Sudo grubu, herhangi bir komutu kendi şifrenizle yönetici olarak çalıştırabilmenize izin veren bir çeşit komuttur. Anlamanız için şu örneği verelim:

Kod: Tümünü seç

sudo zypper in patatesprogramı
Bu komutun başındaki sudo parametresine muhtemelen aşinasınızdır. "Sudo" parametresi, bir komutu yönetici izinleriyle beraber çalıştırabilmenize yardımcı olur. Eğer ne demek istediğimi anlayamıyorsanız, başındaki sudo parametresini silip kodu çalıştırmayı deneyiniz. Muhtemelen sistem "Yassah gardaşım" tadında bir hata verecektir.

İlla ki sudo kullanmak zorunda mıyız? Hayır, konsol üzerinde hızlıca root kullanıcı olarak komutunuzu girebilirsiniz. Bu da su komutuyla olabilir.

Kod: Tümünü seç

su 
zupper in kebapprogramı
Sisteminiz size hiçbir zorluk çıkarmayacak, paşa paşa komutunuzu çalıştıracaktır. su komutunu dileyen kimseler şöyle de evirip çevirebilir:

Kod: Tümünü seç

su -c "zypper in ramazanpaketi"
Su parametresi, bu komutu "Önce root kullanıcı ol, sonra bu komutu çalıştırdıktan sonra normal kullanıcıya geri dön." şeklinde algılayacaktır.

Eskiden sudo komutunun çalışabilmesi için kullanıcının sudo grubuna dahil olması gerekirdi, zira kullanıcı sudo grubunda değilse hata vererek komut işlemezdi. Şimdi ise kullanıcı sudo grubuna dahil olmasa da sudoyu kullanabilirsiniz, ancak bu durumda sudo sizin kendi şifrenizi değil root kullanıcının şifresini isteyecektir.

Sudo grubuna kullanıcıyı eklemenin iki yolu vardır, birincisi YaST'ı kullanarak, diğeri sudoers dosyasını düzenleyerek. YaST ile düzenlemeniz daha kolaydır. Sudoers'i düzenlemek isteyen kullanıcılar Google'da ufak bir araştırma ile derya deniz kadar bilgiye ulaşabilir.

Resim

Güvenlik ve Kullanıcılar sekmesi altındaki "Sudo"ya tıklayınız.

Resim

Ekle'ye tıklayınız.

Resim

Adınızı "User, Grup or User Alias" kutucuğuna yazabilirsiniz.
"Host or Host Alias" kısmına ALL yazmalısınız.
RunAs or RunAs Alias: Hangi kullanıcının yetkileriyle çalıştırmak istediğinizdir. Tam yetkili olmak için " ALL " yazınız.
"No Password" kutucuğunu, sudo yazdıktan sonra şifre girmek istemiyorsanız işaretleyebilirsiniz. Bu bir takım güvenlik riskleri doğurabilir. Benim gibi rahatın bayrak sallayanı
Commands to Run: Kullanıcının hangi komutları çalıştıracağını gösterir. Ekle tuşuna basarak komut ekleyebilirsiniz.

Resim

Command kutucuğuna "ALL" yazarsanız, bütün komutları çalıştırabilirsiniz. Parametreler ise vermek istediğiniz komutun parametreleridir.

Resim

Tamam diyerek bitirebilirsiniz. Karşınıza şöyle bir liste çıkacak.

Resim

Kendi kullanıcı adınızı görebiliyorsanız Tamam'a basabilirsiniz.