Esasında hiç kimse belli başlı davranış ve düşünce kalıplarını dayatmamalıdır lakin yine de sitede görmek istediğimiz bir takım davranış biçimlerinden bahsetmeyi istiyoruz. Bu, birebir dayatılan kurallar değil yalnızca üyelerden istediğimiz bir dilektir.

1- Fanboyluk saçma bir şeydir

Herhangi bir yazılıma dair sempatinizi ifade edebilir ve elinizden geldiğince bu yönde konuşmalar yapabilirsiniz. Avatarınızdan giydiğiniz kıyafet dahi herhangi bir yazılımın/donanımın markası olabilir. Kişinin bilişim yönünde tercihleri olması, en azından bu foruma gelip kayıt olacak kişi için gayet olağan bir şey. Beni tanıyanlar nasıl KDE'yi sevdiğimi bilirler. Hatta ki kendi etrafımdaki insanların tercihlerini değiştirdiğimi de söyleyebilirim. Ancak iş, körü körüne bir şeye bağlanmak; karşıdaki insanın tercihlerini aşağılamak noktasına gelirse bundan keyif duymayız. Şimdi biraz da şöyle konuşalım, ben Intel yerine AMD tercih ediyorsam parayı çöpe atmış değilimdir. İyi kötü yine elimde çok güçlü bir işlemci vardır ve aradaki tek fark 3-5 fpsten ötesi değildir. Nihayetinde donanımların da yazılımların da altın çağında yaşıyoruz desek yalan olmaz.

2- Türkçe'ye saygı gösterin

Öncelikle Plaza Türkçesi konuşmayın, bazı insanlar Türkçe karşılığı oldukça yaygın olan kelimeler yerine İngilizcesinin çok daha hoş geldiğini falan düşünür lakin benim gözümde yalnızca özentiliktir ve pek de iyi bir imaj bırakmazlar. Mümkün olduğunca Türkçe kelimelerle kendinizi ifade edin, hatta "Aman be TDK çevirisi bu" diye kenara köşeye atılmış kelimeleri bile kullanın. Pekala kontrol, test gibi dilimize yerleşmiş kelimeler yerine "Denetlemek" sözcüğünü kullanmasanız buna laf etmek bilmişlik taslamak olur ancak utanmadan sıkılmadan Amerika'da yetişmiş dört yaşında Türk çocuğu gibi yarısı Türkçe yarısı İngilizce cümleler kuruyorsanız, ayıp.

3- İmlaya özen gösterin

Noktalama işaretleri düşünce akışı içerisine bir düzen getirir ve cümlelerin daha rahat anlaşılmasını sağlar. Konuşurken dahi çoğunlukla düşüncemizi ifade edebilmek için kimi yerlerde durur, cümleyi güzelce yerine yerleştiririz. Yani küçük bir çocuk değilseniz bağırarak, soluksuzca durmadan konuşmazsınız değil mi? O zaman yazı dilinde de noktalama işaretlerine yer ayırın. Mesela iki üç cümle birden kuracaksanız en azından araya bir nokta sıkıştırın ki ne demek istediğinizi daha rahat çözelim. Derdimiz güzelce meselenin anlaşılmasından ötesi değil. Bunun yanı sıra kelimeleri doğru yazmaya özen gösterin, mümkünse büyük harf küçük harf uyumuna dikkat edin.

4- Mesajın tamamını büyük harfle yazmayın

BU YETKİ YALNIZCA TARBETU'YA AİTTİR. ANLADINIZ MI? Bunun yanında hakikatten itici duruyor.

5- Sakinliğinizi koruyun

Ben telaşsız, genellikle yorgun bakışlı ve gürültüden patırtıdan hoşlanmayan bir adamım. Öyle ki, evimde en ufak gürültü karşısında "Noluyor yahu?" diye dönüp bakan bir insanım. O yüzden kızdığım, sinirlendiğim ve öfkelendiğim çok nadir görülür ancak sinirim de hakiki öfkedir. Mesele biraz şu, şu dünyada sinirlenmeye ve öfkelenmeye değecek çok az olay vardır. Hele ki İnternet ortamında neredeyse hiç yok diyebilirim. O yüzden, eğer size dair bir sataşma yoksa sakin kalın ve hoş görülü olun.

6- Saygılı olun

Eğer sakinliği arzu ediyorsak, aynı şekilde insanların sakin halini bozan davranışlardan da kaçınmak gereklidir. İnsanlar çok şeyi sahiplenir, kendi telefonun markasından yaşadığı şehre kadar insan kendisine ait olan her şeye sadakat duyar. "Samsun berbat bir şehir" dersem, bu doğru ne kadar doğru olursa olsun Samsunlu insanlara karşı ancak bir sataşma olabilir. Zaten orada yaşamadığım, sadece toplasanız bir hafta İlkadım'da ve Atakum'da dolaştığım için de bir Samsunlu'nun hissettiklerini, anladıklarını bilmem imkansızdır. Aynı şekilde Xfce'i yerin dibine sokarsam Xfce kullanan insanlar bana karşı tepki geliştirecektir. Ha, diyebilirim ki "Samsun'u beğenmedim çünkü hiç yeşillik yoktu" veya "Xfce'i sevmiyorum zira bana kullanışsız geliyor" bu sadece bir eleştiridir ve bu tarz eleştiriler kimseyi rahatsız etmez. Ancak "Samsun'da yaşanır mı be?", "Xfce ne berbat, ne leş bir şeydir" tarzı çıkışlar olsa olsa sataşmaktır.

Aynı şekilde, insanın sahiplendiği şeylere saygı duymak gerektiği gibi en önce insana da saygı duymak gerekir. Sosyal ilişkilerde saygılı tutumunuzu ne kadar samimi olursanız olun koruyun, birbirinizi ezmeye kalkışmayın ve yapılan haksızlara karşı beraber olun.

7- Güzel konuşun

Bir şeyi ifade etmenin pek çok yolu vardır ancak bahsedeceğiniz şeyi size en güzel gelen şekilde ifade edin. İnsanlara güzel şeylerden bahsedin ve üslubunuz insanları rahatsız etmek yerine ilgi çekici olsun. Bu şekilde insanlar sizin yazılarınızı okurken, yarıda bırakıp terk etmek yerine üslubunuzun hatrına görüşünüzü okumaya devam eder. Küfrederek, aşağılayarak konuşmak her zaman ilgi çekicidir ancak kişinin anlattıklarının değerini ne olursa olsun düşürür. İsterse kişi saf gerçekliği konuşsun, üstü bir kalemde çizilir ve çirkef bir insan olarak etiketlenirsiniz. Ayrıca forum yönetimi olarak da bu tarz konuşan insanlara da sıcak bakamayız. Bu yüzden, öncelikle bahsettiğiniz şeylerin saf fikirden ibaret olmasına ve konuşma üslubunuzun insanları tahrik etmek yerine rahat ettirmesine özen gösterin.