openSUSE'nin Adının Değiştirilmemesine Karar Verildi!

Bu kararın openSUSE Türkiye için önemli olduğunu düşünüyorum ama ben olaya pek forum açısından bakmak istemiyorum.

491 kişi oy verebilirmiş. Bunlardan 225 kişi openSUSE'nin adının değiştirilmesine karşı çıkmış, 42 kişi de openSUSE'nin adının değiştirilmesini onaylamış.

https://devclass.com/2019/11/12/how-man ... ot-enough/

GNU, olaya biraz farklı bakıyordu.

https://www.gnu.org/distros/common-dist ... l#openSUSE

Açıkçası GNU, "açık" sözcüğünü "özgür" sözcüğünden daha zayıf buluyordu. Bence bu gelişme, özgür yazılım felsefesi için bir kayıptır. Bence olumlu tarafı ise oylamanın düşünülmüş ve yapılmış olmasıdır.
Adını değiştirelim mi değiştirmeyelim mi diye oylama yapmışlar. Yeni bir isim öneren olmamışki. Oylamayı da nasıl yaptıklarını anlamadım. Madem oylayacaksın bi anket koy websitene kullanıcıların oylasın. Hem özgür olayım istiyorsun hem de benim dediğim olsun istiyorsun.
Bence freesuse de fena olmazmış
irfan yazdı:
19 Kas 2019, 16:53
Adını değiştirelim mi değiştirmeyelim mi diye oylama yapmışlar. Yeni bir isim öneren olmamışki. Oylamayı da nasıl yaptıklarını anlamadım. Madem oylayacaksın bi anket koy websitene kullanıcıların oylasın. Hem özgür olayım istiyorsun hem de benim dediğim olsun istiyorsun.
Bence freesuse de fena olmazmış
Logosunun da değiştirilmek istenilip istenilmediğini bilmiyorum ama bence logosu gayet iyi. Maalesef İngilizcedeki "free" sözcüğü karmaşaya neden olabiliyor, ben bu yüzden Fransızca ve İspanyolca bir sözcük olan "libre"yi daha doğru buluyorum.

https://www.gnu.org/philosophy/floss-and-foss.html

Bu arada bence "SUSE" içeren bir ad da olmazdı çünkü gözlemlediğim kadarıyla "SuSE" şeklinde yazanlar da var.

Ben kısacası yeni bir adın daha uygun olacağını düşünüyordum.

Ben oylamayı ilk olarak openSUSE'nin "Welcome" ekranında gördüğümü hatırlıyorum. Bence bu konuda oldukça iyiydiler. Eğer kendi sitelerine anketi yerleştirseydiler belki anketin güvenliği konusunda emin olmayabilirlerdi.

Ben en azından şu an için openSUSE'yi kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum. En azından böyle bir oylamayı düşünüp yapmalarını bile iyi niyet göstergesi olarak görüyorum.

Ben oylamanın sonucunu biraz farklı olarak algılıyorum. Bence yeni adın belirtilmemesinin neden olarak gösterilmesi bahane. Tam olarak bilmiyorum ama tahmin ettiğim kadarıyla oylamaya açık kaynak heveslileri de katılmıştır. Açık kaynak heveslileri, dağıtımın adında "open" sözcüğünün geçmesinden dolayı dağıtımın adının değiştirilmesini tahminimce genel olarak pek istememişlerdir.

Maalesef açık kaynak, özgür yazılıma göre etik değerleri daha az savunma eğiliminde.

https://www.gnu.org/philosophy/open-sou ... point.html
Açıkçası, sırf "open" ön eki "Libre" veyahut "Free" olarak değişsin diye böyle bir işe girişilecekse hiç girişilmesin daha iyi. Zira markalaşmış, koca bir dağıtımın şu güne kadar yarattığı aşinalık ortadayken şimdi "Ama açık kaynak başka bir şey, başka bir şey söylemeyelim" demek hiçbir şey ifade etmiyor. OpenSUSE özgür yazılıma kıymet veren, elinden geldiğince bu konuda titiz davranan bir dağıtım; bu yeter de artar. Sırf görüntüde kusurlu bir şey kalmasın diye "Özgür yazılım" yazmak artık bana militanca bir tavır gibi geliyor. Hani dağıtım bir iki yıllık olsa neyse, nuh nebi zamanından beri süregelen dağıtımın ismi sırf bu yüzden değişir mi yahu? Tavrı belli ideolojisi belli, özgür olduğunu göstermek için bir isim değişikliğine ihtiyacı yok.

