Anlatsana Biraz Neden OpenSUSE?

Sohbet ve üstteki kategorilere uymayan diğer konular
:)

Konu açık ben kullanamıyorum bari sizler neden kullanıyorsunuz onu öğrenelim.
Deneyimlerinizi, dağıtımdan beklentilerinizi ve sizin için yarattığı avantajlardan bahsetmek ister misiniz?

Dağıtımı kullanıyorken, kullanmanızı sağlayan motivasyonunuz nedir?
Merak ettiğim şey kalıpların dışında ben merkezli cevaplarınız.

Teşekkürler.
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 17:59
:)

Konu açık ben kullanamıyorum bari sizler neden kullanıyorsunuz onu öğrenelim.
Deneyimlerinizi, dağıtımdan beklentilerinizi ve sizin için yarattığı avantajlardan bahsetmek ister misiniz?

Dağıtımı kullanıyorken, kullanmanızı sağlayan motivasyonunuz nedir?
Merak ettiğim şey kalıpların dışında ben merkezli cevaplarınız.

Teşekkürler.
Benim ki sadece merak. :)
Debian tabanlı linuxları kullanmaktan sıkıldım.
Kde den nefret ediyorum.Gnome güzel ama benim pcye göre ağır.
opensuse XFce masaüstü ile hızlandı pc.
Benim tek bir sebebim var, "Neden olmasın?" :D
Dağıtımı pek önemsemem. openSUSE bana hızlı ve kararlı bir sistem sunuyor ve ben de kullanıyorum. Neden Ubuntu değil? diye sorarsan bir dünya sebep veririm. Neden Arch değil dersen de verebilirim. Fedora ile openSUSE arasında gidip geliyordum, @tarbetu beni taciz mesajları ile psikolojik işkenceye tabi tutarak "openSUSE'ye geeeççç" mesajı verince mecburen openSUSE'yi seçtim :P

Not: Eski XFCE fanboyu olan benim KDE'ye geçmemde de bu psikolojik işkencenin parmağı vardır. DİKKATLİ OLUN! ÇOK PİS TACİZ EDİYOR!
Bu muhabbete katılabileceğim tek ortak nokta masaüstü ortamları :)

Ben Gnome'un arayüz tarzını KDE'den daha çok seviyorum fakat lanet masaüstü ile Bluetooth mouse problemim var. O sorun öyle ki bir daha son teknoloji bir ürün sevseler almam direk eski teknoloji olan kablo teknolojisine yönelirim.
Öte yandan KDE'yi o kadar sevmememeoyeahfuck rağmen adam terminatör. Bluetooth o kadar iyi ki Microsoft Mouse'um Windows'tan çok daha iyi çalışıyor.
Sistem tüketimi olarak çok bir farklılıklarının olmamasından kaynaklı(Gnome +100mb) tercihen şuanda Gnome kullanıyorum. Belki ileride KDE'yi severek kullanırım. :))
eronis yazdı:
03 Haz 2019, 18:31
Neden Ubuntu değil? diye sorarsan bir dünya sebep veririm. Neden Arch değil dersen de verebilirim. Fedora ile openSUSE arasında gidip geliyordum, @tarbetu beni taciz mesajları ile psikolojik işkenceye tabi tutarak "openSUSE'ye geeeççç" mesajı verince mecburen openSUSE'yi seçtim :P
Soruları sormuş gibi yapayım sizde açıklayın belki sizde psikolojik işkencede başarılı olursunuz.
O zaman sorular gelsin.
-Neden Ubuntu değil?
-Neden Arch değil?
-Neden Fedora değil? :)

Edit:
Tarbetu'yu konuya bekleriz. OpenSUSE'yi bize dikta et. :)
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 18:57
Soruları sormuş gibi yapayım sizde açıklayın belki sizde psikolojik işkencede başarılı olursunuz.
O zaman sorular gelsin.
-Neden Ubuntu değil?
-Neden Arch değil?
-Neden Fedora değil? :)
Ubuntu geliştiricileri yeni sürümü yayınladıktan sonra kesinlikle kritik olmayan bug'ları çözmezler. Hatta dağıtım çıkana kadar bazı kritik bug'lar dahi çözülmemiş olur. Canonical geliştiricileri gördüğüm kadarıyla kendisine çok güvenen adamlar değil ve birşeyleri düzelteceğim diye sistemi bozup iş partnerlerine sıkıntı çıkarmaktan korkuyorlar. Fedora ve openSUSE geliştiricileri öte yandan sürekli gelişme ve iyileşme hedefindeler. Bu tutum dağıtımlarını ve depolarını Ubuntu'dan daha kararlı yaparken daha güncel yazılım kullanabiliyorlar.

