Copyleft Lisanslar İle İlgili Yaygın Eleştiriler

Bazı kişiler copyleft lisansları eleştiriyor. Ben de burada bazı argümanları çürütmeye çalışacağım.

1. Bence kamu malı yapan lisanslar daha doğru.

Aslında haklı bir yorum ama herkes iyi niyetli olabilseydi. Büyük şirketler, kamu malı yazılımın kaynak kodlarını kamu malı yapmazsa ne olacak? İşte burada copyleft devreye giriyor, telif hakkını kullanarak kullanıcıların özgürlüğünü koruyor. Ek olarak bu özgür olmayan yazılımlar, kullanıcıya zarar verecek şekilde yapılabilir. Bu da göz ardı edilmemesi gereken bir tehlikedir.

2. Bu lisansların genel olarak kötü amaçlı kullanımı önleyecek bir maddesi yok.

Sanırım bu da bazı durumlarda öne sürülen bir şey. Olayın ayrıntısını bilmiyorum ama kime / neye göre kötü amaçlı kullanım? Bence burası tam olarak belli değil. Bence bu madde, kötü amaçlı bir şekilde kullanılabilirdi.

3. Bu lisansların koşullarının çok katı olduğunu düşünüyorum.

Bence katı değil. Eğer hâlen katı olduğunu düşünüyorsanız 1. maddeyi tekrar okumanızı öneririm.

4. Bence GNU GPLv3'ün tivoizasyon ile ilgili maddesi çok ağır.

Bence ağır değil. Donanımı alan bir kullanıcı, yazılımın değiştirilmiş sürümünü de özgür bir şekilde donanımına kurabilmeli ve kullanabilmeli.

5. Bence tivoizasyon gibi önlemler, güvenliği sağlıyor.

Bence tivoizasyon, kullanıcıların özgürlüğünü kısıtlar. Bence donanımda yazılımın değiştirilmiş sürümü özgür bir şekilde kullanılabilmelidir çünkü donanımda önyüklü olarak gelen yazılımda istenmeyebilecek bir değişiklik yapılmış olabilir, daha iyi bir yazılım geliştirilmiş olabilir. Bu gibi nedenlerin önemli olduğunu düşünüyorum.

Copyleft'in Hiç Dezavantajı Yok mu?

Bence var ancak bunların copyleft olmayan lisansların dezavantajından daha az olduğunu düşünüyorum.
Bu iş çok derinlikli, bayağı tartışma gerektiren bir iş. Hani yazılım camiasında konuşurken tamam, Copyleft hem yazılımcı hem de kullanıcı için oldukça esneklik sağlıyor. Ama atıyorum yazarlık endüstrisinde bütün her şey Copyright'a bağlı. Copyleft ise en fazla bir yazarın bol gönüllüğü olabilir. Evet alternatif bir yol ortaya çıkmalı ancak, şu ekonomik düzende Copyleft bir sanatçının sanatıyla geçinebilmesi için mümkün bir seçenek değil.
Tarbetu yazdı:
28 Ara 2019, 22:59
Bu iş çok derinlikli, bayağı tartışma gerektiren bir iş. Hani yazılım camiasında konuşurken tamam, Copyleft hem yazılımcı hem de kullanıcı için oldukça esneklik sağlıyor. Ama atıyorum yazarlık endüstrisinde bütün her şey Copyright'a bağlı. Copyleft ise en fazla bir yazarın bol gönüllüğü olabilir. Evet alternatif bir yol ortaya çıkmalı ancak, şu ekonomik düzende Copyleft bir sanatçının sanatıyla geçinebilmesi için mümkün bir seçenek değil.
Beni sanat kısmı pek ilgilendirmiyor ama en azından bilginin paylaşılabilir olması gerektiğini düşünüyorum. Açıkçası bildiğim kadarıyla günümüzde ne yazık ki copyleft olmayan lisanslar önceki zamanlara göre daha fazla kullanılıyor. Bence bu iyi bir şey değil.