Geliştiricileri

“Gesellschaft für Software und System Entwicklung mbH” şirketi (Tr. Yazılım ve Sistem Geliştirmek İçin Şirket) dört kişi (Roland Dyroff, Thomas Fehr, Burchard Steinbild ve Hubert Mantel) tarafından 2 Eylül 1992’de Nurembery’de (Almanya) kuruldu. Bu dört kişiden üçü üniversitede Matematik okuyorken Fehr daha önceden mezun olmuştu ve yazılım mühendisi olarak çalışıyordu.
Esas fikir olarak bu Unix hakkında tavsiye veren topluluk UNIX üzerine yazılım geliştirmeyi, fonksiyon imkanlarını genişletmeyi amaçlıyordu. Mantel’e göre ise bu dört kişilik topluluk Linux dağıtımcılığı ile insanlara destekte bulunuyordu.
Kuruldukları zaman kullandıkları isim “S.u.S.E” idi ve bu isim “Software und System-Entwicklung”’un baş harflerinden oluşuyordu. Türkçesi “Yazılımları ve sistemleri geliştirme” olan tam isim hiçbir zaman kullanılmadı. “S.u.S.E” kısaltması ise yaklaşık bir yıl sonra, 1998 Ekiminin son günlerinde “SUSE” olarak değiştirildi.
Bu dağıtımın resmi logosu ve şu an geçerli olan maskotu bir yarışma sonucunda seçilmiş olan peçeli bukalemun olan “GEEKO”’dur. GEEKO, “Gecko” (Türkçe: kertenkele) ve “Geek” (Türkçe: Bilgisayar, bilim kurgu gibi konularla hevesli kişi) isimlerinin bir çeşit karışımından gelir. Tıpkı firmanın ismi gibi, GEEKO da zaman içinde isim değişikliklerini yansıtır bir şekilde zamanla değişti.

Kökeni


SUSE, Slackware ve Softlanding Linux System (SLS) sistemlerini kapsayan yazılım paketlerini düzenli olarak yayınlayarak hayatına başladı. Bunun yanında, Unix ile Linux için rehberler hazırladılar ve teknik destek sundular. SUSE’nin bu zamanlar kullandığı ve kendi tarzınca yorumlandığı üçüncü taraf yazılımlarıyla ilişkisi şu şekildeydi:
-1992lerin ortalarında, X ve TCP/IP gibi özellikleri sunan kapsamlı bir Linux dağıtımı olan SLS, Peter MacDonald tarafından yaratıldı. Bu dağıtım, Linux’u floppy disklerle kullanmak isteyen kişilere dağıtıldı.
-1993’de, Patrick Volkerding tarafından SLS dağıtımı sadeleştirildi ve yeni sürümü “Slackware” olarak yayınlandı.
-1994’de, Patrick Volkerding’in de yardımlarıyla Slackware betikleri S.u.S.E Linux’un ilk sürümü “1.0” için Almanca’ya çevrildi. S.u.S.E Linux 1.0, önce floppy disklerde daha sonra CDlerde mevcuttu.
Kendi Linux dağıtımını oluşturabilmek adına, S.u.S.E başlangıçta artık yayınlanmayan bir dağıtım olan ve sonra kurucusunun daha sonra S.u.S.E takımına katıldığı Jurix’i taban aldı. Jurix’in kurucusu Florian La Roche, hala daha kullanılan ve dağıtımın bel kemiğini oluşturan kurulum ve yapılandırma aracı olan YaST’ın geliştirilmesinde ilk adımı atmıştı.
1996 yılında, S.u.S.E Linux ismini kullanan ilk dağıtım olan “S.u.S.E Linux 4.2” yayınlandı. Sürüm numarası pek çok kafa karışıklığına neden olmuştu, zira normalde sürüm numarasının “1.1” olması gerekiyordu. Fakat sonradan 4.2 sayısının İngiliz yazar Douglas Adams’ın yazdığı “Otostopçunun Galaksi Rehberi” isimli bilim kurgu romanındaki bir soruya atıf olduğu açıklandı. “Hayatın, evrenin ve her şeyin anlamı nedir?”. Cevap: “42”. Aynı şekilde, Yast’ın ilk sürüm numarası da 0.42 idi. Çevirmen notu: Esasında bu sayının ahım şahım bir anlamı yok, anladığıma göre kitabın dünyasına göre sayının anlamını bu evrende var olan kimseye anlamlı gelmeyecektir. Bence hayatın anlamı Mevlana, 42 de Konya’nın plaka koduna atıf. Hiç de mantıksız gelmiyor şu an heheh. Dikkat çekmek gerekir ki, ilk Leap sürümünün numarası da 42’dir.

Büyüme


Geçen zaman içinde SuSE Linux bir çok açıdan Red Hat Linux ile ortaklığa girişti, RPM paket yöneticisi ve RPM’e ait dosya yapısı güzel birer örnektir. Çevirmen notu: RPM, RedHat Package Manager demektir.
S.u.S.E. Almanya’nın en büyük Linux dağıtımcısı komumuna yükseldi. SuSE, LLC şirketi ise 1997 yılında yönetim kurulu üyesi ve başkanı olan James Gray idaresi ve başkanlığı altında kuruldu. California’ya bağlı Oakland’da kurulmuş olan bu şirket sayesinde SuSE Linux, Amerika ve Asya ülkelerindeki Linux pazarında payını arttırdı.
Red Hat, Amerika’da Linux pazarında öncü konumda haldeyken SuSE Linux Almanya ve İsveç ile Finlandiya gibi İskandinavya ülkelerinde büyümeye devam etti. 1998 Ekiminde, S.u.S.E ismindeki noktalar atılarak SuSE’ye çevrildi. Linux çekirdeğinin yaratıcı olan Linus Torvalds geçmişte bu şekilde daha önce kullanmışlığı vardır.
1999’da Birleşik Krallık’a SuSE giriş yaptı.
2001 yılında, firma ayakta kalabilmek adına çalışan sayısında ciddi bir azalmaya gitti.

