Paketler: H.264/MP4 Video Desteği

İnternette denk geldiğiniz videoları muhtelif hatalardan ötürü açamıyorsanız, bazen sistem içerisindeki video ağırlıklı uygulamalarda da çeşitli hatalar alıyorsanız bunun nedeni üç aşağı beş yukarı kod çözücülerdir. OpenSUSE, açık kaynak yazılım/sahipli yazılım arasında derin hassasiyetler gösterir ve bu yüzden kimi yazılımlar sisteme yerleştirilmez. H.264 kod çözücüsü de bu yazılımlardan birisidir. Ancak bu yazılım kolaylıkla sisteme kurulabilir.

Adım 1: Packman veya VLC depolarından birisini sisteminize kurun. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için Bkz: Gayrîresmi Depolar

Adım 2: Aşağıdaki komut yardımıyla ilgili paketlerini kurunuz.

sudo zypper install libavcodec56 libavcodec57 libavcodec58 libavformat56 libavformat57 libavformat58 libavdevice56 libavdevice57 libavdevice58

Adım 3: Aşağıdaki komut yardımıyla paketlerin tedarikçisini değiştirin:

sudo zypper up --allow-vendor-change

Hepsi bu kadar! Dilerseniz komut satırı yerine YaST’ı da tercih edebilirsiniz ancak komut satırı daha pratiktir. Yine de anlatalım:

Adım 0: Packman veya VLC deposunu kurunuz. Bunun için komut satırı için olan anlatımın “Adım 1” kısmına bakınız. Ayrıca nasıl paket kuracağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayın.

Adım 1: “Libavcodec56, libavcodec57, libavcodec58, libavformat56, libavformat57, libavformat58, libavdevice56, libavdevice57, libavdevice58” paketlerini kurun.

Adım 2: Eğer paketler daha önceden kurulmuşsa önceden kurulmuş paketi tıklayın, alttaki sekmelerden sürüme tıklayın. “Packman” veyahut “VLC” tercihini “x86_64” olmak kaydıyla yükleyin.

Adım 3: Eğer herhangi bir çakışma uyarısı alırsanız, Packman/VLC seçeneğini seçiniz.

Adım 4: Önce Kabul et, sonra da Devam et seçeneğine tıklayın ve güncellemelerinizi yapın.


Ayrıca bkz: Tavsiye Edilen Paketler

Yararlanılan kaynaklar: OpenSUSE İngilizce Wikisi ve Türkçe Wikisi