Arch Linux'ta ise Keyring denen bir zımbırtı var ki bu sistemi bulan adamı falakaya yatırmak lazım. Eğer Keyring'lerin süresi dolmuşsa misal pacman -Syu komutu işlemeyebilir yada bir programı 20 dakika derlensin diye bekledikten sonra bu hatayı alıp kafayı sıyırabilirsin. Aslında bunun etrafından geçilebilir ama şu anki sistemimden memnunum.

Fedora olmamasının sebebi de "Finix'in Gazabı" diye filmlere konu olacak bir kitap yazmak zorunda kalmak istememem.
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 18:57
Edit:
Tarbetu'yu konuya bekleriz. OpenSUSE'yi bize dikta et. :)
Eğer şeytanı çağırırsan gelecektir. Riskli oyunlar oynuyorsun, bunu sevdim- Hayır, saygı duydum! Ama ne dilediğine dikkat etmeni tavsiye ederim. Bu işin sonunda aylar sürecek travma var.
eronis yazdı:
03 Haz 2019, 19:26
Ubuntu geliştiricileri yeni sürümü yayınladıktan sonra kesinlikle kritik olmayan bug'ları çözmezler. Hatta dağıtım çıkana kadar bazı kritik bug'lar dahi çözülmemiş olur.
Skandal olabilecek veya önemli bir kaç kritik bug'dan bahsedebilir misiniz? Sonradan katılan biri olarak bunları bilmek isterim. Ayrıca bu tür farklılık ve sorunları nereden takip edebileceğim bir portal var mıdır? (Belkide yaşadığım Bluetooth Mouse problemi kritik bir Bug'ın çözülmemesinden kaynaklanıyordur eğer öyleyse cidden bıktırdığından Ubuntu'dan vazgeçerim. :))
eronis yazdı:
Canonical geliştiricileri gördüğüm kadarıyla kendisine çok güvenen adamlar değil ve birşeyleri düzelteceğim diye sistemi bozup iş partnerlerine sıkıntı çıkarmaktan korkuyorlar. Fedora ve openSUSE geliştiricileri öte yandan sürekli gelişme ve iyileşme hedefindeler. Bu tutum dağıtımlarını ve depolarını Ubuntu'dan daha kararlı yaparken daha güncel yazılım kullanabiliyorlar.
Ubuntu'dan sonra Fedora'ya geçmiştim lakin openSUSE deneyimleyemeden sonra şuradaki benchmark sonucu fikrimi değiştirip tekrar Ubuntu'ya dönmemi sağladı. Ubuntu'nun bug'lı ve güncel olmamasından şikayet ederken bu tarz yüksek puanları nasıl alabiliyor? Oyunda ve yazılım kısmı testinde oldukça başarılı puanı var.
Benchmark: https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... tial&num=1
eronis yazdı:
Fedora olmamasının sebebi de "Finix'in Gazabı" diye filmlere konu olacak bir kitap yazmak zorunda kalmak istememem.
Tam olarak burada ne demek istediniz :,)
eronis yazdı:
Eğer şeytanı çağırırsan gelecektir. Riskli oyunlar oynuyorsun, bunu sevdim- Hayır, saygı duydum! Ama ne dilediğine dikkat etmeni tavsiye ederim. Bu işin sonunda aylar sürecek travma var.
Boynuma sarımsağı astım bekliyorum :d
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 19:49

Skandal olabilecek veya önemli bir kaç kritik bug'dan bahsedebilir misiniz? Sonradan katılan biri olarak bunları bilmek isterim. Ayrıca bu tür farklılık ve sorunları nereden takip edebileceğim bir portal var mıdır? (Belkide yaşadığım Bluetooth Mouse problemi kritik bir Bug'ın çözülmemesinden kaynaklanıyordur eğer öyleyse cidden bıktırdığından Ubuntu'dan vazgeçerim. :))
Bir ara Ubuntu'nun bir sürümü belli başlı bilgisayarların BIOS'larını bozuyordu diye hatırlıyorum ama hangi versiyondu hatırlamıyorum. Kritik bug'ları zaten Beta'da kalıyor genelde, demek istediğim o değil. Depolardaki paketler çok eski ve multiversal dediğimiz kullanıcı depoları kararsız paketler le dolu. PPA'lara girmiyorum bile. Snap ve Flatpak çıktı da rahat ettik. Artık eskisi gibi .deb formatına mahkum değiliz.
eronis yazdı:
Ubuntu'dan sonra Fedora'ya geçmiştim lakin openSUSE deneyimleyemeden sonra şuradaki benchmark sonucu fikrimi değiştirip tekrar Ubuntu'ya dönmemi sağladı. Ubuntu'nun bug'lı ve güncel olmamasından şikayet ederken bu tarz yüksek puanları nasıl alabiliyor? Oyunda ve yazılım kısmı testinde oldukça başarılı puanı var.
Benchmark: https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... tial&num=1
O benchmark'ta sadece Ubuntu'nun geçtiği yerler yok ki? openSUSE'nin de geçtiği yerler var. Benchmark'lara ben pek takılmam çünkü bir sürüm bir alanda diğerini geçiyor ama başka yerde muhakkak yeniliyor.
eronis yazdı:
Tam olarak burada ne demek istediniz :,)

