GNOME'nin Kötü Bir Masaüstü Ortamı Olduğunu Düşünüyorum!

KDE, Gnome, Xfce Gibi Masaüstleri Hakkında
Yakın bir zamanda GNOME kullanmış olmasam da geçmişte GNOME ile pek iyi bir deneyim yaşadığımı söyleyemem. Bence GNOME, sistem kaynaklarını fazla kullanıyor. Bir masaüstü ortamının sahip olması gerektiğini düşündüğüm temel özellikler varsayılan olarak gelmeyebiliyor, bu özellikler eklentiler sayesinde edinilebiliyor. Mesela bir zamanlar GNOME'de masaüstü simgeleri -hâlâ bu durumda olabilir- kaldırılmıştı ve çeşitli yöntemler sayesinde masaüstü simgeleri kulanılabiliyordu. Ben de yöntem olarak eklenti kurmayı tercih etmiştim ve eklenti bence o zamanlar çok kararsızdı. Eklentilerin güvenlik sorunlarına neden olup olmadıklarını bilmiyorum. Sorun şu ki diğer masaüstü ortamları bu tür özellikleri genellikle varsayılan olarak sunuyor. Bence masaüstü ortamını kişiselleştirmek için bir sürü eklenti kurmanın mantığı yok. GNOME'nin akıcı bir masaüstü ortamı deneyimi sunduğunu da düşünmüyorum.

Açıkçası GNOME ekibinin karşıt görüşlere pek fazla saygısı yok gibi. Bu bile çeşitli şekillerde kendini gösteriyor. GNOME Discourse'de FSF, GNU veya Richard Stallman ile ilgili karar hakkında eleştirel gönderiler vardı, onlar gördüğüm kadarıyla gizlenmişti. Şu anda o yorumlar kaldırılmış veya silinmiş gibi gözüküyor. Reddit'teki r/gnome'de çeşitli konularda engellemeler yapılabiliyor.

https://www.reddit.com/r/gnome/comments ... l_matters/

Bence böyle bir tutum pek doğru değil. Özgür yazılım ile ilgili kişilerin karşıt görüşlere saygı duyması gerektiğini düşünüyorum.

GNU Guix'in blog'undaki yazı hâlen duruyor.

https://guix.gnu.org/blog/2019/joint-st ... u-project/
Ben bunu yıllardan beri yazarım, eleştirdiğin zaman bir anda kötü adam olursun, özgür yazılım dünyası maalesef böyledir, yapıcı eleştiriyi dahi kaldıramazlar.

Gnome ve KDE bu alemin bir dayatmasıdır, bütün gelişmeler bunlar üzerine yapılır, yazılımlar bunlara yazılır, taban dağıtımların varsayılanıdır.
En küçük bir özelleştirme için eklenti kuracaksın, her eklenti daha çok kaynak kullanımı demektir.
Bu yüzden Xfce'ye destek vermezler, Lxde'nin gelişimini durdururlar, Pencere yöneticili oturumları yok sayarlar, varsa-yoksa Gnome-KDE, başkasını tanımazlar.
Özellikle hafif oturumları ufaktan yok etme ve herkesi daha çok para harcamaya yönelik davranışlar açıkça gözleniyor.
Oysa hafif oturumlar zayıf makinelerin ve fakir-fukaranın yegane kurtarıcısıdır, yoksullar hafif oturumlar sayesinde bilgisayar kullanabilmekte ve bunun sayesinde iletişim dünyasıyla bi haber olmaktadırlar.
İşte bunları dediğimiz zaman bu alemin kötüsü oluyoruz, güya gelişimin karşısında oluyoruz.
Ama "özgür yazılımda kısıtlama veya dayatma olur mu?" dediğimiz zaman da "olmaz" deniyor.
Açıkça ortada bir ikiyüzlülük olmasının yanısıra bu dayatmanın nedenini bilemiyoruz, sadece şirketleri kazandıran bir davranış olduğunu düşünüyoruz.
illedelinux yazdı:
28 Ara 2019, 21:30
Ben bunu yıllardan beri yazarım, eleştirdiğin zaman bir anda kötü adam olursun, özgür yazılım dünyası maalesef böyledir, yapıcı eleştiriyi dahi kaldıramazlar.

