Debian'dan OPENSUSE'ye geçişte nasıl hızlı alışabilirim ?

Kurulum hakkında ve Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
Merhaba Değerli OpenSUSE kullanıcıları,
Debian tabanlı dağıtımlar üzerinde daha öncesinde tecrübem var.
sudo apt-get update
gibi kullanımlar openSUSE üzerinde nasıldır ?
Kurulumdan sonra yapmam gereken işlemler var mıdır?
gibi sorulara cevap arıyorum. İşletim sistemi'nin temel konularında kısa bilgilendirilmeye ihtiyacım var. İşime yarayabilecek ekstra özellikler var ise kullandığınız bunları da belirtirseniz sevinirim. Kısacası Debian Tabanlı sistemlerden geçiş yapacakların kolay alışmaları için bilmeleri gerekenleri merak ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Umarım benim gibi OpenSUSE'a Debian tabanlılardan geçecek arkadaşlara da faydalı olur.
Öncelikle direkt Eebiandan gelecek kişi Linux üzerinde belli bir hakimiyeti olan, bu yüzden opensuse üzerindeki zorluklarla başa çıkabilecek kişidir. Opensuse bir kaç yıl öncesine kadar yeni başlayan kişilere tavsiye edilen bir dağıtımdı. Şu an tavsiye edilmiyor çünkü ortada manjaro, elemantary OS gibi yeni başlayanlara çok büyük kolaylık sağlayan dağıtımlar var.

Opensusenin debian tabanını kullanan dağıtımlara göre birinci farkı paket yöneticisi. Pratikte kullanım şekli hiç farklı değil, mesela;

apt-get install lahmacunayran
zypper install lahmacunayran

Aynı şeye tekabül eder. Hatta apt-get komutlarını yazarak da işinizi görebilirsiniz, tabii apt-get opensusede yok. Zyppera yönlendirilirsiniz. Şu sayfayı inceleyiniz:

https://en.opensuse.org/SDB:Zypper_usage

Peki yeni kullanıcıya opensuse tavsiye eder miyim? Açıkçası opensusenin kuvvetine ve yast gibi araçların kolaylıklarına dair inancımız tam ancak kullanabilmek için biraz linuxa ısınmak, çözümleri araştırabilmeye hevesli olmak gerekiyor. Kurulumdan sonra şunu şunu yapmanız gerek şeklinde sabit bir göreve gerek var mı bilemem.
opensuse kurulumundan sonra ilk adım packman deposunu eklemek olacaktır.

packman depo eklemek için
viewtopic.php?t=42

Daha sonra kodekleri yüklersin. Diğer kişisel ayarlar için yast'ı kurcalarsın. Opensuse'yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği minimum komut kullanmaktır. Nerdeyse tüm işleri grafik arayüzle halledebiliyorsun.