Paketler: Leap için Çekirdek Sürümünü Güncellemek

Donanımla ilgili sorunların ciddi bir kısmı çekirdekle ilgilidir çünkü Linux çekirdeğinin mimarisi gereği kendisi içeriğinde çeşitli sürücüleri paket hâlinde bulundurur. Bu yüzden bir çok kurulumdan sonra sistem hemen kurulduğu gibi çalışmaya hazırdır.

OpenSUSE Leap yayını, Tumbleweed’e daha eski bir çekirdek sürümünü takip eder. Bu çekirdek sürümü openSUSE ekibince düzenlenmiş ve sürücü desteği genişletilmiştir. Mesela Linux çekirdeğinin “4.14.175” sürümünün openSUSE ve Arch Linux’da kullanılan versiyonları birbirinden farklıdır. Bu fark, dağıtımların ihtiyaçları ve felsefeleriyle ilişkilendirilebilir.

Ancak yine de daha güncel ve Arch Linux gibi yapılandırılmamış sade bir çekirdeğe geçmek donanımdaki pek çok sıkıntının üstesinden gelebilir.

Çekirdeği güncellemek için öncelikle güncel çekirdeklerin bulunduğu bir depoyu sisteminize kurmanız gerekir. OpenSUSE için bu depolardan çokça bulunabilir, ancak çeşitli kaynaklarda “Kernel” diye anılan depoyu kurmanızı tavsiye ederiz. Şu komutla depoyu sisteminize kurabilirsiniz:

sudo zypper ar -f http://download.opensuse.org/repositories/Kernel:/stable/standard/ kernel

Ardından çekirdek sürümünüzü bu komut sayesinde güncelleyebilirsiniz:

sudo zypper dup --from kernel --allow-vendor-change

Yararlanılan kaynak: OpenSUSE Türkiye Forumu