OpenSUSE: Kurulum için Disk Alanı Hazırlamak

Bilgisayarına herhangi bir işletim sistemini kurabilmeniz için o işletim sisteminin kurulabileceği bir alan oluşturmanız gerekir. Geçmişte Ubuntu için hazırlanmış Wubi aracı Windows’un sabit disk alanı içerisinde (Bu istinasını görmediğim bir şekilde “C:\\”dir) kuruluma izin veriyordu ancak Wubi’nin dillere destan sorunları ve sıkıntıları nedeniyle bu proje çok daha önceki zamanlar durduruldu ve benzer bir proje de tasarlanmadı. Bu yüzden, el mahkûm klasik bir kurulum yapmaktan başka bir çareniz yok.

Yine de openSUSE kurmanız Windows’tan veyahut başka bir Linux dağıtımından vazgeçmeniz anlamına gelmez. Hatta diğer dağıtımlara kıyasla bu konuda en çok kolaylık sağlayan dağıtım da openSUSE’dir. Diğer dağıtımlar kurulum esnasında sizi çift önyüklemek için elle disk yapılandırmaya yönlendirirken openSUSE kurulumunda rehberli disk yapılandırmasıyla hiç kendinizi yormadan işi kotarabilirsiniz.

Ancak bu rehberli kurulumun tıkırında çalışması için openSUSE kurulumundan önce diskte en azından bir boş alan açmanızı tavsiye ederiz. Eğer niyetiniz bütün diski silip yalnızca OpenSUSE kullanmak ise kuruluma başlayabilirsiniz.

1. Windows Sistemler İçin

Microsoft Windows’un tarz işleri çok rahat yapan bir aracı vardır. Bu araç sayesinde başka bir programın neredeyse saatlerce bitiremeyeceği ağır işler hemen bir kaç saniye içerisinde kolaylıkla halledebilir.

Adım 1: Disk Yönetimine giriş yapın

  • Windows 7 için: Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi > Sol bölmedeki Depolama altındaki Disk Yönetimi aracını seçin.
  • Windows 10 için: Klavyenizden Windows/Meta tuşuna basılı tutarken aynı zamanda X tuşuna basın. Açılan menüden Disk Yönetimini açabilirsiniz.
  • Bilgisayar Yönetimi aracına “Bu bilgisayar/Bilgisayarım” ikonuna sağ tıklayıp “Yönet”i seçerek de erişebilirsiniz. Ardından sol bölmedeki Depolama altındaki Disk Yönetimi aracını seçin.

Adım 2: Açılan ekranı dikkatlice inceleyin ve hangi bölümü küçültmek istediğinizi seçin. Küçültmek istediğiniz bölüme sağ tıklayıp “Birim Küçült”ü seçin. Tüm boş alan küçültülemez. Eğer dilerseniz aynı sağ tık menüsünden silebilirsiniz.

Adım 3: Pencerenin aşağısındaki grafikli ekrandaki “Ayrılmamış” etiketli siyah bölümler OpenSUSE’nin kurulmasına uygun alanlardır. Artık kuruluma başlayabilirsiniz.

2. Linux Sistemler için

Eğer hâlihazırda hem Windows’un hem de Linux’un kurulu olduğu bir yapılandırmaya sahipseniz ve Windows’a dokunmadan Linux’u silip yerine kurmak istiyorsanız, kuruluma geçebilirsiniz.

Eğer hem Windows, hem başka bir Linux dağıtımı, hem de OpenSUSE şeklinde bir kurulum yapmayı düşünüyorsanız; Linux bölümlerini küçültmek yerine Windows’un Disk Yönetimi aracıyla NTFS bölümlerini küçültmenizi tavsiye ederiz.

Eğer hem Windows, hem başka bir Linux dağıtımı, hem de openSUSE şeklinde bir kurulum yapmayı düşünüyorsanız ve NTFS bölümlerini küçültmek yerine Linux bölümlerini küçültmeyi tercih ediyorsanız iki seçeneğiniz var:

  • Kurulum esnasında rehberli kurulum yerine “Expert Partitioner” seçeneğini tercih edin ve bölümleri kurulum esnasında elle düzenleyin.
  • Eğer illa ki “Guided setup” yani rehberli kurulum seçeneğini tercih etmek istiyorsanız ya da önceden boş alan bırakmaya niyetiniz varsa Fdisk, GParted gibi araçlarla çalışın. GParted hakkında güzel bir yazıya şuradan bakabilirsiniz: GParted Kullanımı (Ubuntu Türkiye Wiki)