Son zamanlarda sık sık bir yazı belgesini PDF'e dönüştürmem gerekiyor lakin nasıl yapacağımı sık sık unutuyorum. En temizi, güzeli buraya not almak. İki yol anlatacağım, birinci yol dosyaları komut satırı ile dönüştürmek; ikincisi ise libreoffice ile dönüştürmek.

Unoconv (Komut Satırı)

Tercih sizin, lakin ben bu yolu yetenekleri gereği oldukça rahat buluyorum. Daha esnek, daha rahat ve daha hızlı.

Kod: Tümünü seç

unoconv -f pdf *
Üstteki komut, içinde bulunduğu dosyada ne varsa bütün dosyaları pdf dosyasına dönüştürecektir. Eğer hangi dosyada olduğunuzu bilmiyorsanız şöyle öğrenebilirsiniz:
Bulunduğunuz dosyanın içindeki dosyaları sıralar
Bulunduğunuz dizinin adresini yazar. (Örneğin, ev klasöründeyseniz /home/kullanıcıadınız şeklinde cevap alırsınız, Masaüstü için /home/kullanıcıadınız/Masaüstü)

Eğer masaüstü dizininize gitmek isterseniz:

cd ~/Masaüstü
Veya İngilizce sistem kullanıyorsanız:

cd ~/Desktop
Ancak Masaüstü üzerinde bu komutu çalıştırmanız pek mantıklı olmaz, zira sadece metin belgeleri değil her türlü belgeyi çevirmeye kalkışabilir. En temizi masaüstünüzde bir klasör açıp çevirmek istediğiniz belgeleri o klasörün içerisine atmaktır. O klasöre de ulaşmak şöyle olur:

cd ~/Masaüstü/[i]klasörünüz[/i]
Akılda kalıcı olması için bütün klasörün içinde olanları dönüştürmekten bahsettim, ancak yeni bir klasör açmak yerine tek bir dosyayı dönüştürmek isteyebilirsiniz. O da şöyle:

unoconv -f pdf mahmut.odt mahmutfatura.odt
Üstteki komut "mahmut.odt" ve "mahmutfatura.odt" dosyalarını dönüştürecektir. Eğer "perihanavcı.odt" belgesini de dönüştürmek istiyorsanız bir boşluk bırakır yanına dosyanın adını yazabilirsiniz. Aynı şekilde şu kullanım da uygundur:

unoconv -f pdf /home/canımopensuse/Belgeler/mahmutkarapara.odt /home/emrah/Müzik/Alınacakşarkılar.odt
Tam yol belirterek iki ayrı klasördeki dosyayı belirtebilirsiniz. İsterseniz bir üst klasörü işaret etmek için ".." kullanabilirsiniz. (Noktalar arttıkça Mesela diyelim ki Belgeler klasörünün altındaki "ahmet" klasöründesiniz, Belgeler klasörünün altındaki dosya olan "hamsi.odf"'ye ulaşmak istiyorsunuz. Şöyle bir şey yapabilirsiniz:

unoconv -f pdf ../hamsi.odf
Ayrıca gördüğünüz gibi illa ki birden çok dosya yerine tek dosyayı da dönüştürebilirsiniz.

Sadece pdf'e çevirmek yerine başka standartları da kullanabilirsiniz. Mesela ki Microsoft Word standardı olan "docx" uzantısı için komuttaki pdf'i docx ile değiştirebilirsiniz.

unoconv -f docx mahmut.odt
Elbette ki sadece odt çevirmiyor, istediğiniz dosyayı istediğiniz formata çevirebilirsiniz. Hatta odt'e de...

LibreOffice (Arayüz)

Resim
Sistemden sisteme simgeler değişebilir, resimdeki simge seti KDE'nin öntanımlı "Breeze" setidir.

Araç çubuğu içerisinde "PDF olarak kaydet" seçeneğini bulunuz.

Resim
Kaydetmek istediğiniz yeri seçin ve "Kaydet"'e tıklayınız.

Not: Simgeyi bulamıyorsanız Dosya/Farklı kaydet (ctrl+shift+s) seçeneğinden uzantıyı pdf olarak seçebilirsiniz.