Cevap: Evet, kolaydır ama o kadar kolay değil.

SUSE projesi ilk çıktığı zamandan beri kullanıcıların kolaylıkla anlayabilmesi üzerine geliştirildiği için son kullanıcıya hitap eden pek çok araca sahiptir. Örneğin ortalama bir Ubuntu kullanıcısı GRUB yapılandırması veya sudo üyelerini yaparken illa ki zorlanır, pek çok kaynak karıştırması gerekir ve en sonunda yapmak istediği iş beş dakikalık ise mesela onu yarım saatte tamamlar. Zira işin içinde öğrenmek de vardır ve muhtemelen talihsiz Ubuntu kullanıcısı öğrendiklerini işi bittikten sonra ertesi gün unutacaktır. Neden? Hayatımda bir kere ihtiyacım düşen şeyi ezberlemek mi gerekir? Yaklaşık 10 yıllık Linux kullanıcısıyımdır, sık kullandığım yirmi otuz komut dışında hiçbir komutu İnternet'e bakmadan hakkıyla kullanamam; zira günlük karmaşanın içerisinde sistem komutlarını ezberleyemem çünkü böyle bir şeye ihtiyacım yoktur.

Haliyle, ortalama bir Ubuntu kullanıcının yapmak istediği işler için openSUSE önceden hazırlanmış yapılandırma araçları sunar. Hatta ki geçin onu bunu, openSUSE'nin medarı iftiharı saydığımız kullanıcı depoları tek tıkla derlenmiş paketleri kurulum imkanını sağlarken sanırım bu rahatlığa en yakın dağıtım Manjaro'dur ve derlenmiş paketler sunmamaktakdır.

Haliyle bu anlattığımız şeylerin ışığında openSUSE için kolay demememiz için bir neden yok. Ancak, her Linux dağıtımı gibi openSUSE'nin de kendisine göre sorunları vardır:
  • Yeterince Türkçelendirilmemiş olması
    Esasında bütün sistemi tamamen Türkçe kullanmamanız için bir neden yok, ancak kurulumun ve belgelendirmenin yarı İngilizce yarı Türkçe olması nedeniyle herkese gönül rahatlığı ile öneremiyor olmamın tek nedeni.
  • Depolarda sahipli yazılımların bulunmuyor oluşu
    openSUSE için Adobe Flash Player'ı, Nvidia sürücüsünü veya Google Chrome'u nasıl kurarsınız? Bellidir ki, bunları yapmak Arch kullanıcısından daha zordur. Bu elbette ki öyle oturup dövünecek, kollara faça atılacak kadar zor bir iş değil ancak Linux'a yeni başlamış bir adam için kabul etmek gerekir ki pek kolay anlaşılacak bir iş değil.
  • Manjaro, Linux Mint gibi oldukça sık kullanılan yazılımları içermez.
    Bunları kullanıcı kendisi yüklemelidir. Kullanıcıların bu tarzı ve mantığı oldukça sevdiğini düşünürsek; openSUSE'ye buradan bir eksi puan yazabiliriz.
Üstteki sorunları aşmak esasında zor değil, esasında hemen olmasa da planımızda olan bir spin yayınlayarak zaman içinde bunları aşmayı düşünüyoruz.