OpenSUSE çok çeşitli seçenekler sunmaz, genellikle 5GB'a yakın olan İso'yu indirmeniz ve kurmanız istenir. Lakin kurulum öncesi bir karar getirmek isterseniz şunları düşünmek gerekir:

Tumbleweed mi Leap mı?
Konu hakkında şurada bir şeylerden bahsetmiştim:

https://www.opensuseturkiye.com/forum/v ... ?f=21&t=22

Özetlersek, Tumbleweed güncellik Leap ise kararlılık açısından daha iyidir. Tercihinizi buna göre yapın.

Kurulum DVDsi

Yaklaşık 5GBlık bu iso kurulumda gerekli olabilecek bütün araçları kapsar. KDE ve Gnome seçeneklerini içerir. Tercihinize göre Xfce veya başka bir ortamı yükleyebilir, lakin bu durumda internet bağlantısına ihtiyaç duyarsınız. Fazla uğraşmak istemeyenler, İnternet'e her yerden ulaşamayan kişiler ve birden fazla bilgisayarda kurulum yapmak isteyenler için iyi bir seçimdir.

Ağ İmajı

120 MBlık bu iso yalnızca kurulum aracını kapsar. Tercihlerinize göre gerekli paketler İnternet'ten indirilir ve bu sayede mesela KDE kuracaksanız 5 GBlık iso yerine 2GBla indirmiş olursunuz. AKK veya kota sıkıntısı çekenler için iyi bir seçenektir. Kuruluma başlamadan önce eğer kablosuz İnternet ile kurulum yapacaksanız ssidi ve şifreyi not almanızı, tarayıcıyı açıp sizden şifre istemeyen bir İnternet olmasına özen gösterin. Kurulumun son aşamasında paketler indirilip kurulurken USB'yi veya CD'yi çıkartmanız halinde kurulum yarıda kesilmez.

Çalışan DVDler

Bu iso kalıpları, dvdnize/usbnize yazdırdığınız zaman herhangi bir kuruluma gerek duymadan çalışır, istenirse de sisteme kurulur. Ancak bu imajlarla herhangi bir kurulum yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Aynı zamanda sistemi güncellemek için kullanılamazlar, kısıtlı bir sürücü/yazılım desteği vardır. Bunun yanında bu kategoride bir de "Kurtarma Çalışan CD'si" (Rescue LiveCD) vardır; bu bozulmuş sisteminizi kurtarmak için gerekli araçları içerir.

Kararınızı verdiyseniz: https://www.opensuseturkiye.com/forum/v ... ?f=20&t=25

Not: Bütün bu isolar, DVDlere olduğu gibi USB belleklere de kurulabilir. Burayı inceleyin: https://www.opensuseturkiye.com/forum/v ... 7&p=35#p35