openSUSE Tumbleweed ve Arch Linux'un Karşılaştırılması

OpenSuSE Nedir? Yenir mi?
Resim
Merhaba! Linux dünyasının içinde uzun süredir olan üyelerimiz Arch Linux'u bilirler. Her zaman en güncel paketleri vermeye çalışan ve sürekli güncel kalan(rolling release) bir dağıtımdır ve bu yönüyle openSUSE'un Tumbleweed sürümüne benzer. Ama arada farklılklar var doğal olarak. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1- Tutarlı güncellemeler: Arch Linux hangi paketlerin kullanılacağını tamamen kullanıcıya bırakır. O yüzden güncellemelerin nasıl sonuçlar doğuracağı bilinemez ve yeterince test edilemez. Tüm paketleri güncelleyeyim demişsinizdir, yeniden başlatırsınız ve karşınıza simsiyah bir ekran çıkıverir! openSUSE Tumbleweed'de ise güncellemeler kullanıcıya sunulmadan önce kurulum imajı hazırlanır ve otomatik olarak test edilir. Testi geçemeyen paketler yeni güncellemeye dahil edilmez!

2- Gelişmiş özelleştirme araçları: openSUSE, YaST adında açılış sırasında başlayacak hizmetlerden tutun GRUB önyükleyici ayarlarına, paket kurulumundan tutun sudoers dosyası düzenlemeye kadar yığınla aracı içeren çok gelişmiş bir araca sahiptir. Bu araca hem komut satırı üzerinden hem de grafik arayüz üzerinden erişilebilir.
Resim

3- Tek tıkla paket kurulumu: YaST'ın sağladığı bir diğer güzellik ise openSUSE'un paket veritabanı sitesi üzerinden istediğiniz paketi resmi depo ya da kullanıcı deposu olması farketmeksizin sadece tıklayarak kurabilirsiniz!

4- Güvenilir ve basit kullanıcı depoları: Hiç AUR'dan resmi depolarda olmayan açık kaynak kodlu bir kütüphaneyi kurmayı denediniz mi? Muhtemelen dakikalarca derlenmesini beklemişsinizdir. Meh. openSUSE üzerinde hazır derlenmiş paketler kullanıcı depolarından yüklenebilir. Ve bu son derece güvenlidir. Çünkü paketler SUSE sunucularında derlenir! Arkanızdan bıçaklanmayacağınızdan emin olabilirsiniz.
Yine de, Arch'ın yetenekli olduğu bir kaç şeyden bahsedeyim. OpenSUSE tamam çok güzel, hayranlık duyuyoruz ancak Arch openSUSE'ye kıyasla çok daha hafif. openSUSE KDE'yi yaklaşık on saniyede çalıştırırken, Arch neredeyse iki saniyede çalıştırıyor. Ayrıca AUR depoları openSUSE depolarından daha hızlı. Üstelik düşük openSUSE, mesela ki ramı 2 gbdan az sistemler için değil. Lafın kısacası, Arch'ı tercih eden de openSUSE'yi tercih eden de kötü bir tercihte bulunmuyor.
Tarbetu yazdı:
21 Tem 2018, 22:01
Yine de, Arch'ın yetenekli olduğu bir kaç şeyden bahsedeyim. OpenSUSE tamam çok güzel, hayranlık duyuyoruz ancak Arch openSUSE'ye kıyasla çok daha hafif. openSUSE KDE'yi yaklaşık on saniyede çalıştırırken, Arch neredeyse iki saniyede çalıştırıyor. Ayrıca AUR depoları openSUSE depolarından daha hızlı. Üstelik düşük openSUSE, mesela ki ramı 2 gbdan az sistemler için değil. Lafın kısacası, Arch'ı tercih eden de openSUSE'yi tercih eden de kötü bir tercihte bulunmuyor.
SSD üzerinde pek fark görmedim ben aslında, hatta bende SDDM güncellemeyle göçtüğünden kafasına göre açılış süreleri alıyodum.
Tarbetu yazdı:
Ayrıca AUR depoları openSUSE depolarından daha hızlı.
Aksini söyleyebilirim. Arch depoları benim internetimin hızını tam kapasitesinde kullanamıyor.
Tarbetu yazdı:
Üstelik düşük openSUSE, mesela ki ramı 2 gbdan az sistemler için değil.
Bugün zaten 2GB ram'den az varsa sistemde o sistemi kullanabileceğin neredeyse pisayada hiçbirşey yok. Lubuntu kurarsın yada openSUSE kurar, LXDE ile kullanırsın. O sistem muhtemelen 64 biti bile desteklemeyecek.
eronis yazdı:
21 Tem 2018, 23:17
Tarbetu yazdı:
Ayrıca AUR depoları openSUSE depolarından daha hızlı.
Aksini söyleyebilirim. Arch depoları benim internetimin hızını tam kapasitesinde kullanamıyor.
Tarbetu yazdı:
Üstelik düşük openSUSE, mesela ki ramı 2 gbdan az sistemler için değil.
Bugün zaten 2GB ram'den az varsa sistemde o sistemi kullanabileceğin neredeyse pisayada hiçbirşey yok. Lubuntu kurarsın yada openSUSE kurar, LXDE ile kullanırsın. O sistem muhtemelen 64 biti bile desteklemeyecek.
Yanlış konuşmuşum, Arch paketleri openSUSE paketlerinden daha fazla diyecektim. Aynı zamanda ikinci cümleyi de hatalı kurmuşum. Sersem miymişim neymiş. Bu arada 2 GB'dan az rami olan sistemler 64 bit desteklemeyecek kadar eski değil. On yıllık sistem işte, Windows Vista ile kurulu gelmiş olan ve KDE4 çalıştıran bilgisayarlardan konuşuyoruz.