Neden Linux kullanıyorum?

OpenSuSE Nedir? Yenir mi?
GNU/Linux işletim sistemlerini ilk kez 2012 yılında denedim ve o zamandan beridir aktif olarak kullanıyorum. Diğer hard diskimde hala Windows 10 yüklü ve arada o sistemi kurcalıyor ve Windows 10 işletim sisteminin güncellemelerini takip ediyorum. Bunun yanı sıra üniversite bilgisayarım olarak bir Macbook Air kullanıyorum. Bilgisayarla ilk tanışan kuşak olan 90'lar kuşağındanım ve Windows'un 95'ten sonraki her sürümünü kullandım. Sorumuza gelelim; Neden Linux kullanıyorum?

Windows 10 kullanırken sistemin beni sinir eden bir kusuru vardı. Disk kullanımı sürekli %100'de, Ram kullanımı %30-40'ta, CPU kullanımı bazen coşuyor, bazen normale dönüyor, ancak bu kaynak kullanımının sebebi görev yöneticisinde gösterilmiyor. Bir süre boyunca sistemim kullanılamaz hale gelmişti. Virüsten şüphelenip tarama yaptım, sonuçsuz çıktı. Bununla ilgili Microsoft desteğe başvurdum. Öyle görünüyor ki Microsoft da kendi yaptığı işletim sisteminin tam olarak ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, nasıl destek verebileceğini bilmiyor. Müşteri hizmetlerinin forumdaki herhangi bir kişiden daha az destek verebilmesi garip geldi. Sistemi öğrenebileceğim bir yer yada bir sorun olduğunda başvurabileceğim, yardım alabileceğim bir nokta malesef yok. Eğer ki bir sorunu diğer kullanıcılardan birisi daha önce çözmemişse (çözülmedi hala) işletim sistemini olduğu gibi kullanmak zorundayız. Fotoğraflar ve Müzik uygulamasının hantallığı da cabası :(

macOS'da yaşadığım sorunları şöyle özetleyebilirim
1- Programların son sürümün kuramadım çünkü kullandığım mac eski. Calibre misal. (3. parti araçlarla yükseltme yapabileceğimi biliyorum ve yapmayacağım. Eğer ki sistem kendisi desteklemiyorsa bunun ötesine geçmeye çalışmak beni kasan bir ultrabook ile baş başa bırakacaktır)
2- Sistem beğenmediği dosyaları açmadı, "silmek istiyor musun?" gibi bir mesaj önüme çıkardı. Benim ihtiyacım olan dosyaların yada izlemek istediğim filmlerin Apple "imzalarını beğenmedi" diye bir gün silinmesini istemiyorum.
3- Sistemdeki paketler bir paket yöneticisi üzerinden yönetilmiyordu. Kısacası iTerm, Blender, Firefox gibi 3. parti yerlerden edindiğim App Store uygulaması olamayan herşey için yeniden bir dmg indirip eski dmg ile değiştirmem gerekiyor.
4- Doğru düzgün destek alabileceğim bir yer bulamadım. Sorunlarımı çözemedim.

Linux'u neden kullanıyorum?
Bu zamana kadar piyasadaki hemen herşeyi kullandım diyebilirim ve piyasadaki en kullanıcı dostu olması gereken Windows ve macOS işletim sistemlerinde bile bir miktar kaportanın altına girmek, araştırma yapmak, dosya avına çıkmak gerektiğini gördüm. Linux'u seçmemin esas sebebi sisteme koyduğum herşeyi bilecek olmamdı. Böylece sistemde bir sorun yaşadığımda sorunun neden kaynaklandığını gayet iyi bilebilirim (Nihayetinde sistemi ben düzenledim). Linux kullanıyorum çünkü bozulduğunda onu tamir edebiliyorum. Aynı şeyi Windows veya macOS için söyleyemeyeceğim. Linux forumlarından ücretsiz yada profesyonel destek hatlarından belli bir ücret karşılığında destek alabilirim. Windows'ta malesef alabileceğin doğrudan bir destek bulunmuyor. Bir sorunu görüp nokta atışı olarak "Şuraya gir, şunu şöyle düzelt" diyemiyor kimse. Dolayısıyla Linux tarafında alabileceğiniz destek çok daha iyi durumda. Bunun sebebi Linux kullanıcılarının dahi olması değil, sistemin öğrenilebilir olmasıdır. Diğer iki işletim sisteminde de "PROFESYONEL" anlamda bir yardım alamıyorsunuz.

Linux sistemde bir şey ters giderse bileceğim ki bir şeyleri yanlış yaptım. Böylece neyi yanlış yaptığımı bulup sorunumu çözebilirim.

