Google son zamanlarda kullanıcıları, şirketleri, ülkeleri; özgür olmayan yazılımlar ile tehdit ediyor. Geçmişte Huawei ile ilgili sorun yaşanmıştı.

https://www.haberturk.com/son-dakika-hu ... -teknoloji

Şimdi ise bu gözdağı verme olayı; Türkiye'yi ve Türkiye'deki kullanıcıları etkiliyor.

https://www.haberturk.com/google-den-ya ... ir-2549571

Özgür olmayan yazılım, geliştiricisine veya sahibine gerektiğinden fazla güç verir. Biz burada "özgür olmayan yazılım" terimini tercih edeceğiz çünkü konu hakkında bilgili kişiler ile iletişim kurduğumuzda "sahipli yazılım" teriminin çok doğru bir terim olmadığından bahsettiler. Bunu başka bir yazıda ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağım.

Açıkçası söylemek gerekirse Google, kullanıcıları pek düşünmez. Şu ana kadar pek çok kullanıcı, Android'in genel olarak açık kaynak olmasından bahsetti. Açık kaynak bizi sorunlardan kurtarmaz. Bizi sorunlardan kurtaracak olarak özgür yazılımdır.

https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

Android; çekirdeği ve çekirdeğindeki değişiklikler hariç Apache Lisansı ile lisanslıdır. Apache Lisansı, copyleft bir lisans değildir. Biz geçmişte copyleft'in Türkçe karşılığı olarak Vikipedi'de -artık Vikipedi'de "copyleft" olarak geçiyor- yazdığı için "telif feragatı" terimini kullanmayı tercih ettik ancak copyleft, kullanıcıların özgürlüğünü korumak için telif hakkını kullanır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Copyleft

https://www.gnu.org/licenses/copyleft.html

Android'in kullandığı lisans copyleft olmadığı için başka bir yazılım geliştiricisi, Android'in bazı kodlarının türevini özgür olmayan yazılım yapabilir. Aslında bu, bir özgür yazılım savunucusunun genel olarak istemeyeceği bir şeydir. Kısacası Google, özgürlüğü pek savunmaz.

Benzer bir durum Google gibi olmasa da Linux çekirdeğinde de vardır. Linux çekirdeği genel olarak GPLv2 ile lisanslıdır ancak başkasından öğrendiğimiz kadarıyla Linux çekirdeğindeki GPLv2'nin kullanılış şekli nedeniyle türev bir çalışma GPLv3 ile -eğer doğruysa- lisanslanamamaktadır.

GNU, Android'i bazı yönlerden eleştirir.

https://www.gnu.org/philosophy/android- ... eedom.html

Android önyüklü aygıtlarla ilgili başka bir sorun da donanımdır. Bu aygıtlar genel olarak kilitli önyükleyici ile geliyor olabilirler. Bu konuda fazla bilgim olmadığı için yorum yapmak istemiyorum. Eğer böyle bir durum varsa "güvenlik" ile bağdaştırmak bence yanlış olacaktır.

Google'nin yazılımları çoğu zaman gizlilik için iyi bir seçenek değildir. Bunun nedenleri çok fazladır. Burada açıklamak yerine başka bir yazıda açıklamak daha doğru olacaktır.

Terim Karmaşası Hakkında Yazı: viewtopic.php?f=12&t=177