Touchpad problemi

Donanımlar Hakkında
Merhaba. Daha önce sorulduysa özür dilerim.
Linux'lardaki klasik toucpad problemiyle daha önce çok cebelleştim. Driver yüklemenin yeterli olmadığı durumlarda farklı kernel sürümlerini deneyerek çözdüm. Tecrübelerime göre en kolay çözüm bu oluyor genelde.

Bugün ani bi' kararla Tumbleweed'den Leap 15 e geçtim. ISO'yu indirip direk kurdum ve güncellemeleri yaptım. Fakat touchpad donanımı algılanmasına rağmen çalışmıyor. Donanım algılandığı ve driver yüklenmiş olduğu için problemi bir türlü çözemedim. (Touchpad'ı aktif edebilecek kadar Linux tecrübem var. Problem biraz sıra dışı olduğu için buraya yazıyorum.)

Bilgisayarım: ASUS X505BP (İsteğiniz doğrultusunda gerekli konsol çıktılarını ekleyeceğim.)
Selamlar, yine farklı çekirdek sürümleri denediniz mi?
Bazen benim Asus TP200SA netbook’umun touchpad’i de kafasına göre çalışmıyor. Bir yeniden başlatmada çalışırken ötekinde çalışabiliyor. Benzer bir sorun olabilir mi? Benim durumumda yeniden başlatmak yerine kapağı açıp kapatmak da iş görüyordu. Sebebini benim de anlayamadığım, adamı touchpad’den soğutan bir sorun :(
Problemle uğraşmaya üşendiğimden ötürü (kernel yükle kaldır vs.) yine ani bir kararla Antergos'a döndüm. Erken pes ettiğimi düşünenler olabilir :D
enerjist yazdı:
18 Nis 2019, 12:24
Problemle uğraşmaya üşendiğimden ötürü (kernel yükle kaldır vs.) yine ani bir kararla Antergos'a döndüm. Erken pes ettiğimi düşünenler olabilir :D
"Erken pes etmek" terimini çok hafife alıyorsun. Erken pes etme rekoru kıran adamlar tanıyorum. Bir günde 3 kere bilgisayarına format atan adamlar tanıyorum. ÖHÖM! :P
İşine ne yarıyorsa onu kullan, burada kimse kimseye şu dağıtımı kullan demez, ama openSUSE iyidir der :)
Canın sağ olsun, antergos da çok iyi bir dağıtım. Eğer yardıma ihtiyacın olursa buradayız, elimizden geldiğince faydada bulunmaya çalışırız.
Eyvallah dostlar. Özgür yazılımın en sevdiğim yanlarından biri, bu yardımlaşma kültürü.

(Edit: Pes ettiysek Windows'a dönmedik ya :)
enerjist yazdı:
20 Nis 2019, 14:09
Eyvallah dostlar. Özgür yazılımın en sevdiğim yanlarından biri, bu yardımlaşma kültürü.

Windows kullanmak özgür yazılıma, bize, yada herhangi bir şeye ihanet değildir, o yanlış anlaşılmayı düzeltelim. Ama elinde Linux varken o işletim sistemini kullanmak kendine eziyettir :P
eronis yazdı:
21 Nis 2019, 02:00
enerjist yazdı:
20 Nis 2019, 14:09

Windows kullanmak özgür yazılıma, bize, yada herhangi bir şeye ihanet değildir, o yanlış anlaşılmayı düzeltelim. Ama elinde Linux varken o işletim sistemini kullanmak kendine eziyettir :P
Linux'a geçtiğimden beri Windows çok itici gelmeye başladı. Yaklaşık 1,5 yıldır sürekli Linux kullanıyorum. Kafana vura vura öğretiyor terminal kullanmayı. Bazen zorunluluktan, bazen de meraktan Bash scriptleri kullanıyosun; mecburen öğreniyosun. Önceleri, Windows'ta yapabildiklerimi Linux'ta yapamıyordum; şimdi Linux'ta yapabildiklerimi Windows'ta yapamamaya başladım. Meraktan ufak ufak pentesting'e de girince Windows güvenliği hakkında ciddi şüphelerim olmaya başladı. Hani olur ya bi' yerde çalışırken her yerde güvenlik kamerası olunca; kimse izlemese de daralmaya başlarsınız. Windows kullanırken de öyle hissetmeye başladım.
(Konu çok alakasız yerlere gidiyor. Forum kültürüm pek yok; maruz görün.)
Boş ver bizim foruma hareketlilik geliyor olmuş oldu, yoksa sinek avlıyoruz. :)

Esasında Linux, özgür yazılım davası olmasa dahi şu anda kullanmayı tercih edeceğim bir halde. En azından bütün özelleştirme seçenekleri önünde, başlat menüsü gibi basit bir şey dahi senin elinde. Windows veyahut başka sahipli yazılımlar gün geçtikçe sistemin kontrolünü teker teker elinden alıyor, dün görüp de beğenmediğin seçeneği yarın sana yeni bir özellik diye dayatır hale geliyor.

Bu hissi sevmiyorum, sistemin üzerindeki kontrolü yitirmek istemiyorum. Tek isim bilgisayara oturup yazı yazmak, ancak yarın sistemi açtığım zaman bütün libreoffice değişmemiş görmek, libreoffice'i çalıştırdığım başlat menüsünün metamorfoz geçirip "Ne bu şimdi ya?" dedirtmemesi bence güzel bir his.