Dual-Boot Kurulumunda Alınan Hatanın Çözümü Nedir?

Kurulum hakkında ve Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
Selamlar,

Tumbleweed sürümünü dual-boot yüklemeye çalışırken görseldeki gibi hata alıyorum. Bu hata masaüstü seçiminden sonra geliyor. El ile disk ayırma sayfasını hiçbir şekilde göstermiyor orayı atlıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Resim
Resim

Teşekkürler.
Selamlar, isoda bir sorun varmış gibi görünüyor. CD/DVD ile mi kurulum yapıyorsunuz? İndirdiğiniz isonun md5 kodları bahsedilen md5 kodlarına uyuyor mu? Leap 15.1'i mi kuruyorsunuz?
Cevabınız için teşekkürler.

openSUSE Tumbleweed sürümünü yüklemeye çalışıyorum. ISO dosyasının tam ismi "openSUSE-Tumbleweed-DVD-x86_64-Snapshot20190520-Media.iso" bu dosyayı USB'ye Rufus uygulaması ile yazdırıp kurulum yapmaya çalışıyorum.

Dediğiniz ön kontrolü yapmayı unutmuşum. Sadece SHA216 ile kontrol etmeye çalıştım ancak sitede hemen yeni bir versiyonun Checksum dosyasını bulabildiğim için kontrol yapamadım, sürüm farkı olduğundan değerler farklılık gösteriyor.

Ek olarak Windos10'da 7zip uygulaması sayesinde sadece SHA216 değerini kontrol edebiliyorum imzayı kontrol edemiyorum :(
Konu ile alakasız olacak ama current ile snapshot arasındaki fark nedir?
@tyko bence hiç kasma. İndir netinstall'ı, ondan kur. Biraz uzun sürebilir internet bağlantı hızına göre ama eğer internet bağlantın 10MBps üstüyse direk netinstall'a dal.
astrolabe yazdı:
24 May 2019, 11:43
Konu ile alakasız olacak ama current ile snapshot arasındaki fark nedir?
Current şu an demektir, yani test edilmiş anlamı taşır.
Snapshot ise hızlı bir bakış demektir, az test edilmiş demektir. Genelde Debian'da görürsün. Debian Testing "Weekly and Daily snapshots".
tyko yazdı:
24 May 2019, 08:41
Cevabınız için teşekkürler.

openSUSE Tumbleweed sürümünü yüklemeye çalışıyorum. ISO dosyasının tam ismi "openSUSE-Tumbleweed-DVD-x86_64-Snapshot20190520-Media.iso" bu dosyayı USB'ye Rufus uygulaması ile yazdırıp kurulum yapmaya çalışıyorum.

Dediğiniz ön kontrolü yapmayı unutmuşum. Sadece SHA216 ile kontrol etmeye çalıştım ancak sitede hemen yeni bir versiyonun Checksum dosyasını bulabildiğim için kontrol yapamadım, sürüm farkı olduğundan değerler farklılık gösteriyor.

Ek olarak Windos10'da 7zip uygulaması sayesinde sadece SHA216 değerini kontrol edebiliyorum imzayı kontrol edemiyorum :(
Rica ederim.

@Eronis'in söylediği gibi Netinstall yapmayı tavsiye ederim. Zira, indirdiğiniz iso dosyası da kusurlu olabilir. Tumbleweed isoları çok sık hazırlandığı için pek çok pürüz çıkabiliyor, o yüzden bir de Netinstall deneyin.
NetInstall ile denedim, çalışmadı. Sanırım openSUSE'u sonsuza kadar kuramayacağım.
Hay Allah, aynı hatayı mı aldınız? Siz öyle diyince bilgisayarınızın başına gelip kurasım geldi.
Evet, aynı hatayı aldım.
Biostan secure bootu kapatabilir misiniz? Pek alakası yok ancak birden kafama esti.
Bu özellik kapalı.
Dostum, ben senin sorununun nedenini biliyorum. Sen şu an sisteminde Fedora Linux kullanıyorsun değil mi? Fedora'nın bölümleme methodu biraz farklıdır. Öncelikle Fedora'nın bütün bölümlerini bir şekilde silmen lazım ki kuruluma geçebil. Bu işlemi misal ben Manjaro iso'su üzerinden önce Gparted ile "Deactivate" yada "Devre dışı bırak" seçeneğini seçip bu bölümü silip sonra kuruluma geçerdim. LVM kullanıyordu sanırım Fedora. Önce bu aktif bölümü devre dışı bırakmalısın.

