Kurulum Sonrası: Açılış Hızlandırma

OpenSUSE’nin Arch, Manjaro gibi dağıtımlara kıyasla göre daha yavaş açıldığı doğrudur. Çoğu kişi, OpenSUSE’nin genel olarak performansı önemsemeyen ağır bir dağıtım olduğuna ve bundan dolayı açılış sürelerinin uzun olmasının doğal olduğuna inanır. Ancak açılış süresinde kayda değer sorun Initrd isimli bir dosyayı OpenSUSE’nin mümkün olduğunca sıkıştırmasıdır. Bu dosya, açılışta bir arşiv dosyası misali açılırken yüksek sıkıştırmadan dolayı açılışı yavaşlatır.

Initrd’yi bir kaç megabayt karşılığında daha performans verecek şekilde yeniden sıkıştırabilirsiniz, hatta dilerseniz sıkıştırmayabilirsiniz de.

1- Konsolu/terminali açın

2- “sudo su” veyahut sadece “su” komutu ile yönetici hesabına geçin.

3- Şu komutu uygulayarak Initrd’yi oluşturan Dracut isimli yazılıma initrd’yi gzip ile sıkıştıracağını belirtin.

echo "compress=gzip" > /etc/dracut.conf

Üstteki satırda /etc/dracut.conf dosyasının içine “compress=gzip” şeklinde bir satır eklemektesiniz.

Diğer seçenekleriniz:

  • compress=zstd : Boyut açısından gzipten daha verimli ve performans açısından daha iyi bir format. Muhtemelen hemen hemen sistemde uygulanabilir ancak bazı özel çekirdek yapılandırmalarında çalışmayabilir. Bu yüzden, örnekte gzipten bahsettik. Eğer özel bir çekirdek kullanmıyorsanız zstd kullanabilirsiniz.
  • compress=cat : Sıkıştırma kullanmaz. Sıkıştırma olmadığı için performans kaybı da olmaz. “Yerden bol neyim var ki?” diye düşünüyorsanız paşa paşa kullanabilirsiniz

4 – Dracut’u çalıştırarak initrd’yi oluşturun:

dracut --force

–force parametresi, hâlihazırdaki İnitrd’yi silmenize yarar.

5 – Hepsi bu kadar!