Merhabalar arkadaşlar. Proton'un aktifleştirmesinden önce hiç duymamış olanlarınız için ne olduğundan bahsedelim. Proton Steam'deki Windows ve diğer platformlara destek veren tüm oyunları Linux'a getirmek için başlatılmış bir projedir. Proton, çalışma olarak Wine ile karıştırılmakta. Evet, Wine kullanıyor ve Wine ekibi ile Valve ekibi ortak bir şekilde iş yapıyor ama Proton sadece Wine değil. Wine'dan tamamen farklı bir proje.

Proton nereden çıktı?
Şu bir gerçek ki arkadaşlar, bugün teknoloji piyasasında haksız rekabet kol geziyor. Bu haksız rekabetlere işletim sistemi sahibi şirketlerin diğer yazılım şirketlerine karşı yaptıkları zorbalıklar da giriyor. Şöyle ki Microsoft ve Apple kendi Store'ları üzerinden alışveriş yapmamızı istiyor. Microsoft bizim Steam'den alışveriş yapmamızı istemiyor. Bunun için her Windows güncellemesiyle Steam'i biraz daha bozuyorlar ve artık öyle görünüyor ki Valve endişelenmeye başladı. Teorimize göre Valve kendini hedef alan kötü niyetli bu iki platform'dan korumak için Linux'a sığınmak istiyor. Linux kullanıcılarının da Valve'ye karşı sevgi beslediğini düşünürsek çok da kötü bir hamle değil.

Bu durumlailgili birden fazla teori var. Bir teoriye göre de yeni nesil Steam konsolları kapıda. Daha önceki Steam konsolu tam bir fiyaskoydu çünkü kullanıcılar Steam OS'un favori oyunlarını oynatamayacağını öğrenince çok mutlu olmadılar. Bu yüzden ilk Steam konsolu başarısız oldu. Yeni bir Steam konsolunun gelebileceğine dair söylentiler var.

Üçüncü teorimiz de Valve Chromebook'ları hedef almak istiyor. Chromebook'lar Linux uygulamalarını çalıştırabiliyorlar. Steam Chromebook kullanıcılarına (Muhtemelen öğrenciler) Don't Starve yada DOTA2 gibi oyunları oynama fırsatı vermek istiyor. Chromebook'lar şu an çoğumuz için düşük donanım gibi görünebilir ama bugün o donanımla bile oynanabilecek bir dünya oyun olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla Valve bir Chromebook kullanıcısının yüzünü güldürmek istiyor olabilir.

Son teorimiz ise son zamanlarda hakkında çok konuşulan Cloud Gaming/Streaming/Bulut üzerinden oynama teknolojisi. Son zamanlarda bu konuyu takip edenleriniz bilir, Cloud Gaming siteleri son zamanlarda baya arttı. Steam belki de geleceğin oyun platformu olmaya kendini hazırlıyor olabilir. Nasıl mı ? Eğer bir server işletecekseniz ve bur server'dan streaming yapacaksanız en iyi seçeneğiniz nedir? Linux yada BSD. Valve bu konuda ilk adım atan şirket olup oyunların çoğunluğunu platformlarında oynanabilir kılarak oyun dünyasında yeni bir çağ açmaya da hazırlanıyor olabilir.

Pekala, teorilerimiz bittiğine ve ne olduğuna kıyısından değindiğimize göre aktivasyonunu gösterelim.
Aslında bunun baya açık olduğunu düşünüyorum ama bunu soranlar var ve madem soran var, cevap da olsun değil mi ?

Ayarlar > Steam Play dizinine gidip resimdeki gibi Proton'u aktifleştirin. İyi oyunlar ∠(^ー^)

Resim