Linux'u kullanmamın başka bir bir nedeni de Windows ve macOS işletim sistemlerinin artık bir duraksama evresinden gerileme evresine geçmiş olmalarıdır. Özellikle Windows 10'un çıkışı ile birlikte Windows işletim sistemi duraklamaya girdi. Sistem artık son yıllarını yaşıyor. Microsoft herhangi bir yere gitmiyor. Muhtemelen onlar da yeni bir işletim sistemine geçiş yapacaklar. Sadece bu işletim sistemi şu anki Windows olmayacak. İleriki yıllarda exe dosyalarını açmak konusunda dahil uyumluluk sorunları yaşamamız muhtemel.

Linux kullanmamın son nedeni ise merkezi paket yönetimi. Windows 10 veya macOS kullanan birisi A programını güncellemek için o programın sitesine gitmek zorundadır. Eğer ki programda bir güncelleme var ise Linux beni uyarıyor ve "Güncelleyim mi?" diyor. Eğer ben "Evet" dersem paketin güncellemesini yapıyor. Bu kesinlikle hafife alınmaması gereken bir detay çünkü paketlerin güncel olmaması güvenlik sorunlarına sebebiyet verebiliyor. Ayrıca herşeyin en güncelini kullanmayı isteyen birisi olarak bunu sistemin bana yaptığı güzel bir jest olarak görüyorum.

Bu yüzden Linux kullanıyorum.

Bu yazının ana yazarı @tarbetu dur. Onun yazdığı makaleyi alıp evirip çevirip kendi kelimelerimi katarak yayınladım. OpenSUSE Türkiye ekibi olarak umarız Neden Linux? sorusunu keyifli bir sohbet tadında cevaplayabilmişizdir :)
Linux hardiskte daha az yer kaplıyor.
Daha az ram kullanıyor.
Daha az tıklama ile istediğim ayarlara ulaşabiliyorum.
Kişisel bilgilerimi alıp şirketlere satmıyor.
Windowsun uygulamaları işletim sistemi gibi boyutları çok büyük.Harddiskte çok yer kaplıyorlar.
astrolabe yazdı:
05 Şub 2020, 20:44
1- Linux hardiskte daha az yer kaplıyor.
Daha az ram kullanıyor.
2- Daha az tıklama ile istediğim ayarlara ulaşabiliyorum.
3- Kişisel bilgilerimi alıp şirketlere satmıyor.
4- Windowsun uygulamaları işletim sistemi gibi boyutları çok büyük.Harddiskte çok yer kaplıyorlar.
1- Macbook Air'ımda 256GB SSD var ve onu 2'ye bölmek bana koyar.
Masaüstümde 500GB HD var, onu da bölmek koyar. Dual boot'u disk israfı olarak görüyorum.
MacOS boşta 2.5GB minimum ram yiyor, Windows 10 1.2GB minimum yiyor. Linux GNOME masaüstü ile 900MB yiyor.

2- MacOS'ta ve Windows'ta o yavaş GUI'nin yüklenip beni istediğim ayara götürmesini bekliyorum. Özellikle Windows 10'un ayarlar menüsü açılıncaya kadar salyangozlar bütün bir maraton bitiriyorlar. Linux'ta açmak gerekli bile değil. Eğer ne yaptığını biliyorsan tek bir terminal fazlasıyla işini görüyor zaten.

3- Ubuntu bir zamanlar Unity masaüstü ile aramalarını Amazon'a satmıştı ama büyük tepki aldı. Şu an toplulukta Ubuntu'nun hali belli. Herkes nefret ediyor Canonical'ın işletim sisteminden. Bu yüzden Ubuntu tabanı eski popüleritesini kaybetti. Yaptıkları tek yanlış bu değildi elbet. GNU/Linux camiasında hayatta kalmak istiyorsan topluluk ne derse yapman gerekiyor. Aksi halde kimse yaptığın yazılımı kullanmıyor ve seni ciddiye almıyor. Windows ve MacOS kullanıcı topluluğu ise onlara ne yaparsan yap seslerini çıkarmadan yazılımı kullanmaya devam ediyor. Kontrol etmesi daha kolay bir sürüden bahsediyorum. Sürüye kapılanlar malesef bugünlerde çok fazla.

