Dün Antergos gelişitircilerinin sitelerinde yaptıkları bir açıklama bütün Linux kullanıcılarını derinden yaraladı. Linux dağıtımları arasında kendine ait bir tarzı ve eşsiz bir kurulum aracı olan Antergos'un 3 ay içinde sonlandırılacağı duyuruldu. - (21 Mayıs 2019).
7 yıl önce bir yaz projesi olarak başladık ve hızla harika bir Linux dağıtımı ve daha da harika bir topluluk haline geldik. Hedefimiz Arch Linux'u olabildiğince pürüzsüz ve kullanıcı dostu bir hale getirerek olabildiğince geniş bir kitleye ulaşılabilir kılmak, aynı zamanda da kullanıcıların birbiriyle iletişim kurabilecekleri, birbirinden öğrenebilecekleri ve birbirine yardım edebilecekleri güvenli bir yer sağlamaktı.2014 yılından bu yana (2014 yılından beri takip ediyoruz) Antergos 931,439 kere indirildi. Sanırım artık amacımıza ulaştığımızı söyleyebiliriz.

Bugün ise projenin sonlandırıldığını duyuruyoruz. Son bir kaç ay içinde muhtemelen çoğunuzun da farkettiği üzere, artık Antergos ile ilgilenecek zaman bulamıyoruz. Bu karara vardık, çünkü inanıyoruz ki projeyi ihmal etmeye devam etmemiz topluluğa yarardan çok zarar getirecek. Ancak, proje hala çalışır vaziyette. Böylece ilgilenen geliştiriciler projemizden istediklerini alıp kendi projelerini başlatabilirler.

Şu an sisteminde Antergos kullanan kullanıcılar: Sisteminiz için endişelenmenize gerek yok çünkü sisteminiz doğrudan Arch depolarından güncellemelerini almaya devam edecek. Yakında Antergos depoları ve Antergos paketlerini sisteminizden silecek bir güncellemeyi yayınlayacağız. Bu paketler proje bittiği anda artık hiçbir işe yaramayacaklar. Güncelleme tamamlandığında ise Antergos depolarında kurulmuş olan paketler sisteminize tekrar AUR'dan yüklenip, AUR'dan güncelleme almaya başlayacak.

Antergos Forum ve Wiki, proje kapanıp bütün kullanıcıların başka projelere geçtiğinden emin olduğumuz zamana kadar açık kalacak. Ancak, bunları da 3 aydan uzun süre açık tutacağımızı sanmıyoruz.

Hepinize yıllar boyu süren destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Bu proje üzerinde çalışırken paha biçilemez beceriler edindik ve bu beceriler hem günlük hayatımızı, hem de iş hayatımızı değiştirdiler. Bunun için size her zaman minnettar kalacağız.
Geliştiricilerin de insan olduğunu unutmamamız lazım. İnsanlar bazen özel hayatları yüzünden, bazen finansal sebeblerden zor zamanlardan geçebiliyorlar. Kendi adıma konuşacak olursam Antergos'un kurulum aracı Chinchi'den her zaman nefret etmişimdir. Kurulumun son dakikada hata vermesi yazı tura atmak gibiydi. Ama Antergos'un kendine has bir tarzı vardı. O nefret ettiğim kurulum aracı, Chinchi, Linux camiasında eşi benzeri olmayan bir araçtı. openSUSE kurulum aracı ile kıyaslanabilirdi verdiği seçenekler için ama kesinlikle aynı şey değillerdi. Harika bir topluluk, cana yakın geliştiriciler ve göz zevki veren bir dağıtım. Bunlar benim Antergos ile ilgili anılarım. Antergos bana ilk kez Arch Linux'u deneten dağıtım oldu. Topluluktaki "Arch Linux çok kararsız" yargısını adeta yıktılar. Ayrıca kurulum aracı çok kararsız olduğu ama Arch'ı insanlara sevdirdiği için hem bana hem de yüzlerce kullanıcıyı Arch Linux'u Arch yolundan kurmayı öğrenmeye teşvik eden dağıtım oldu. Eğer bugün Linux terminalini kullanmayı biliyorsam bunu Antergos'a borçluyum. Bu yüzden böylesine harika anılarım olan bir projenin bitmesini görmek bende hüzün uyandırıyor.

Antergos'u hiç denediniz mi? Bitirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?