OpenSUSE Nedir?

OpenSuSE Nedir? Yenir mi?
OpenSUSE her kullanıcının rahatlıkla kullanabilmesi için tasarlanmış ve iyi bir popülerliğe ulaşmış temelleri epey eskiye dayanan bir Linux dağıtımıdır. SUSE projesinin topluluk tarafından çatallaması olan bu dağıtım, özgürdür ve kişisel kullanım için gayet yeterlidir. SUSE, "Software und System-Entwicklung" kelimesinin baş harflerinden oluşur ve Türkçe "Sistem ve Yazılım Geliştirme" anlamına gelir. Almanca bir kısaltma olduğu için Türkçe'de yazıldığı gibi okunur ancak "Susa", "Suus" gibi telaffuzlar da duyulmamış değildir. Kabaca "Opınsuse" diye okunmasında bir sorun yoktur, bunun dışında ne demek istediğiniz anlaşıldığı sürece "Yanlış okuyorsunuz" dengi bir çıkış almanız ancak karşınızdaki kişinin ukalalığına delalettir; yani sizinle ilgili bir sorun yok. :)

SUSE, ticari bir markadır ve ürünleri tamamen özgürce kullanılamaz. Daha çok ticari amaçlarla, kurumsal yapılar için önerilir ve kişisel kullanım için biraz zorlayıcı olabilir. SUSE, OpenSUSE tarafından sıkıca kontrol edilmiş paketleri kullanır ve haliyle OpenSUSE'ye göre daha eski bir sistemi sunar. Buna benzer bir yapı Linux camiasında Fedora - Red Hat ilişkisine benzetilebilir. Eğer elde olan bilgilerle bir kıyas yapmak gerekirse, OpenSUSE daha güncel iken SUSE daha kararlıdır. Ancak OpenSUSE'nin kararlılığı piyasadaki pek çok Linux dağıtımından daha başarılıdır.

OpenSUSE'nin ve SUSE'nin kendisine özgü projeleri şunlardır:

-ZYpp (libzypp): RPM tabanını kullanan paket yöneticisidir. Konsol'da Zypper, arayüzde YaST ile kullanılabilir.
-Open Build Service (Açık İnşa Servisi): Kaynak kodundan dağıtımlar için ikili (Binary) paketler derlemeyi sağlayan ve diğer dağıtımlar arasında ortak bir yapı kurmayı amaçlayan bir servistir.
-OpenQA: İşletim sistemlerini hatalara karşı otomatik olarak test edilmesini sağlayan bir servistir. Yalnızca OpenSUSE değil, bütün sistemler test edilebilir. Bu proje sayesinde topluluk gözlemine kalmadan yazılım, işletim sisteminin hatalarını önden test edebilir. OpenSUSE'nin kararlılığı bu projeden gelir. Şu anki OpenSUSE sürümlerinin durumlarını şu linkten inceleyebilirsiniz: https://openqa.opensuse.org
-YaST: OpenSUSE'nin kurulumunu ve yapılandırılmasını sağlayan bir araçtır. Arayüz ile, konsolla veya ağ üzerinden internet tarayıcısı ile kullanılabilir.
-Kiwi: Kurulmuş bir Linux sistemini imaj olarak almaya yarayan bir projedir.

OpenSUSE iki ayrı yayına sahiptir:

-Leap: Türkçe sıçrama anlamına gelir ve "Liip" şeklinde telaffuz edilir. Yılda bir kez sürümü yayınlanır ve önceliği kararlılıktır. Kararlılığı kesinleşmiş paketlerden derlenir. Paketler çok eski değildir, ancak her zaman en yeni paketlerden derlenmez.

-Tumbleweed: Türkçe yuvarlanan çalı anlamına gelir ve "Tambılviid" şeklinde telaffuz edilir. İsmine uygun olarak Rolling Release olarak bilinen yuvarlanan sürüm prensibi ile çalışır. Bu yayının sürümleri yoktur, her zaman en güncel paket neyse ona güncellenir ve yeni özellikler bu yeni paketlerin yanında sunulur. Kimi zaman beta sürümündeki paketlerin kullanıldığına tanık olduk lakin yine de kararlılık konusunda aynı prensipte çalışan dağıtımlara göre daha öndedir.

Leap bilgisayarını daima kararlı halde bulmak isteyen kişiler için iyi bir tercih olacakken Tumbleweed ise daima en yeni ve güncel paketleri tercih eden kişilere hitap eder.
Merhabalar,

Bu güzel ve açık tanıtım için teşekkürler.

İş yeri için linux arayışı ile bir kaç farklı dağıtımdan sonra opensuse'ye geldim.
Pek çok yer gibi windows / linux karma pc'ler.
Yazıcıların kimisi windows pc'ye bağlı, kimisi printserver'a. Kuulanıdığımız ana program windows üzerinde çalıştığı için her pc mecbur uzak masaüstü kullanıyor. bunun için de Remmina'yı buldum. oldukça başarılı.

Böyle bir durumda bir ayar yaptığım zaman uzun süre değişmeden kararlı şekilde kalması lazım. Buınun için LEAP'i seçtim.
Sanırım iyi de oldu :) Şu an tek pc üzerinde ağ üzerinde kullanım denemeleri yapıyorum. Diğer pc'lerde linux kurulu olanlarda LinuxMint, windows olanlarda da 7, 8.1, 10 farklı sürümler var.

Şunu söyleyebilirim ki YAST, böyle ağ kurgusu içinde diğerlerine göre daha fazla kolaylık sağlıyor.
Bir kaç problemim var, onları da forumun doğru bölümlerinde konularını açarak konuşmak istiyorum.
Sanırım genç bir mekan burası.

Tekrar teşekkürler :)
Selamlar. Forumumuz henüz yeni, o yüzden geniş geniş fazla kasılmadan takılıyoruz. :) Elimizden geldiğince yardımcı olmak, isterseniz iki hoşbeş etmek de isteriz. Rica ederiz.