4- HD'de yer kaplamalarını geçtim. Bir resime çift tıklayıp açılmasını 8-10 saniye beklemek nasıl bir eziyettir öyle? Ve Windows 10 resimler uygulaması o klasördeki diğer resimleri açmıyor. Her resime ayrı ayrı çift tıklaman lazım (Aynı MacOS'ta olduğu gibi ama ÇOK daha yavaş). Bunun yanı sıra benim GNOME masaüstümde kullandığım "Eye of GNOME Image Viewer" isimli program hem hızlı açılıyor, hem de aynı klasörde bulunan resimlere de sağ-sol ok tuşları ile geçebiliyorsun. Bu çok basit ve standart olması gereken bir şey bence. Müzik uygulaması? Hiç girmeyelim bile.

Windows 10 nasıl bu kadar hantal bir işletim sistemi oldu hiçbir fikrim yok. Windows 7 zamanındaki o performansı, hizmeti ve kullanışlılığı sağlayabilselerdi muhtemelen hala Windows kullanıyor olurdum. Yukarıda da dediğim gibi, NT kernelini kullanan, MS-DOS tabanlı olan Windows işletim sisteminin son yıllarını yaşıyoruz. İleride belki Windows Reborn isminde bir işletim sistemi duyururlar. Uydurdum ismi. Herşeyini yeniledikleri, sadece ismi aynı olan, belli bir yere kadar eski MS-DOS tabanlı Windows'un programlarına geriye dönük desteği olan, yeni bir işletim sisteminden bahsetmek için "Reborn" kelimesini kullandım. Belki de direk telefon ve tablet pazarına tutunmaya çalışırlar. Zaten konsol camiasında bence şu an en iyi şirket durumunda Microsoft. Sony'nin Playstation'ından daha mantıklı olduğu kesin. Xbox game pass, XONE'ın PS4 karşısındaki ucuz fiyatları, geriye dönük uyumluluk ve hem konsol, hem de PC için aynı oyunu 1 kere satın alma gibi rakiplerine karşı bir çok avantajı var. Dolayısıyla en iyi yaptığı işlere odaklanmayı seçerse Microsoft şu ankinden de daha zenginleşebilir. Burada anti-Microsoft havası, Linux fanboyu havaları yaratmak istemiyorum çünkü ikisi de değilim. En iyi deneyimi kim verirse onu kullanırım. Bu yüzden masaüstünde Linux kullanıyorum.
Maceramı anlatıyım da biraz gülün:)
Yıllar öncesinde Windows kullanırken GNU/Linux adını dahi duymamıştım, zira bir çokları gibi ben de bilgisayarı Windows zanedenlerdendim.
Windows'tan çektiğim eziyetleri halen unutamıyorum, öyle ki, bilgisayarı kullanmaktan vazgeçmiştim.
İşte bilgisayarı kullanmaktan vazgeçtiğim o gün arama motoruna da aynen böyle yazmıştım "Windows'tan bıktım ulan bıktım!!!".
Arama moturundan şöyle bir cevap geldi "Windows'tan bıktıysan GNU/Linux kullan, kardeşim!".
Bu başlığı atan siteye de bir ton küfür etmiştim, zira GNU/Linux denen şeyi ben farklı bir bilgisayar zanetmiş ve hatta dalga geçildiğini düşünmüştüm.
Lakin "ahan da bu GNU/Linux, haydi onu indir, kur ve kullan" demesiyle kafam tamamen karışmıştı.
Bir bilgisayar nasıl indirilip de kurulur sorusuna kadar cahıl, yetim ve absürt komedi ortamında kalmıştım.
İndirdim ama ne indirdiğimi halen bilmiyorum, sonra indirdiğimin adını yazdım, işte usbye yazılır ve aynı Windows gibi kurulurmuş, bunu öğrenmem de herhalde bir haftamı almıştır.
Bilgisayarı usbden başlattım, bir yere geldim karşımda paneli, arkaplan resmi olan bir şey bana bakıyor, ben de ona bakıyorum, bunun bir işletim sistemi olduğundan halen bi haberim.
Sonra bir şeylere korkarak, aynı gelinlik kız gibi dokunmaya başladım.
Karşımda ciddi ciddi çalışan bir şeyler var ama kafam çok karışık, bu bilgisayar mı, işletim sistemi mi yoksa başka bir şey mi anlamakta zorlanıyorum.
Velhasıl bir ay içinde olayı çözmeye başladım, megerse GNU/Linux adında bir işletim sistemi varmış ve bilgisayar Windows değilmiş.
İşte bunu öğrendiğimde kendimin yıllardır aslında hapishanede olduğumu da öğrenmiş oldum.
Ee, GNU/Linux gibi bir özgürlüğü keşfederim de artık durur muyum, o gündür bugündür GNU/Linux kullanmıyorum, onunla yaşıyorum.