Finix ile her tartışmaya girdiğimde sonum
eronis yazdı:
03 Haz 2019, 20:14
Bir ara Ubuntu'nun bir sürümü belli başlı bilgisayarların BIOS'larını bozuyordu diye hatırlıyorum ama hangi versiyondu hatırlamıyorum. Kritik bug'ları zaten Beta'da kalıyor genelde, demek istediğim o değil. Depolardaki paketler çok eski ve multiversal dediğimiz kullanıcı depoları kararsız paketler le dolu. PPA'lara girmiyorum bile. Snap ve Flatpak çıktı da rahat ettik. Artık eskisi gibi .deb formatına mahkum değiliz.
Anladım, çoğunlukla kullanıcı paketi kullanmıyorum tercihim kullandığım uygulamaların sahipli olmasından yana.
Snap ve Flatpak'i bir çok dağıtımda kullanabiliyor muyuz? Birde aralarında hangisi daha iyi?
eronis yazdı:
O benchmark'ta sadece Ubuntu'nun geçtiği yerler yok ki? openSUSE'nin de geçtiği yerler var. Benchmark'lara ben pek takılmam çünkü bir sürüm bir alanda diğerini geçiyor ama başka yerde muhakkak yeniliyor.
Yok ben Ubuntu'nun Fedora 'yı çoğunlukta geçtiğini openSUSE'un çok az sıralamaya girdiğini göstermek için atmıştım.
Tabi bir kaç yerde geçişler el değiştirmeler olabilir ancak üstünlük kuracak kadar fazla oranda Ubuntu daha yüksek işlemlere çıkabiliyor gibi gözüküyor. Günlük kullanımda bu farkların çok hissedilmeyeceği ve önemsiz olacağını düşünüyorum.
eronis yazdı:
Finix ile her tartışmaya girdiğimde sonum
Ahahah baya iyi. :)

Şuanda OpenSUSE'yi kuramıyorum bundan dolayı Fedora ve Ubuntu arasında git gel yaşıyorum. Sanırım Ubuntu'yu tercih edeceğim benni lütfen yoldan çıkartın. :)
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 20:39
Anladım, çoğunlukla kullanıcı paketi kullanmıyorum tercihim kullandığım uygulamaların sahipli olmasından yana.
Snap ve Flatpak'i bir çok dağıtımda kullanabiliyor muyuz? Birde aralarında hangisi daha iyi?
Her dağıtımda kullanırsın bu ikisini de ve hangisi daha iyi demek Barcelona mı, Real Madrid mi daha iyi demek gibi. İşler karışır :D
eronis yazdı:
Şuanda OpenSUSE'yi kuramıyorum bundan dolayı Fedora ve Ubuntu arasında git gel yaşıyorum. Sanırım Ubuntu'yu tercih edeceğim benni lütfen yoldan çıkartın. :)
Canonical'ın şu zamana kadar kullanıcıyı hiç dinlemeyen, kafasına göre iş yapan ve 2018 yılına kadarki davranışlarında Linux camiasını bütün olarak kötü yönden etkileyen bir firmaydı. Kullanmamak için bir sebep bence bu. Şahsen 18.04'ten sonra birşeyler yoluna girdiğini düşünüyorum ama hala depolar aynı durumda. Eclipse kurmaya kalksan hala 3.8 versiyonu kuruluyor (2012'den mi ne kalmaydı) ve son versiyon 5.x küsür.
Bayağı bir bahsetmişsiniz benden. :D Huyum kurusun, en basit meseleleri bile fazla dayatan bir kafa yapım var. Ama neyse ki çevremdeki insanlar bunu kaldırıyor, yoksa hiç iyi bir huy değil. :D

OpenSUSE'yi tercih etmemizin nedeni aslında çok basit. Debian tabanlı dağıtımlar (Debian'ı ayrı tutuyorum.) gün geçtikçe daha da karmaşıklaşıyor, son kullanıcıya uygun olsun derken iyiden iyiye göz boyamacılığına girişiyor. Yani şöyle, mesela Elemantary OS ve Deepin oldukça popüler, tutulan dağıtımlar. Çok janjanlı arayüzleri, araçları var. Ama aynı zamanda karmakarışık, artık kafayı epey meşgul edecek masaüstleri tasarlıyorlar. Hakeza, Gnome kullanan Ubuntu da çok farklı değil. Farkında olmadan iyilik yapalım derken kötülük ediyorlar ilmek ilmek her şeyi kurcalayarak.