Gnome ve KDE bu alemin bir dayatmasıdır, bütün gelişmeler bunlar üzerine yapılır, yazılımlar bunlara yazılır, taban dağıtımların varsayılanıdır.
En küçük bir özelleştirme için eklenti kuracaksın, her eklenti daha çok kaynak kullanımı demektir.
Bu yüzden Xfce'ye destek vermezler, Lxde'nin gelişimini durdururlar, Pencere yöneticili oturumları yok sayarlar, varsa-yoksa Gnome-KDE, başkasını tanımazlar.
Özellikle hafif oturumları ufaktan yok etme ve herkesi daha çok para harcamaya yönelik davranışlar açıkça gözleniyor.
Oysa hafif oturumlar zayıf makinelerin ve fakir-fukaranın yegane kurtarıcısıdır, yoksullar hafif oturumlar sayesinde bilgisayar kullanabilmekte ve bunun sayesinde iletişim dünyasıyla bi haber olmaktadırlar.
İşte bunları dediğimiz zaman bu alemin kötüsü oluyoruz, güya gelişimin karşısında oluyoruz.
Ama "özgür yazılımda kısıtlama veya dayatma olur mu?" dediğimiz zaman da "olmaz" deniyor.
Açıkça ortada bir ikiyüzlülük olmasının yanısıra bu dayatmanın nedenini bilemiyoruz, sadece şirketleri kazandıran bir davranış olduğunu düşünüyoruz.
Bazı kullanıcılar, KDE'nin son yıllarda kaynak kullanımı konusunda verimli olduğunu belirtiyorlar. KDE'yi son zamanlarda kullanıyorum ve bence kötü değil. Belki KDE'de çok fazla seçenek olması, bazı kullanıcıları zorluyor olabilir. Xfce bildiğim kadarıyla köklü bir proje ve stabiliteye önem veriyor. Bence GNU/Linux kullanıcıları arasında Xfce'yi seven bir kitle var. Xfce'nin geliştirilmesi durdurulacak olursa bence GNU/Linux açısından büyük bir kayıp olur.
Gnome kadar şu an dandik bir şey yok Linux camiasında. Ama gelin görün ki yılların yılı sıkı bir KDE taraftarlığı yapmama rağmen Gnome kullanıyorum. Nedeni de üstünlükleri falan değil, sahici dandik. Ama işte onca tercih arasında sürdürebilir olan ve dikkat dağıtmayan bana göre en uygun seçenek bu. Ne yapıyorum? Yazı işleriyle çok naşır neşirim, hatta son zamanlarda bir öykü sitesi bile kurduk yazılarımızı bir yere koymak için. Şimdi düşünelim; KDE'yi açtım, altta o an kullanmadığım uygulamaların simgeleri kutu kutu pense olmuş, gizlesem de yine de o panele ihtiyaç duyacağım, uygulamalar arasında görsel bir seçim yapmak Gnome'a göre biraz daha zor, sistem tamamen hakim olacağım şekilde kurgulanmış. Oturup kurgu yazacak adamın kafasını çorba eden şeyler bunlar. Gnome'da böyle şeyler yok, her şey görsel ve sisteme ihtiyacın olduğun kadarıyla erişebiliyorsun. (O da bir nane olduğundan değil aslında.) Hani ola ki ciddi bir bilgisayar işiyle sağa koşuştursam KDE tabii ki, ama şu an ki sistemi kullanma şeklime Gnome hitap ediyor.
Kendi sahsi dusuncem: Sway > GNOME > KDE

GNOME'un en sevdigim yani workspace yonetimi gercekten cok iyi, ve bir ise odaklanmak icin cok iyi bir ortam sunuyir. Yavasligi disinda bir sorunu oldugunu dusunmuyorum. KDE'in workspace'lerini hic kullanilsi bulmuyorum, ve su an icin en buyuk sorunu Wayland destegi halen sorunlu.

Ha ben su siralar Sway kullaniyorum, i3 benzeri bir tiling WM, ama Wayland kullaniyor. Tiiling'lere bakmanizi ayrica tasviye ederim.
FireSwords yazdı:
28 Ara 2019, 23:03
Kendi sahsi dusuncem: Sway > GNOME > KDE

GNOME'un en sevdigim yani workspace yonetimi gercekten cok iyi, ve bir ise odaklanmak icin cok iyi bir ortam sunuyir. Yavasligi disinda bir sorunu oldugunu dusunmuyorum. KDE'in workspace'lerini hic kullanilsi bulmuyorum, ve su an icin en buyuk sorunu Wayland destegi halen sorunlu.

