OpenSUSE her kullanıcının rahatlıkla kullanabilmesi için tasarlanmış ve iyi bir popülerliğe ulaşmış temelleri epey eskiye dayanan bir Linux dağıtımıdır. SUSE projesinin topluluk tarafından çatallaması olan bu dağıtım, özgürdür ve kişisel kullanım için gayet yeterlidir. SUSE, "Software und System-Entwicklung" kelimesinin baş harflerinden oluşur ve Türkçe "Sistem ve Yazılım Geliştirme" anlamına gelir. Almanca bir kısaltma olduğu için Türkçe'de yazıldığı gibi okunur ancak "Susa", "Suus" gibi telaffuzlar da duyulmamış değildir. Kabaca "Opınsuse" diye okunmasında bir sorun yoktur, bunun dışında ne demek istediğiniz anlaşıldığı sürece "Yanlış okuyorsunuz" dengi bir çıkış almanız ancak karşınızdaki kişinin ukalalığına delalettir; yani sizinle ilgili bir sorun yok. :)

SUSE, ticari bir markadır ve ürünleri tamamen özgürce kullanılamaz. Daha çok ticari amaçlarla, kurumsal yapılar için önerilir ve kişisel kullanım için biraz zorlayıcı olabilir. SUSE, OpenSUSE tarafından sıkıca kontrol edilmiş paketleri kullanır ve haliyle OpenSUSE'ye göre daha eski bir sistemi sunar. Buna benzer bir yapı Linux camiasında Fedora - Red Hat ilişkisine benzetilebilir. Eğer elde olan bilgilerle bir kıyas yapmak gerekirse, OpenSUSE daha güncel iken SUSE daha kararlıdır. Ancak OpenSUSE'nin kararlılığı piyasadaki pek çok Linux dağıtımından daha başarılıdır.

OpenSUSE'nin ve SUSE'nin kendisine özgü projeleri şunlardır:

-ZYpp (libzypp): RPM tabanını kullanan paket yöneticisidir. Konsol'da Zypper, arayüzde YaST ile kullanılabilir.
-Open Build Service (Açık İnşa Servisi): Kaynak kodundan dağıtımlar için ikili (Binary) paketler derlemeyi sağlayan ve diğer dağıtımlar arasında ortak bir yapı kurmayı amaçlayan bir servistir.
-OpenQA: İşletim sistemlerini hatalara karşı otomatik olarak test edilmesini sağlayan bir servistir. Yalnızca OpenSUSE değil, bütün sistemler test edilebilir. Bu proje sayesinde topluluk gözlemine kalmadan yazılım, işletim sisteminin hatalarını önden test edebilir. OpenSUSE'nin kararlılığı bu projeden gelir. Şu anki OpenSUSE sürümlerinin durumlarını şu linkten inceleyebilirsiniz: https://openqa.opensuse.org
-YaST: OpenSUSE'nin kurulumunu ve yapılandırılmasını sağlayan bir araçtır. Arayüz ile, konsolla veya ağ üzerinden internet tarayıcısı ile kullanılabilir.
-Kiwi: Kurulmuş bir Linux sistemini imaj olarak almaya yarayan bir projedir.

OpenSUSE iki ayrı yayına sahiptir:

-Leap: Türkçe sıçrama anlamına gelir ve "Liip" şeklinde telaffuz edilir. Yılda bir kez sürümü yayınlanır ve önceliği kararlılıktır. Kararlılığı kesinleşmiş paketlerden derlenir. Paketler çok eski değildir, ancak her zaman en yeni paketlerden derlenmez.

-Tumbleweed: Türkçe yuvarlanan çalı anlamına gelir ve "Tambılviid" şeklinde telaffuz edilir. İsmine uygun olarak Rolling Release olarak bilinen yuvarlanan sürüm prensibi ile çalışır. Bu yayının sürümleri yoktur, her zaman en güncel paket neyse ona güncellenir ve yeni özellikler bu yeni paketlerin yanında sunulur. Kimi zaman beta sürümündeki paketlerin kullanıldığına tanık olduk lakin yine de kararlılık konusunda aynı prensipte çalışan dağıtımlara göre daha öndedir.

Leap bilgisayarını gündelik hayatında gazete okumak, video izlemek ve ödev yapmak gibi basit işler için kullanan insanlar için iyi bir tercih olacakken Tumbleweed oyuncular, tecrübeli kullanıcılar ve bilgisayar başında çok uzun zaman geçiren kişiler için daha iyi bir tercihtir. Leap sürümlerinde yazılımsal bir hatayla veya sürücü sorunuyla karşılaşırsanız öncelikle Tumbleweed'e geçmenizi tavsiye ederiz.

Daha önce Leap kurdu iseniz ve Tumbleweed'e geçmek istiyorsanız "sudo zypper dup" komutunu kullanarak Tumbleweed'e terfi edebilirsiniz. Bu işlem internet hızınıza göre yarım saat ile iki saat arasında zaman alabilir. Sisteminiz olduğu gibi korunacaktır.