URI de içeriksiz hedef: hd:/?device=/dev/disk/by-id/ata-ST20

Kurulum hakkında ve Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
iyi bayramlar arkadaşlar.

Dün ilk defa suse linux 15 yükledim. yeni linux kullanıcısıyım. ve internetten komutlara düzeltmelere bakım çözmeye çalışıyorum.

en son bazı güncelleştirmeler yaparken aşağıdaki hatayı almaya başladım nasıl düzeltebilrim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

teşekkürler

linux-o9eb:/home/hp # zypper update
'openSUSE-Leap-15.1-1' den dosyalar alınırken problem ortaya çıktı.
URI de içeriksiz hedef: hd:/?device=/dev/disk/by-id/ata-ST2000LM007-1R8174_WDZGMGWW-part2
Lütfen ipucu için yukarıdaki hata mesajına bakınız.
Warning: Üstteki hatadan dolayı 'openSUSE-Leap-15.1-1' deposu atlanıyor.
Bazı depolar bir hatadan dolayı yenilenemedi.
Depo bilgisi yükleniyor...
Yüklenmiş paketler okunuyor...

Nothing to do.
Depo başlatmada bir hata oldu. SKIP request: User-requested skipping of a file Tarih: - URI de içeriksiz hedef: hd:/?device=/dev/disk/by-id/ata-ST2000LM007-1R8174_WDZGMGWW-part2

cannot access installation media
hd:/?device=/dev/disk/by-id/ata-ST2000LM007-1R8174_WDZGMGWW-part2
check whether the server is accessible.

diye hata mesajları...
Sanırım düzelttim. Ama düzelttim mi sadece sorun mesajınımı kaldırıdım. henüz tam bilmiyorum ama "YaST2" "online update" programını çalıştırıp "configuration" menüsünden "repositories" menüsüne girdim. en altta

hd:/?device=/dev/disk/by-id/ata-ST2000LM007-1R8174_WDZGMGWW-part2

hata mesajına benzer komudu kaldırdım düzeldi...

umarım başka yerden patlamaz. birşeyi bozmamışımdır...
Yok yok patlamaz, içiniz rahat olsun. OpenSUSE'de eskiden beri olan bir hata bu, önemli bir hata da değil.

Şöyle tarif edelim ne olduğunu. Kurulum YaST aracılığı ile yapılıyor, bu sırada dosyaları kurarken YaST kurulum ortamına bir depo adresiymiş gibi davranıyor. Atıyorum USB'den kuruyorsanız USB'den sabit diske indirmiş oluyor. Kurulum bittikten sonra YaST bütün parametreleri sisteme ekliyor, ancak görünüşe göre sizin sisteminizde halen daha USB bir depo adresi olarak kalmış; sistem kendisi çıkarması gerekirken siz çıkartmış oldunuz. O yüzden hiçbir sorun yok, Leap 15.1 yeni yayınlandığı için gözden kaçmış bir kusur olabilir. Zaten görünüşe göre adresi siz çıkarmasanız dahi sistem hiçbir sıkıntı göstermeden çalışmış olur, sadece hata mesajını bildirir.

Sizin de bayramınız kutlu olsun.