Önceliğimiz, takipçiler arasında huzursuzluğa mahal verecek herhangi bir durumu önlemektir. Bu yüzden kuralların dışında takipçilerde herhangi bir rahatsızlığa neden olacak pek çok şey burada belirtilmese dahi engellenebilir veya aksine durumun şiddetine göre eğer huzursuzluk yaratmayacaksa gözardı edilebilir. Mesele, kurallara tamamen tıkır tıkır uyan bir sistemi inşa edip kurunun yanında yaşı yakmak değil kuralların var olma amacı olan huzurun devam etmesi amacını devam ettirebilmektir.

Kural 1: Pornografi ve Vahşet İçeriğine Geçit Yok

Bu siteye her türlü insan girebiliyor. Ve bu tarz içerikler genelde insanları rahatsız etmekte. Sizin rahatsız olmadığınız bir içerik pek çok kişiyi rahatsız edebilir. Forumda yazdığınız en ufak şeyin dahi kalıcı olabileceğini unutmayın. Ayrıca burası openSUSE forumu yahu, ne gerek var böyle şeylere...

Kural 2: Hararetli Tartışmalara Sıcak Gözle Bakmıyoruz

Mesele eğer huzurun devam etmesini sağlamaksa pekala insanlara sözlü sataşmanın bir cezası olacağını unutmayınız. "KDE mi Gnome mu?" tadındaki tartışmalar kimseye zarar vermez ancak Tarbetu birden hiddetlenip "Gnome kullananların annesi kaşar" yazarsa ayıptır. Esas mesele işi içi boş bir tartışmayla sayfaları doldurmak yerine aklın ışığına uygun ve bireysel tatmine dönüşmeyecek şekilde fikir üretebilmektir. Bunun için aklınıza gelen her şeyi yazmak yerine tartışmayı bitireceğine inandığınız, asıl fikirlerinizi anlatın. En kötü kendi ufkunuzu genişletmiş olursunuz.

Kural 3: Yasalara Karşı Gelmeyin

Herhangi bir terör örgütünün propagandasını yapmayın, satılması yasak malların ticaretiyle ilgilenmeyin. En azından bu forum çerçevesinde yasalar neyi gerektiriyorsa ona saygı duyulur. Bunun yanı sıra paralı bir yazılımın parasız kullanılmasına yarayan araçlar (Keygen, crack vs) yasalar dahilinde çok sorun olmasa da her ihtimale karşı yasaktır.

Kural 4: Anlaşılır Olun

“Allah rızası için acillll”, “İmdat yardım edin”, “Nooooolur yardım edin acillll” gibi başlıklar sizin için pek çok ifade etse de yardımcı olacak kişi için hiçbir şey ifade etmez. Bu yüzden “Falanca filanca Zypper Hatası” isimli bir konu açmanız, “İmdaaaaaat” isimli bir başlık açmanızdan daha ilgi çekici olacaktır. Benzer sorunu yaşamış olan bir başka insan bu sayede konunun içeriğine bakmaya gerek duymadan yardım edebileceğini anlayabilir. Aynı şekilde konu içeriği “imdat mahvoldum internete bağlanamıyorum acil” yerine “İnternete bağlanamıyorum” şeklinde olursa yardımcı olmak isteyen kişiyi daha az yormuş olursunuz. Konu mesajını yazarken olabildiğince detay veriniz, mesela şöyle detayları vermeniz öncelikle size faydada bulunacaktır:

-Hata nasıl gerçekleşti?
-Çözmek için neleri denediniz, denerken nasıl hatalar aldınız?
-Eğer donanım sorunu ise, kernel sürümünü (Konsol’a uname -r yazıp çıktısını alınız) ve donanımlarınızı yazınız.

Linux üzerinde hatalar almanız pekala mümkündür, zira Linux ne Microsoft gibi büyük bir şirket tarafından yönetiliyor ne de macOS gibi çok kısıtlı bir donanımda çalışması üzerine tasarlanıyor. Bu yüzden sabırlı olun, sizin yaşadığınız hata büyük ihtimalle başkası tarafından da yaşandığı için mutlaka bir çözümü vardır.