Novell Dönemi


4 Kasım 2003 tarihinide, Novell SuSE Linux AG şirketini 210 milyon dolar karşısında satın alacağını duyurdu. Haziran 2004’de ise bu satın alma tamamen kesinleşti.
İş dünyasına hızlıca bir şekilde ulaşmak için SuSE, SuSE Linux Enterprise Server’ı 2001 yılında tanıttı. Satın almanın sonrasında gelen bir kaç ay sonra şirketin ismi “SUSE Linux” olarak değiştirildi. Artık “SUSE” bir açılım değil, dağıtımın ve şirketin tam ismiydi.
Novell’in Asya Pasifik bölgesi için kurumsal teknoloji uzmanı olan J. Philips’e göre Novell’in “orta vadede” SUSE’nin nasıl geliştirileceğine karışmak istemiyordu. Novell’in olağan yıllık toplantısı olan “BrainShare”de, ilk defa bütün bilgisayarlarda SUSE Linux çalıştırılıyordu. Aynı zamanda BrainShare’de normalde sahipli bir yazılım olan YaST2’nin GPL (Çevirmen not: Özgür yazılım lisansı) lisansı altında dağıtılacağı duyuruldu.

openSUSE Projesi


4 Ağustos 2005’de, Novell SUSE Profesyonel serisinin openSUSE Proje Topluluğu ile “Açık” olacağını duyurdu. Aslında SUSE yazılımları her zaman açık kaynak olarak yayınlanıyordu ancak openSUSE sayesinde gelişim süreci de açıktı ve kullanıcılara test etme, yazılımı geliştirme imkanı tanındı. Önceleri SUSE’nin gelişimi tek bir çatının altında dışarıya karşı kapalı bir şekilde yapılırdı. 10.0 sürümü ile beraber ilk kez topluluğa açık bir şekilde beta süreci gerçekleştirildi.

SUSE Linux 10.0, hem açık kaynak hem sahipli yazılımlara hem de perakende olarak satılan kutulu set olarak satılan sürümlere sahipti. Değişimin bir parçası olarak, YaST çevrim içi güncelleme sunucusuna erişim bütün SUSE Linux kullanıcıları için ücretsiz oldu ve ilk defa Gnome’un konumu kökleşmiş bir biçimde olarak sunulan KDE ile aynı yere yükseldi.

Microsoft Anlaşması


3 Kasım 2006’da, (daha sonra 25 Temmuz 2011’de yenilendi) Novell SUSE’nin Windows’la beraber çalışabilme, pazarlama ve karşılıklı tanıtım, çapraz lisans üzerine Microsoft’la bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, özgür yazılım topluluğundan bazı kişiler tarafından pek hoş karşılanmadı.

The Attachmate Group’un Devralması


22 Kasım 2010’da Novell The Attachmate Group’a 2.2 Milyar Dolar karşılığında katıldığını duyurdu. The Attachmate Group Novell ve SUSE’yi SUSE ile openSUSE arasındaki ilişkiye dokunmadan ikiye ayırdı ve artık iki birimin de tek başına devam etmesini kararlaştırdı.
ABD Adalet Bakanlığı Novell’in patent ve patent uygulamalarının devrinin gerçekleşebilmesi için CPTN Holding LLC ve onların sahiplerinin, bakanlığın tekelcilik karşıtı uygulamaları çerçevesinde esas anlaşmanın değiştirilmesi gerektiğini açıkladı. Bakanlık bu anlaşmanın tıpkı bahsedildiği gibi bu anlaşmanın ara yazılım ve sanallaştırma ürünlerinin yanı sıra sunucu, masaüstü, ve mobil işletim sistemleri gibi açık kaynak yazılımlarının (Mesela ki Linux) gelişimini tehlikeye atabileceğini duyurdu.

Patentlerin lisanslanmasına ilişkin şartlar şunlardı:

-Bütün edinilecek Novell patentleri oldukça yaygın kullanılan yaygın kaynak lisansı olarak kullanılan ve Linux sistemi için oldukça önemli olan bir lisans GPL v2 olarak yeniden lisanslanacak

-CPTN OIN lisansı altında sunulan patentlerin hiçbirini kısıtlamaya hakkı olmayacak,

-Ne CPTN ne de sahipleri OIN lisansı altında hangi patentlerin mevcut olduğuna müdahalede bulunmak için Novell veyahut Attackmate’e OIN lisansıyla sunulan patentleri düzenlemek için baskıda bulunmayacak, yönlendirmeyecektir.

Micro Focus Birleşmesi


20 Kasım 2014’de, the Attachmate Group Micro Focus ile birleşerek Micro Focus Group’u oluşturdu. SUSE özel ürün portföyüne sahip ayrı bir bölüm olarak yapılandırıldı.


SUSE'nin İngilizce Wikipedia sayfasından çevrilmiştir.