En sağlamı yine Fedora live disk ile gir sisteme (yada elinde canlı ortamı -live disk- olan hangi dağıtım varsa onu kullan, farketmez), disk uygulaması üzerinden dediğim işlemi yap. Sonra openSUSE iso'sunu tak, kolay gelsin :)
Fedora Linux'u LVM olarak değil Standart Partition olarak kurmuştum ancak onu silip üzerine Ubuntu yükledim. Bu ayarın hala geçerli olması mümkün mü?

Geçerli Olması Mümkün Değilse:
Kurulumu netinstaller ile tekrar denedim ve sonuç o lanet hatayı aldım.

Şimdi Gparted üzerinde dediğiniz ayarı arayacağım.
Güncelleme :
Gparted ile dediğinizi yaptım. Gittim birde tüm işletim sistemlerini SDD deki tüm byteları tek tek sildim, Opensuse kurulumunu sorunsuz yaparım diye.

Sonuç:
Aynı hatayı aldım. Windows ve Ubuntu'yu tekrar kuruyorum gitti yine 50GB kota. :/

Opensuse'yi kurulumunu çok uzun süre boyunca farklı kombinasyonlar denedim hiç bir gelişme olmadı. Opensuse kurulumunu uzun bir süreliğine tedavülden kaldırdım.

Teşekkürler forum :')
Rica ederiz. Anladığım kadarıyla Ruby ile alakalı bir sorunmuş bu. Daha önce hiç başıma gelmedi böyle bir durum. Gelecekte indireceğin başka bir net install ile denemeni tavsiye edebilirim sadece çünkü indirdiğin net install iso'su hatalı çıktı.
Hatalı çıktığına dair bir paylaşım veya benim dışımda bir kullanıcı şikayeti oluşturuldu mu?

Diğer bir yandan bir kaç önceki versiyonunu indirip yeni güncellemeleri üstüne eklesem olmaz mı? Sağlam olduğundan emin olunan bir iso biliyor musunuz? Thumbleweed ISO listelerinin indirme linklerinin olduğu sayfa varsa paylaşabilir misiniz?

Şu lanet bukalemunu köpeğim yapmak istiyorum! :) Şaka bir yana daha yükleyemedim, yükleyebilirsem kim bilir ne kadar sorun çıkartacak.
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 10:57
Güncelleme :
Gparted ile dediğinizi yaptım. Gittim birde tüm işletim sistemlerini SDD deki tüm byteları tek tek sildim, Opensuse kurulumunu sorunsuz yaparım diye.

Sonuç:
Aynı hatayı aldım. Windows ve Ubuntu'yu tekrar kuruyorum gitti yine 50GB kota. :/

Opensuse'yi kurulumunu çok uzun süre boyunca farklı kombinasyonlar denedim hiç bir gelişme olmadı. Opensuse kurulumunu uzun bir süreliğine tedavülden kaldırdım.

Teşekkürler forum :')
Ben senden daha acemiyim.Hemen pes etme. :)
Birde opensuse yükleyeceğin disk bölümünü gparted ile brtfs olarak biçimlendir.
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 17:34
Hatalı çıktığına dair bir paylaşım veya benim dışımda bir kullanıcı şikayeti oluşturuldu mu?

Diğer bir yandan bir kaç önceki versiyonunu indirip yeni güncellemeleri üstüne eklesem olmaz mı? Sağlam olduğundan emin olunan bir iso biliyor musunuz? Thumbleweed ISO listelerinin indirme linklerinin olduğu sayfa varsa paylaşabilir misiniz?

Şu lanet bukalemunu köpeğim yapmak istiyorum! :) Şaka bir yana daha yükleyemedim, yükleyebilirsem kim bilir ne kadar sorun çıkartacak.
Ben xfce olanı seçiyorum.Canlı isoları dene birde.Formatı canlı iso ile brtfs yap.ext4 çalışmıyor.

http://download.opensuse.org/tumbleweed/iso/

http://download.opensuse.org/tumbleweed ... urrent.iso
astrolabe yazdı:
03 Haz 2019, 17:39
tyko yazdı:
03 Haz 2019, 17:34

Ben xfce olanı seçiyorum.Canlı isoları dene birde.Formatı canlı iso ile brtfs yap.ext4 çalışmıyor.

http://download.opensuse.org/tumbleweed/iso/

http://download.opensuse.org/tumbleweed ... urrent.iso
openSUSE-Tumbleweed-NET-x86_64-Snapshot20190516-Media.iso
Benim kurulum yaptığım iso'nun adı buydu.

Ext4 ile olmuyor mu? :D Dostum, benim Tumbleweed şu an Ext4 üzerine kurulu :D