Merhabalar. Eminim buraya gelmeden kafanızda soru işaretleri vardı. Belki hayatınızda ilk kez "Linux neymiş bi bakalım ?" dediniz, belki de daha önce Linux dağıtımları kullandınız ama yeni bir şeyler arıyorsunuz. Umarım keyifli bir konu olur, hadi başlayalım :)

1- PPA'lara karşılık openSUSE Software.
https://software.opensuse.org/en

openSUSE depoları ve paketleri çok geniş ve iyi destekleniyor. Paket sayısı konusunda endişelenmenize gerek yok. Ayrıca yukarıda verdiğim link yardımı ile bütün dağıtımlar için paket indirebilirsiniz. Yani bir Fedora yada Ubuntu kullanıcısı da bundan faydalanabilir. Ayrıca openSUSE'de yazılım kurulumu hiç terminal açmak gerektirmezken Ubuntu'da bir nebze terminal yoluna gitmek gerekebiliyor.

2- Leap ve Tumbleweed'e karşılık 6 aylık sürüm ve LTS
Leap sürümü kararlı sürüm diye geçer ve dana eski paketler kullanır. Tumbleweed ise aynı Arch Linux gibi bir yuvarlanan sürümdür ancak Arch gibi kurmak yada kullanmak için ileri bilgi gerektirmez.
Buna karşılık Ubuntu her 6 ayda bir nokta sürüm ve her 2 yılda bir LTS çıkarır.
LTS sürümün mantığı 5 yıl boyunca desteği olan güvenli bir işletim sistemi oluşturmak.

3- Depolardaki paketler
openSUSE depoları daha iyi denetleniyor bu bir gerçek. Ubuntu depolarında "Universe" denilen bir depo var. Tamamen topluluk tarafından bakımı yapılıyor. Ama malesef bu depo terkedilmiş paketlerle dolu. Eğer depoya bakarsanız yıllar öncesinden kalma paketler görürsünüz. Aksine Manjaro, Fedora, openSUSE gibi pek çok dağıtım kullanıcı topluluğunu kendi projesine katmayı başardı. Ubuntu ise topluluğu kendi projesine katmayı başaramadı şimdi bunun asıl sebebine geliyoruz.

4- Canonical'ın İtibarı
Yıllar boyunca Ubuntu kullanıcıların gözünde çok itibar kaybetti. Bunda Unity'e gömülü gelen bir özelliğin Spyware olarak etiketlenmesi rol oynadı, Unity masaüstünün kendisine geçilmesi rol oynadı, kullanıcının hiçbir zaman fikrini sormamaları yada kullanıcılarını hiçbir zaman dinlememeleri de rol oynadı, kendi işletim sistemlerindeki yeni masaüstünün Ubuntu dışında hiçbir yerde kurulamaması gibi kararları rol oynadı... Canonical geçmiş yıllarda daha az para kaybetmek yada daha fazla para kazanmak ümidiyle çok hata yaptı. Bu yüzden de kullanıcıların Ubuntu'ya bakışı değişti.

İnsanlar Linux'a geçerken özgür yazılım fikrini de benimsiyorlar ve Canonical'ın "sadece al, hiç verme" tavırları kullanıcıları pek mutlu etmiyor. Sonuç ? Her sistem açıldığında bir hata mesajı alma ihtimaliniz var yıllarca. Depolardaki bazı programların hiç çalışmama yada çok eski olduğundan işinize yarayacak bazı özellikleri bulundurmama ihtimali var.

UBUNTU KÖTÜ BİR DAĞITIM DEĞİLDİR ! Yazımdan sadece Ubuntu'yu kötülüyorum anlamı çıksın istemiyorum. Bence harika bir dağıtım. Pek çok harika aracı var, bize sunduğu kolaylıklar var. Bugün günlük kullanımda Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımları kullanan şirketler ve bireyler var. Birisi de benim kız kardeşim. Ama Canonical'ın son yıllardaki kararları Ubuntu'ya çok kan kaybettirdi. Bu da kullanıcı depolarındaki yazılımın kalitesini etkiledi. Eski o hevesli toplulukları yok, o topluluktan adamlar başka dağıtımlara geçtiler.

5- Lisanslar
Eğer farkettiyseniz Canonical'ın merkezi "Man Adası" denen bir yerde kurulu. Burada kurulmasının esas sebebi orada yasaların daha esnek olması. Bu yolla Ubuntu kodek yada özgür olmayan yazılım gibi önemli şeyleri direk kurulum diskine atabildi. Bunu Amerikaya bağlı Red Hat ve SUSE daha dolaylı yollardan sağladılar. Red Hat "RPM Fusion" ile SUSE ise "Packman" ile bize bu yazılımları sundu. Bu doğrudan kullanımda bir sıkıntı yaşatmayacaktır çünkü işletim sistemini 1 kere kuruyoruz. Ancak bu durum Ubuntu tarafına bir artı.

Not: Bu sorundan sadece büyük şirketler etkileniyor gibi görünüyor. Hiçbir şirketin arkasında olmadığı topluluk dağıtımlarında bu lisans sorunu yok.

6- Reklam
Canonical Ubuntu'yu her yerde tanıtıyor. Steam sitesine girerseniz "Favori Linux dağıtımımız Ubuntu'dur" yazıyor.
Resim
Ubuntu kendini her alanda pazarlamaya çalışıyor. Son zamanlarda IOT ve Server alanına odaklanmış olsalar da masaüstüne ilk giren dağtımlardan birisiydi. Bunun yanı sıra SUSE veya Red Hat hiçbir zaman masaüstüne girmeyi hedeflemediler ve bu alanda reklam yapmadılar. Bu dağıtımlar daha çok iş alanında oldukça sağlam birer işletim sistemi olmak için tasarlandı. Ancak bu dağıtımların masaüstü işletim sistemi olarak kullanılmaması için hiçbir sebep yok. Aksine oldukça kaliteli masaüstü işletim sistemleridir ve oldukça iyi de bir destek var.

7- Bug'lar
Ubuntu'da beni kızdıran bir şey, hiçbir zaman çözülmeyen bug'lardı. İnsanları etkileyen sorunlar Bugzilla'da düşük öncelik diye etiketlenip LTS'nin süresi dolduğunda bile çözülmemiş olarak kalması gerçekten sinir bozucu olabiliyor. openSUSE bu konuda çok daha titiz.

Umarım keyifli bir konu olmuştur, çok da sıkmamışımdır. Katıldığınız veya katılmadığınız şeyleri yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. İyi günler :)