Güncelleme sonrası read-only snapshot

OpenSuSE için basit konular hakkında teknik destek alanı

Moderatör: tyko

Selamlar. OpenSuse Tumbleweed kullanıyorum ve bugün güncelleme sonrası sistem read only snapshot ile açılmaya başladı. Güncelleme kernel, virtualbox ve nvidia driver paketlarini de içeriyordu galiba bağımlılkların çakışması gibi birşey oldu resimler aşağıda. Sorun tam olarak nedir ve nasıl düzeltebilirim?

https://i.hizliresim.com/VQl5PR.jpg
https://i.hizliresim.com/r0gB61.jpg
https://i.hizliresim.com/odAP07.jpg
https://i.hizliresim.com/odAP0q.jpg
Geçmiş olsun öncelikle. Grub ile ilgili bir hata gibi geliyor bana, sistemle alakalı olmaktan ziyade. Elinizde live cd varsa eğer, chroot ile sisteme erişip grubu yeniden yükleyebiliriz. Şu an müsait değilim, müsait olunca size güzelce anlatırım. Siz live usb/cd hazırlayın.
Şimdi düzeltmeye çalışırken başka sorunlar da oluştu xorg falan gelmiyor :D Şuan elimde Leap 15.1 var onu kuruyorum zaten PC de önemli bir şey yok. Siz snapshotlar hakkında bi açıklama yaparsanız ya da türkçe kaynak atarsanız iyi olur. Teşekkürler.
İşte böyle jet hızıyla çözeriz bir sorunlar. Heheh. :)) Geçmiş olsun diyelim tekrardan.

Snapshotlar BtrFS dosya sisteminin bir yedekleme sistemi. Geçmiş düzenlemeler ve güncellemelere geri dönüş imkanı sağlıyor. Ancak bunlar işletim sisteminin bizzat kendisi olmadığı için salt okunabilir kipte çalışıyorlar, eğer sisteme erişebilirseniz yast üzerinden bu snapshotlardan eli yüzü düzgün o birisine geri dönebilirsiniz. Onun dışında ne yazık ki Türkçe kaynak yok, yani bulamadım. Az buçuk İngilizce biliyorsanız şuna göz atabilirsiniz:

https://doc.opensuse.org/documentation/ ... apper.html
Geçenlerde LinuxMint ile aynı problem başıma gelmişti. Akşam kapattığım bilgisayarı sabah açamadım.
Bir snapshot (fallback) ile açabildim. Daha sonra araştırıp çözdüm. Araştırması uzun, çözümü çok kısaydı :)
xorg ile ilgili bir düzenleme yapmıştık sanırım.
Keşke not alsaydım :)