Ha ben su siralar Sway kullaniyorum, i3 benzeri bir tiling WM, ama Wayland kullaniyor. Tiiling'lere bakmanizi ayrica tasviye ederim.
Heh, aynen bu sebepten ötürü. Kafamı derleyip topladığım tek masaüstü ortamı Gnome.
Arkadaşlar değinmediğim için galiba yanlış anlaşılma olmuş.
Gnome ve KDE oturumları benim için asla kötü değiller, aksine oldukça gelişmiş olmakla birlikte önemli işlerde en yetenekli oturumlardır.
Benim eleştirim bunlara değil, diğer oturumlara gereken önemin verilmemesi ve bazılarına hiç önem verilmemesi.
Örneğin Xfce bir can simididir, Gnome kullanmak isteyip de makinesi kaldırmayan için Mate, Cinnamon yine öyle bir kurtarıcıdır, süslü bir şey istemeyenler için Lxde aranan kumaştır ki, onu da yok ettiler.

Bu arada bir ekleme yapayım, kötü oturum yoktur, kötü tercih vardır.
illedelinux yazdı:
29 Ara 2019, 00:44
Gnome ve KDE oturumları benim için asla kötü değiller, aksine oldukça gelişmiş olmakla birlikte önemli işlerde en yetenekli oturumlardır.
Benim eleştirim bunlara değil, diğer oturumlara gereken önemin verilmemesi ve bazılarına hiç önem verilmemesi.
Örneğin Xfce bir can simididir, Gnome kullanmak isteyip de makinesi kaldırmayan için Mate, Cinnamon yine öyle bir kurtarıcıdır, süslü bir şey istemeyenler için Lxde aranan kumaştır ki, onu da yok ettiler.

Açıkçası LXDE özgür yazılımsa ve önemli bir projeyse bence bir geliştirici, LXDE'yi çatallayıp geliştirmeye devam edebilir. Sorun şu ki bence ortada çok fazla yazılım projesi var. Bu kadar çok seçeneğin azalması bence daha doğru olur ama bir taraftan da bunun olumsuz sonuçları olabiliyor.
illedelinux yazdı:

Estağfurullah, yanlış anladınız. Bahsiniz gayet doğru ancak bunu bir dayatma olarak düşünmek bana bir haksızlık gibi geliyor. Mesela Windows'u veya MacOS'u düşünelim, tek masaüstü var. Öyle ki işletim sistemiyle beraber bütünleşmişler ve insanlar işletim sisteminin masaüstü farklılıklarında olduğuna kanaat ediyor. Çünkü kolay, somut ve net. Hiçbir ek çaba göstermelerine gerek yok bunun için. Ama Linux alemi farklı, iki seçenek bile aslında lüksken şu an elimizde epey bir seçenek var. Bunları eleyip ortadan kaldırmak olsa olsa canilik olur. Bana kalırsa, kütüphanelerin olabildiğince birleştirilmesi masaüstü sistemler arasında bir devrim olacak. Hatta bunu kağıda döküp birilerine anlatmak isterim de... Üşengeçlik işte. :)
Tarbetu yazdı:
29 Ara 2019, 19:04
illedelinux yazdı:

Estağfurullah, yanlış anladınız. Bahsiniz gayet doğru ancak bunu bir dayatma olarak düşünmek bana bir haksızlık gibi geliyor. Mesela Windows'u veya MacOS'u düşünelim, tek masaüstü var. Öyle ki işletim sistemiyle beraber bütünleşmişler ve insanlar işletim sisteminin masaüstü farklılıklarında olduğuna kanaat ediyor. Çünkü kolay, somut ve net. Hiçbir ek çaba göstermelerine gerek yok bunun için. Ama Linux alemi farklı, iki seçenek bile aslında lüksken şu an elimizde epey bir seçenek var. Bunları eleyip ortadan kaldırmak olsa olsa canilik olur. Bana kalırsa, kütüphanelerin olabildiğince birleştirilmesi masaüstü sistemler arasında bir devrim olacak. Hatta bunu kağıda döküp birilerine anlatmak isterim de... Üşengeçlik işte. :)
Bence de kütüphaneler konusunda düzenleme yapılmalı ama ben kütüphane tarafında alternatif olması gerektiğini düşünenlerdenim.