OpenSUSE işte bir nevi bu karmaşadan kaçış imkanı ve biraz da Linux'un eskide kalan modalarını sürdürme şansı veriyor. Masaüstü önüne geliyor evet, ama öyle binbir şekilde kurcalanmış olarak değil. Sade bir şekilde, derli toplu arayüzlerin içerisinde veriyor ne verirse. Kurulumu olsun, paket yöneticisi tarzı olsun, masaüstü seçenekleri olsun bayağı eski tarz alışkanlıklara hitap ediyor. Artık Ubuntu'nun paket yöneticisini Google Playvari bir mağazaya çevirmeye çalıştığı günlerde YaST bayağı bayağı nimet benim için. Bunu yaparken Slackware gibi "E yuh ama" denecek şeyleri de yapmıyor. (Adamlar SysV kullanıyor hala.) Modern ihtiyaçlara da uyum sağlıyor ve kullanıcıya turbo bağlanmış tofaş güvensizliği vermiyor.

Sade, düzenli ve ne yapması gerekiyorsa ona hizmet ediyor. Özetlersek OpenSUSE'nin üstünlüğü bu.
eronis yazdı:
03 Haz 2019, 18:31
Benim tek bir sebebim var, "Neden olmasın?" :D
Dağıtımı pek önemsemem. openSUSE bana hızlı ve kararlı bir sistem sunuyor ve ben de kullanıyorum. Neden Ubuntu değil? diye sorarsan bir dünya sebep veririm. Neden Arch değil dersen de verebilirim. Fedora ile openSUSE arasında gidip geliyordum, @tarbetu beni taciz mesajları ile psikolojik işkenceye tabi tutarak "openSUSE'ye geeeççç" mesajı verince mecburen openSUSE'yi seçtim :P

Not: Eski XFCE fanboyu olan benim KDE'ye geçmemde de bu psikolojik işkencenin parmağı vardır. DİKKATLİ OLUN! ÇOK PİS TACİZ EDİYOR!
Benden openSUSE'ye geçmemi istese büyük olasılıkla geçmezdim. Ben openSUSE'ye biraz daha ön yargılıyım.

Dağıtım seçimlerimiz çok benziyor ancak openSUSE dışında.

Açıkçası ben openSUSE'ye biraz daha ön yargılıyım. Benden openSUSE'ye geçmemi istese büyük olasılıkla geçmezdim.
eronis yazdı:Finix ile her tartışmaya girdiğimde sonum
Umarım sonum böyle olmaz.
Türkçesever yazdı:
28 Tem 2019, 20:36
1- Benden openSUSE'ye geçmemi istese büyük olasılıkla geçmezdim. Ben openSUSE'ye biraz daha ön yargılıyım.

Dağıtım seçimlerimiz çok benziyor ancak openSUSE dışında.

Açıkçası ben openSUSE'ye biraz daha ön yargılıyım. Benden openSUSE'ye geçmemi istese büyük olasılıkla geçmezdim.
eronis yazdı:Finix ile her tartışmaya girdiğimde sonum
Umarım sonum böyle olmaz.
Dürüst konuşacağım, eğer kullandığın ilk dağıtım openSUSE olsaydı mümkünatı yok ondan vazgeçmezdin. openSUSE farklı bir dağıtım. Piyasadaki çoğu dağıtımdan farklı ve daha geleneksel bir yol izliyor. Bu durum bazı kullanıcılara gerici görünebilir ama şu da bir gerçek ki openSUSE kullanıcı ne istediyse onu verdi bu zamana kadar. Fedora da öyle yaptı. Ubuntu gibi dağıtımlar ise kendi kafalarına göre kullanıcıdan ne kadar küfür yerlerse yesinler sistemle istedikleri gibi oynadılar. Hiçbir Linux dağıtımı "herkes için" değildir. Bunu iddia eden dağıtım kendini kandırıyordur. "Ubuntu for everyone" sloganı misal, çok gülünç değil mi? Ben son GNOME versiyonunu kullanmayı seven biriyim ve Ubuntu kaç zaman boyunca hep beni geriden götürdü. Hani herkes içindi? LTS sürümde millet hala GNOME 3.28 kullanıyor. 3.32 ile arasında baya performans farkı var çünkü performans iyileştirmeleri ciddi anlamda 3.30 ile başladı. Her dağıtım farklı bir kitleye hitap ediyor. Eğer kendini Fedora'da rahat hissediyorsan ne güzel. Dağıtımı çok düşünme. Sadece bir tane kur, kullan. Baktın ki "şu kadar süredir kullanıyorum bu dağıtımı ama bu sıkıntılar yaşatıyor bu dağıtım bana" yada "şu spesifik dağıtımı merak ediyorum" dersen değiştir dağıtımını. Aksi halde ne varsa sisteminde kullan gitsin. Yine burası açık, sorabilirsin bir sorunun olursa :)