Cinnamon, MATE ve Xfce sürümleri mevcuttur.

Linux Mint projesi, Ubuntu 18.04 LTS işletim sistemini taban alan Linux Mint 19 serisinin ikinci büyük güncellemesi olan Linux Mint 19.2 "Tina" işletim sisteminin beta versiyonunu yayımladı.

Cinnamon, MATE ve Xfce sürümlerinde bulunan Linux Mint 19.2 "Tina" beta sürümü, topluma bu sonbaharın başındaki son sürümden ne bekleyeceğine dair erken bir tat vermek için yapılan testlerde kullanıma sunulmuştur. Beklendiği gibi Linux Mint 19.2; Ubuntu 18.04.2 LTS (Bionic Beaver) işletim sistemini ve Linux 4.15 çekirdeğini taban alacaktır.

Linux Mint 19.2 beta; Cinnamon 4.2, MATE 1.22 ve Xfce 4.12 masaüstü ortamlarına sahiptir ve 2023 yılına kadar güvenlik ve yazılım güncellemeleri alacaktır. Yazılım Yöneticisi ve Yazılım Kaynakları araçlarında yapılan küçük değişikliklerin yanı sıra daha iyi Linux çekirdeği desteği ve Update Manager'deki birçok önemli iyileştirme, Sistem Raporları için yeni bir görünüm ve his gibi çeşitli geliştirmeler sunar.

Sürüm notlarında "Artık çekirdekleri artık tek tek yüklemenize veya kaldırmanıza gerek kalmaz, kurulum ve kaldırma işlemlerini sıraya koyabilir ve birden fazla çekirdeği tek seferde kurup çıkarabilirsiniz." diye okunur. "Çekirdek türevleri için destek eklendi. Kurulmuş bir jenerik olmayan çekirdeğe sahipseniz Güncelleme Yöneticisi bir seçim kutusunu gösterir, böylece türevler arasında geçiş yapabilirsiniz."

Bunun dışında Linux Mint 19.2 beta; Xreader, Xed ve Pix uygulamalarına küçük iyileştirmeler, otomatik girişler için bir gecikme belirtmek için yeni bir giriş ekranı seçeneği, ISO görüntülerine Boot-Repair yardımcı programı, Mint-Y, Mint-Y-Dark ve Mint-Y-Darker temaları için Flatpak desteği ve Ubuntu yazı tiplerini varsayılan olarak ekler.

Linux Mint 19.2 "Tina"nın bu sonbaharda yayımlanması bekleniyor.

Linux Mint 19.2 "Tina" işletim sisteminin son sürümünün yaz sonunda veya bu sonbaharın başında Cinnamon, MATE ve Xfce gibi tüm türevler için yayımlanması bekleniyor. Kullanıcılar, Linux Mint'in gelecekteki sürümleri 2020 yılına kadar aynı paket tabanını kullanacağından Linux Mint 19.2'ye yükseltme yapmaya teşvik edilecek.

Linux Mint ekibi yeni bir taban üzerinde çalışmayacak ancak tüm çabalarını 2020 yılına kadar olan Linux Mint 19.2'ye odaklayacak. Bu arada kişisel bilgisayarlarınızda bir deneme sürüşü yapmak istiyorsanız Linux Mint 19.2 Cinnamon beta, Linux Mint 19.2 MATE beta ve Linux Mint 19.2 Xfce beta sürümlerini özgür yazılım portalımızdan indirebilirsiniz.

Kaynak: https://news.softpedia.com/news/linux-m ... 6812.shtml