1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Bir Linux dağıtımı nedir?

Gönderilme zamanı: 04 Şub 2020, 22:50
gönderen eronis
Bu konunun açılmasını diğer forumlarda insanların hala "En iyi Linux dağıtımı", "En hızlı Linux dağıtımı", "En iyi oyuncu dağıtımı" gibi sorular sorduğunu gördüğüm için gerekli gördüm.

Bir GNU/Linux dağıtımı nedir?
GNU/Linux dağıtımını basitçe özetleyecek olursak;
1- Kendine ait araç ve paket yöneticisi olan
2- GNU araçları ve Linux kernelini birleştiren
3- Çeşitli araçları sisteme entegre ederek kullanımı kolaylaştıran ve pratikleştiren
GNU/Linux isolarıdır.

Dağıtımlar sadece paketleri almanın birer yoludur. Her dağıtımın bu paketleri size sunmak için ayrı yolları vardır. Kimisi kaynaktan derlemenizi söyler, kimisi depolarımdan hızlıca çek, kur, kullan der.

Hızlı yada yavaş dağıtım yoktur
Dağıtımın hızlı yada yavaş olmasını ne belirler peki?
1- Kurulan paketler
2- Kullanılan masaüstü ortamı
3- O sırada açık olan program ve belgeler yada arka planda dönen işlemler (En barizi sanırım buydu)
4- Kernel versiyonu ve ekran kartı sürücüsü

Peki oyunlar?
Bugün Steam neredeyse her GNU/Linux dağıtımına kolayca yüklenebiliyor. Proton geldiğinden beri ise neredeyse bütün Windows oyunları Linux çatısı altında tamamen sorunsuz çalışıyor. Bazı durumlarda Windows'tan daha iyi performans dahi veriyorlar. Eğer ki oyununuz Steam'de değilse, elinizde bir disk varsa Lutris yada PlayonLinux ile oyununuzu kolaylıkla kurabilirsiniz. Bunu her dağıtımda yapabilirsiniz. Sadece şu notu geçmek isterim ki güncel paketleri olan dağıtımlar oyunlarda genel olarak 1 tık daha yüksek performans verir.

A dağıtımını kullanıyorum, B dağıtımına geçmelimiyim?
Eğer mevcut dağıtımından memnunsan neden değiştir? B dağıtımında çok hoşlandığın bir şey var mı? Geç. Yoksa neden uğraş?

Dağıtımlar tamamen kişisel tercih meselesi ve bize bu seçeneği vermesi de Linux'un bir güzelliği. Fakat tadını çıkaracağım diye bokunu çıkarmamakta fayda görüyorum :) Umarım sizlere birşeyler katabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dilerim...

Re: Bir Linux dağıtımı nedir?

Gönderilme zamanı: 04 Şub 2020, 23:12
gönderen Tarbetu
İşin tekniğine girersek şöyle tasvir edebiliriz.

Bir Linux dağıtımı katmanlar halinde kullanıcıya en uzak yerden kullanıcıya en yakın kısma şu şekilde yapılanır:

-Linux çekirdeği

Kernel.org'dan indireceğiniz işletim sistemi çekirdeği. Kendi içinde bir işletim sistemi yaratacak araç vardır ancak kendi kendisini çalıştıramaz; çalıştırsanız bile kullanamazsınız.

-İnit sistemleri

Sistemin açılışını, kapanışını ve işleyişini yöneten bir birimdir. Geçmişte SysV kullanılırdı, şimdi Systemd tercih edilmekte.

-Paket yöneticileri

Buradan sonrasını kullandığınız dağıtım teslim alır. RPM, Apt(-get), Pisi gibi türevleri vardır.

-Masaüstü

Kullanıcının etkileşime geçtiği arayüzdür. KDE, Gnome gibi dağıtımların ortak kullandığı projelerin yanı sıra Pantheon, Deepin, Cinnamon gibi bazı dağıtımlara özgü projeler de söz konusudur.

Dağıtımın görevi, size kullanılamaz halde olan Linux çekirdeğini kullanılır bir hale sokmaktır. Size sunduğu bu dağıtımı idare edebilmek için de paket yöneticilerini ve kendi depolarını kullanır. Bazı dağıtımlar bütün sistemi birinci elden derlerken (Örneğin: OpenSUSE, Debian, Arch) bazı dağıtımlar bu temel dağıtımları modifiye ederek kendi tabanlarını oluştururlar. (Örneğin: Ubuntu, Manjaro) Bazı dağıtımlar da iki kategorideki dağıtımların teknik yapılarına dokunmadan eklemeler yaparak topluluğa sunar. (Örneğin; Elementary, Zorin, Pardus)