Bilgisayar ilk açıldığında komut çalıştırma nasıl yapılır

OpenSuSE için basit konular hakkında teknik destek alanı

Moderatör: tyko

Merhaba, stremio programı otomatik olarak servere bağlanmıyor, servere bağlanmak için her defasında terminalden manuel olarak başlatmak zorunda kalıyorum. Sistem ilk açılışında bunu otomatik yapmam mümkün mü?
Farklı çözümler var, Gnome/KDE ayarlarında otomatik çalıştırmayı düşünebilirsiniz. Ancak derseniz ki ben elimi kirletmek istiyorum, şöyle tavsiye edeyim. (Telefondan yazdığım için biraz karışık olabilir affedin, uzun yolculuktan geldim de.)

Bir betik dosyası hazırlayın. Bu şöyle olacak, tepesine "#!/bin/bash" eklediğiniz bir metin dosyasına (Kate/gedit ile hazırlanmalı) alt alta komutları yazın ve kaydedin. Sonra terminale girin ve şu komutu yazın.

sudo crontab -e

Sonrasinda su satırı ekleyin.

@reboot /kaydettiğiniz/betigin/adresi

Eğer yapamazsaniz resimlerle teker teker anlatabilirim.
#!/bin/bash
cd stremio-shell
node server.js

Bu şekilde bir metin dosyası yeterli olacak mı? Bu girdiğim komutun süreki çalışması gerekecek. Terminalde yazdığımda bu komutu, sayfayı kapatamıyorum. Kapattığım zaman server bağlantısını kesiyor. Bu yüzden yazdığım metin dosyası içerisinde herhangi bir değişiklik gerekir mi?
Sanırım gerekmez, en azından deneyelim. Yalnız, cd komutuna tam adresi belirtirseniz en azından çıkabilecek bir kaç sorundan kaçınmış oluruz.