Kural 5: Siyasetten Uzak Durunuz

Demokrasi kendi yapısı gereği çok verimli bir tartışma ortamı oluşturmaz, dünya üzerinde demokrasilerin sürdüğü ülkelerde içeriği hiçbir şey ifade etmeyen tartışmalar sürekli döner ve onca edilen söze rağmen herkes kendi tarafını tutar. Zira demokrasi saf bir fikir tartışmasından ziyade biraz da çıkarların da işin içinde olduğu bir alandır. Bu yüzden siyaset tartışmak pek verimli bir iş olmadığı gibi kişilerin birbirine karşı güveni ve hissettikleri huzuru baltalar. Bu yüzden forum yönetimi olarak bu işe karşı pek açık görüşlü değiliz. Evet insanların kendi dünya görüşlerini ve felsefelerini ifade etmesi gayet hoş bir şeydir lakin gelip geçici partiler, siyasi akımlar için birbirinizi üzmeyin. Son olarak; siyasi ifadelerin, sloganlar, tartışmalar ve simgelerin forumumuzda yeri yoktur.

Kural 6: Tek Hesap Kullanın

Pek çok hesabı aynı anda kullanmanız ancak kafa karışıklığına neden olacağı için, bu işin ne kadar önüne geçersek o kadar iyi. Eğer “PinkStonedGirlOnTheBeach” yerine kendi isminiz olan “Abdullah Patatesoğlu”nu tercih edeceksiniz, yeni hesap açmak yerine bize danışın.

Kural 7: Aramaya İnanın

Lütfen konu açmadan önce arama özelliğini en azından bi kere olsun kullanın. Hem sorununuzu anlatmak için kendinizi heder etmezsiniz, hem de yardımcı olmak isteyen arkadaşları daha az yormuş olursunuz. Bunun yanı sıra, "Dizin"i açılmış konuları görmek için inceleyebilirsiniz:
viewtopic.php?f=26&t=83

Kural 8: Mümkün Olduğunca Yazım Kurallarına Uyalım

Cümlelerin daha anlaşılır olması için yazım kurallarına saygı gösterin.

Kural 9: (Ç)Alıntılar İstemiyoruz
Hoşunuza giden bir yazıyı burada paylaşmanın bir sorunu yok ancak yalnızca kopyala - yapıştırdan ibaret konularla forumun dolup taşması gerçekten de bize itici görünüyor. Altına iki üç satır şey olsa dahi, bir şeyler ekleyin. Mesela "Artık tek boynuzlu atlara ganyan oynanacak" tarzı bir yazı hoşunuza mı gitti? Sitede paylaşın, ama neden paylaştığınızı ve ne düşündüğünüzü de ekleyin. openSUSE Türkiye, özgünlüğe önem verir; bizim için iki satırlık size ait olan yazı paragraflarca süren kopyalardan daha kıymetlidir.


Kural 10: Yönetim Sorumlu Değildir

Üyelerin yaptıkları, düşündükleri ve uyguladıkları kendisiyle ilgilidir. Adli meselelerde de yönetim herhangi bir sorumluluk kabul etmez, aynı şekilde üyelerin bir şekilde başka bilgisayarlara verdikleri zarar konusunda da yönetimin bir ilgisi yoktur.

Bu kurallar zamanla genişletilebilir, genişletilebileceği gibi özel durumlarda bu kuralların dışında kalan durumlarda da huzurun bozulması halinde yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Forum yönetimi hoşgörülü olmayı tercih etse de, mesele her zaman huzurun ön planda olmasıdır.

Kurallara her an için yeni kural eklenebilir, düzenli olarak "aa yeni kural gelmiş midir acaba" diye bakmanıza gerek yok, biz size duyururuz zaten. Bizim önceliğimiz burada kalıcı, güzel ve düzenli bir yardımlaşma ortamı kurmak. Bu yüzden sizi ucuz meselelerle rahatsız etmek istemiyoruz.