İlledelinux Debian System

İlledelinux Debian System Güncellendi

Resim

Bu güncellemede önceki ayarlar korunurken, tarayıcının çeşitli kullanım özellikleri için ayrı arayüz uyarlandı ve bunların hepsi tek bir menüye monte edildi.
Bu özellikleri üstteki resimde görebilirsiniz.
Depo listesine daha çok yazılıma ulaşmak amacıyla backports deposu eklendi, bu depoyu ve ana depoyu güncellemek için Paket Kur adlı yazılımda bulunan "Update the System" tuşunu kullanmanızı öneririm.
Network Manager Gnome yerine Wicd ağ yöneticisi eklendi, bu yöneticide geniş seçenekler bulunuyor.
Virtualbox yazılımının hem ana depoda olmayışı hem backports deposunda olmayışı ve harici kaynaktan kurulmasına rağmen hata vermesi nedeniyle "Paket Kur" seçeneklerinden çıkarıldı.
Beni çok uğraştıran kurulumda "Otomatik Ağ yapılandırma" sorunu giderildi.
Kurulum oldukça kolaylaştırıldı, isim-parola-disk belirledikten sonra başka bir şey yapmıyorsunuz, herhangibir soru sormuyor.
Bilmeyenler için tekrardan bildireyim, bu sürümde sistemin temeli ve bir-kaç önemli paket dışında herhangi bir paket kurulu değil, paket tercihini "Paket Kur" adlı araçla kullanıcılara bıraktım. Paket Kur, özellikle genelin kullandığı paketleri ve depo dışında bulunan bir çok paketi tek tık ile kurmanızı sağlıyor.
Ayrıca bu güncellemeye Conky ekledim, varsayılan olarak devredışı, panelde bulunan Özel Uygulamalar menüsünden çalıştırabilir veya yine aynı tuştan sonlandırabilirsiniz.
Deneyen arkadaşlar mümkün olduğu kadar geri bildirimde veya önerilerde bulunun, eksi-artı ne varsa sizler daha iyi gözlemlersiniz.
Hani burada dağıtımı yapan benim ama istiyorum ki, yerli bir dağıtımın güvenliğinde, yerel kültürümüze uygunluğunda ve gelişiminde hepimizin tuzu-biberi olsun, iki kelimelik geri bildirim dahi önemli bir katkı olduğunu hatırlatayım.

Sistemde yüklü paket listesini ve iso kalıbını buradan İndirin.
https://sourceforge.net/projects/illedelinux/
Yok aykırı değil, aksine çok memnun olduk. Eğer ilgilenirseniz, opensusede kiwi gibi ISO hazırlamaya yönelik servisleri de anlatabiliriz. :)
Tarbetu yazdı:
16 Ara 2019, 20:34
Yok aykırı değil, aksine çok memnun olduk. Eğer ilgilenirseniz, opensusede kiwi gibi ISO hazırlamaya yönelik servisleri de anlatabiliriz. :)
Teşekkürler Tarbetu.

Opensuse hakkında pek bir bilgiye sahip değilim, sayenizde öğreneceğim, ayrıca yazılımcı değilim ama iyi bir araştırmacı ve çabuk kavrayan bir özelliğe sahibim.
Ayrıca yaptığım testler doğrultusunda şunu paylaşayım, Gecko dağıtımı bir çok masaüstü kalıbı paylaşmasına rağmen Opensuse'den çok geride, olgunlaşmamış, öylesine kaderine terk edilmiş gibi görünüyor.
Hafif ve kontrolü elinde tutan oturumları tercih eden biri olarak Opensuse ile anlaşamadığım tek nokta hafif oturumlara gerekli desteği vermemesi. Örneğin bir JWM yapayım dedim, Minimal kurulum seçeneklerinde JWM yok, kurulumdan sonra yine depoda bulamadım.
Defalarca Openbox denedim, onda da istenen ortamı sağlayamadı. Tabi Opensuse acemisi olmamın payı da var.
Neyse öylesine bir görüş belirteyim dedim, bu Opensuse'nin artılarını ve büyüklüğünü asla küçültmez, bunu da belirteyim.

Bir de Fedora için bir şey söyleyeyim, (Fedoracı eronis duymasın) o da bir paket kuracağın zaman onun atasını yedi sülalesini kurmaya çalışıyor. Maalesef Fedorada da hafif oturum deneylerim olumsuz sonuçlandı.
Tekrar teşekkürler Tarbetu, opensuse'yi iyice çözdükten sonra, elimden gelen ne ise yapmaya çalışacağım.
Rica ederim. Neyi ifade ettiğinizi anlıyorum ve gayet de hak veriyorum. Opensuse, diğer dağıtımlara göre pek katı bir tavır takınıyor ve bu dağıtımı denemek isteyen pek çok kişiye soğuk geliyor. Bunun karışılığında da iyi yapılandırılmış bir sistemle muhatap oluyoruz ama yine de linux dünyası daha esneklik talep ediyor.