Linux için 3 torrent istemcisi

Yazılım Arayan Kişilere Tavsiyeler ve Memnun Kaldığınız Yazılımlar

Hangi Torrent istemcisini kullanıyorsunuz?

Deluge
Oy yok
0
Transmission
100%
1
Qbittorrent
Oy yok
0
Diğer (Yorumlarda belirtiniz)
Oy yok
0

Hepimiz internetten Torrent indiriyoruz. Torrent her ne kadar günümüzde illegal ile eş anlamlaştırılmaya çalışılsa da, bildiğiniz gibi Torrent'ten tamamen yasal içerikler de indirilebilir. Linux dağıtımlarını Torrentler ile indiriyoruz. Ulaşılmayı bekleyen, telif hakkı olmayan olmayan bir dünya içerik var. Ama sorun şurada başlıyor. Bir dünya Torrent istemcisi var kardeşim! Hangisini kullanacağım? Bu konuda sizinle Linux dağıtımlarında kullanabileceğiniz bugün (21 Haziran 2019 tarihinde) en popüler 3 Torrent istemcisi hakkında konuşacağız.

1- Transmission
Resim

Platformlar: Linux, Windows, macOS
Listedeki en basit Torrent istemcisi olup, yapması gereken işte iyidir kendisi. Birçok dağıtımda varsayılan Torrent istemcisi olarak gelir. Denemenizi kesinlikle tavsiye ettiğim bir programdır

https://transmissionbt.com/

Resim

2- Qbittorrent
Resim

Platformlar: Linux, FreeBSD, Windows, macOS
Transmission'a kıyasla daha gelişmiş bir arayüze sahiptir. Kullanışını en basit bulduğum Torrent istemcisidir olup, şahsi favorimdir.

https://www.qbittorrent.org/

Resim3- Deluge

Resim

Platformlar: Linux, Windows, FreeBSD, macOS
Listedeki son Torrent istemcimiz, Deluge 2019 yılındaki en popüler Torrent istemcileri listemizin son istemcisi olup, bütün popüler platformda kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Arayüzü Qbittorrent'e benzer ve tavsiye ettiğim istemciler arasındadır.

https://deluge-torrent.org/

Resim

2019 yılında hangi Torrent istemcisini kullanıyorsunuz?
Güzel bir başlık oluşturmuşsunuz. Ben genelde önerilmiş yazılımlar dışında gerekmedikçe uygulamalarımı değiştirmem.

Örnek olarak çoğu linux dağıtımında Transmission yazılımı varsayılan olarak gelir, benimde işimi gördüğünden hiç değiştirmedim. Bazı dağıtımlarda ise hazır olarak herhangi bir torrent yazılımı gelmiyor ben yine alışkanlıktan Transmission'a yöneliyorum.

Windows'ta durum biraz farklı orada 1 aya kadar uTorrent kullanıyordum, sonrasında uTorrent'in cihaza mining yazılımları yüklediği skandal haberleri okudum ve tercih ettiğim yazılımı üzülerek değiştirdim. Şuan orada Transmission yerine Qbittorrent tercih ediyorum.
Windows üzerinde neden Transmission kullanmadığımı bende bilmiyorum, sanırım alışkanlık :)

Özetleyecek olursam;
Windows üzerinde Qbittorrent, Linux'un tüm dağıtımlarında Transmission kullanıyorum.
Windows üzerinde Transmission çok garip çalışıyor. Düzgün indirme yapmıyor yada arkada açık kalıyor. Nedenini ben de bilmiyorum ama Qbittorrent'i Windows 10'da kullandım, Linux'ta kullanıyorum, macOS'ta kullanıyorum. Sorunu yok :)