Genellikle Ağ imajları ile olan kurulumlardan sonra eğer kablosuz bağlantıyla İnternet'e bağlanan bir sistemden bahsediyorsak açılması gereğinden fazla uzun sürebilir, bunun nedeni esasında sistemin önyükleme (Boot) esnasında İnternet'e bağlanmaya çalışmasıdır. Hatta ki eğer kurulum zamanı kullanılan kablosuz ağ bulunamıyorsa, sistem hiçbir zaman İnternet'e erişemeyebilir, KDE'nin (veya kullandığınız başka masaüstü ortamının) kendi ağ yapılandırıcından mevcut ağınızı seçemeyebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için, ufak bir ayar yapmamız gereklidir.

Resim

Öncelikle YaST'ı açınız ve Sistem sekmesi altındaki Network Settings'e ulaşınız.

Resim

İlk sekme olan "Genel seçenekler" bize gerekli ayarları sunmaktadır.

Resim

Eğer ağ imajı ile kurulum yaptıysanız, doğrudan "Ağ hazırlama methodu" kısmını resimde gösterdiği aşağıdaki gibi "NetworkManager Service" olarak seçebilirsiniz. Eğer ağ imajı için buradaysanız, bu ayarlamayı yaptıktan sonra "Tamam"'a basıp çıkabilirsiniz. Ardından, şöyle bir pencere sizi karşılayacak.

Resim

Diyor ki, Network Manager hizmeti; yani Ağ yöneticisi, Masaüstünüzün bir parçacığı tarafından kontrol edilir. (KDE plasma için bir widget, Gnome için nm-applet programı) Çalıştığından emin olun, eğer çalışmıyorsa kendiniz başlatın. Esasında, ben bu pencereye de tamam dedikten ağ yöneticisinin otomatik açıldığına şahit oluyorum. Yok eğer siz başlatmakta bir sorun yaşıyorsanız, "NetworkManager" servisini etkinleştirmeniz etmeniz gereklidir. Nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız sizi şuraya alalım:
viewtopic.php?f=58&t=39
Tecrübesiz kullanıcılar komutlarla ilgili olan kısmı atlayıp YaST ile nasıl yapıldığını öğrenebilirler.

Konumuzun amacı aynı zamanda bu YaST parçasını tanıtmayı amaçladığı için, diğer sekmeleri de tanıtacağım.

Resim

Genel Görünüm sekmesi, yalnızca ilk sekmede Wicked Service görünümü aktifken kullanılır. Bu sekme yeni kullanıcılara pek hitap etmez, ancak biz yine de gelişigüzel bir ağ aracını seçip düzenle'yi tıkladığımız zaman seçeneklerde nelerin var olduğunu anlatalım.

Resim

Açılan ilk sekme, ikinci sırada olmasına rağmen "Adres"tir.

No Link and IP Setup: IP ve bağlantı atama
Dynamic Address: Dinamik adres ata, muhtemelen herhangi bir ağ ağındaysanız bu seçeneği seçmelisiniz
Statically Assigned IP Address: Sabit IP ata

Resim

Activate Device: İlgili aygıtın ne zaman etkinleştirileceği
Assign Interface to Firewall Zone: Güvenlik duvarının bu aygıt ile çalışırken tepkisini gösterir. "Automatically Assigned Zone", otomatik ayarlanmış bölgeyi gösterir.
Maximum Transfer Unit: Bir paketin taşıyabileceği en fazla veri miktarıdır. Set MTU seçeneği ise buna değer atar. Düşük olursa, İnternet'iniz daha az işlevle daha fazla hız verir hale gelir. Eğer büyük bir indirme bekliyorsanız ve İnternet'te pek de bir işiniz yoksa veya aksine adil kullanım kotası yüzünden İnternet'te ağız tadıyla gezemeyecek haldeyseniz ve indirmeden falan vazgeçmişseniz göz atabilirsiniz. Varsayılan değer 1492'dir, 300lere kadar düşürenleri duydum.

Donanım sekmesini, daha tecrübeli kişilere hitap ettiği için es geçip ilk penceredeki üçüncü sekmeye, "Hostname/DNS"'e geçiyorum.

Resim
Assign Hostname to Loopback IP: Ana makine adını geri döngü (loopback) IP'sine atar
Ad sunucusu; DNS'in karşılığıdır.

Resim
Default IPv4 Gateway: Öntanımlı IPv4 ağ geçiti
Default IPv6 Gateway: Öntanımlı IPv6 ağ geçiti
Enable IPv4 Forwarding: IPv4 yönlendirmesini etkinleştir
Enable IPv6 Forwarding: IPv6 yönlendirmesini etkinleştir

Tecrübeli bir kullanıcı olsanız da olmasanız da, eğer olağan bir masaüstü/laptop kullanıyorsanız masaüstünüzün ağ yöneticisiyle İnternet bağlantınızı yapılandırmanızı tavsiye ederiz.
KDE için: viewtopic.php?f=60&t=68