YaST: Sudo

Sudo, kullanıcı değiştirmeye gerek kalmadan uygulamayı açabilmeye yarayan faydalı bir programcıktır. Örneğin zypper ile paket kurarken bütün komutların başında “sudo” yazarız, bu sayede gireceğimiz tek bir şifreyle komutu yönetici haklarıyla çalıştırmış oluruz.

Ancak OpenSUSE’deki sudo kullanımı biraz farklıdır. Ubuntu tabanlı dağıtımlar “Root” şifresini oluşturup kullanıcı şifresiyle sistemi yönetmeye yönlendirirken OpenSUSE’de kullanıcı “Root” şifresini kendisi belirler ve sudo komutunu çalıştırdığında “Root” kullanıcısının şifresinin girer. (Kurulumda istenirse kullanıcı ve “Root” şifreleri ortak belirlenebilir.) Bu bir tasarım meselesidir, ancak birden çok hesabın sistemi yönetmesi gerektiği senaryolarda bu tasarım herkesin “Root” şifresini bilmesini gerektirir.

Eğer istenirse “Sudo” grubu Ubuntu gibi dağıtımlarda olduğu gibi etkinleştirilebilir ve bu YaST aracılığıyla nispeten daha kolay bir şekilde tasarlanabilir.

YaST’ı çalıştırın ve “Güvenlik ve Kullanıcılar” sekmesi altındaki “Sudo” modülünü bulunuz.

Configure sudo: Sudo’yu yapılandır
RunAs: Şu (kullanıcı) olarak
NOPASSWD: Parola yok
Commands: Komutlar
ALL: Hepsi

Ekle’ye tıklayınız.

User, Grup or User Alias: Kullanıcı adı, grup ya da kısa isim.
“Host or Host Alias” kısmına ALL yazmalısınız.
RunAs or RunAs Alias: Hangi kullanıcının yetkileriyle çalıştırmak istediğinizdir. Tam yetkili olmak için ” ALL ” yazınız.
“No Password” kutucuğunu seçerseniz eğer kullanıcı sudo komutunu kullandığında şifre kullanmaz. Bu pratik olsa da birtakım güvenlik riskleri doğurabilir.
Commands to Run: Kullanıcının hangi komutları çalıştıracağını gösterir.

Bütün kutucukları uygun şekilde doldurduktan sonra “Commands To Run” isimli kutucuğun altındaki “Ekle” butonuna basınız. Sizi şöyle bir pencere karşılayacak:

Command: Komut
Parametres (Optional): Değişkenler (Opsiyonel)

Eğer “Command” kutucuğuna “ALL” yazarsanız kullanıcıya bütün komutları sudo için izin vermiş olursunuz. Eğer dilerseniz “yast”, “firefox”, “fdisk” gibi bir komutla vereceğiniz izni belli komutlara indirgeyebilirsiniz. Bütün her şeyi bitirdikten sonra pencere şöyle bir şeye benzemeli:

Tamam diyerek bitirin. Sudo modülünün ilk penceresi değişmiş olacak:

Tamam diyerek bitirebilirsiniz.


Yararlanılan kaynak: OpenSUSE Türkiye Wikisi