Fakat openSUSE bambaşka bir isimle ortaya çıksa, daha farklı renkler ve daha farklı bir görüntü ile imaj yenilese hiç fena olmaz. Sistemin altyapısı gayet güzel ancak bunu son kullanıcıya takdim edemiyor. Soğuk görünüyor, biraz itici geliyor. Biraz yeniliklerle, son kullanıcıya yönelik çalışmalarla falan dağıtım gayet iyi popülerlik yakalayabilir. Linux camiası böyle şeyleri seviyor, mesela bir süre önce Mandriva ekibi Mageia projesine geçiş yaptı ve arada aman aman bir fark olmamasına rağmen Mageia hemen Mandriva'nın sıralamasının epey üzerine tırmandı. Bu tarz değişimler popülerleşmek için iyi bir fırsat, eğer son kullanıcıyı üzmeyecek şekilde güzelce en ince noktasına kadar yapılandırılırsa en azından Ubuntu ile baş başa gelebilir.
Tarbetu yazdı:
21 Kas 2019, 23:05
Açıkçası, sırf "open" ön eki "Libre" veyahut "Free" olarak değişsin diye böyle bir işe girişilecekse hiç girişilmesin daha iyi. Zira markalaşmış, koca bir dağıtımın şu güne kadar yarattığı aşinalık ortadayken şimdi "Ama açık kaynak başka bir şey, başka bir şey söylemeyelim" demek hiçbir şey ifade etmiyor. OpenSUSE özgür yazılıma kıymet veren, elinden geldiğince bu konuda titiz davranan bir dağıtım; bu yeter de artar. Sırf görüntüde kusurlu bir şey kalmasın diye "Özgür yazılım" yazmak artık bana militanca bir tavır gibi geliyor. Hani dağıtım bir iki yıllık olsa neyse, nuh nebi zamanından beri süregelen dağıtımın ismi sırf bu yüzden değişir mi yahu? Tavrı belli ideolojisi belli, özgür olduğunu göstermek için bir isim değişikliğine ihtiyacı yok.

Fakat openSUSE bambaşka bir isimle ortaya çıksa, daha farklı renkler ve daha farklı bir görüntü ile imaj yenilese hiç fena olmaz. Sistemin altyapısı gayet güzel ancak bunu son kullanıcıya takdim edemiyor. Soğuk görünüyor, biraz itici geliyor. Biraz yeniliklerle, son kullanıcıya yönelik çalışmalarla falan dağıtım gayet iyi popülerlik yakalayabilir. Linux camiası böyle şeyleri seviyor, mesela bir süre önce Mandriva ekibi Mageia projesine geçiş yaptı ve arada aman aman bir fark olmamasına rağmen Mageia hemen Mandriva'nın sıralamasının epey üzerine tırmandı. Bu tarz değişimler popülerleşmek için iyi bir fırsat, eğer son kullanıcıyı üzmeyecek şekilde güzelce en ince noktasına kadar yapılandırılırsa en azından Ubuntu ile baş başa gelebilir.
Ben bu görüşe genel olarak katılmıyorum. Bence de fikir olarak benimsemek önemli bir şey ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bence adın niyeti yansıtması gerekir. Ben openSUSE'nin özgür yazılım konusunda ne kadar titiz olduğunu bilmiyorum ama bazı kriterleri sağlamıyor olabilir. Sonuçta özgür yazılım felsefesine göre çok zıt bir şey yapmaması benim için çoğu zaman yeterlidir.

Özgürlükte ısrarcı olmanın kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bence çoğu kişi; özgür yazılım ve açık kaynak arasındaki farkı bilmiyor çünkü gözlemlediğim kadarıyla genellikle ikisi birlikte anılıyor. Özgür yazılımın ve açık kaynağın çoğu zaman aynı yazılım veya lisans gruplarını ifade etmesi, İngilizcedeki "free" sözcüğünün anlam karışıklığına neden olması gibi sorunlar; özgür yazılım felsefesinin kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılmasına neden olabiliyor.

GNU/Linux'u son kullanıcıya ulaştırma fikrinin gayet iyi olduğunu düşünüyorum ancak bence bu, kullanıcıların özgürlüğüne zarar vermemeli. Ubuntu'yu geliştiren kişiler zamanında kullanıcılar için kötü olabilecek bir karar almışlardı.

https://www.gnu.org/philosophy/ubuntu-spyware.html