openSUSE 15.1 yayınlandı

NUREMBERG, Almanya - Bugün yayınlanan openSUSE 15.1 kullanıcılara, girişimcilere ve bağımsız yazılım dağıtıcılarına güncel yazılımlarla ve güncel donanım desteği ile geliyor.

Leap 15.1 kullanışlılık ve kurulum araçları açılarından daha geliştirilmiş bir YaST ile karşımıza çıkıyor.

"Leap 15.1 kullanıcılarına sağladığımız şey devamlılık ve kararlılıktır" - Haris SEHIC, openSUSE topluluğu üyesi.
"Leap 15 ile kullanıcıyı büyük sayıda yenilikle ve güvenlik, performans ve araç/masaüstü bölgesinde gelişmelerle tanıştırdık. Leap'in ne kadar kararlı, verimli ve güvenilir olduğunu düşünürsek, bu yeni sürümle birlikte kalite seviyesini özel ve küçük iş yeri kullanıcılarının, aslında her zamankinden daha fazla, iş dünyasında openSUSE dağıtımı desteği ile kar edebilecekleri seviyede tuttuk. Hadi eğlenmeye devam edelim!"


Profesyonel kullanıcılar, sistem adminleri ve geliştiriciler yeni Leap sürümünün sağlamlığına güvenle sığınabilirler. Bu sağlamlığı akıllıca yürütülen geliştirme sürecine borçluyuz. Önce modern, güvenli, bakımlı ve test aşamalarından geçmiş dağıtımı SUSE ve openSUSE'ye özel bir teknoloji olan OBS (Açık-kaynak inşa sistemi) üzerinde otomatik olarak test ediyor ve openQA üzerinden hataları ayıklıyoruz.

Yenilikler

- Yeni grafik sürücüleri.
- Kernel 4.19 ile gelen bazı sürücüler Leap 15.1'in 4.12 kerneline geçirildi.
- AMD Vega Chipset'e daha iyi destek geldi.
- Leap 15.1 artık varsayılan olarak hem laptop, hem de masaüstlerinde Network Manager isimli programı kullanacak. (Eskiden sadece laptop'larda kullanırdı)
- Yeni Wifi kartlarına destek.
- YAST'ta gelişmelerle systemd'yi daha iyi kontrol edebileceksiniz.
- Firewalld yeni bir arayüzle ve AutoYaST desteği ile geliyor.
- Yast daha iyi bir bölümleme yazılımı ile geliyor. (Artık diski herhangi bir bölümleme tablosu olmadan bütün olarak formatlyabilir, dolu disklerin üzerinde MD RAID yaratabilir, MD RAID üzerinde yeni bölümler yaratabilir vs. AutoYaST'da bütün bu kombinasyonları destekliyor)
- YaST takımının çabaları sonucu olarak 4k monitörlerin (HiDPI) verdiği kullanıcı deneyimi iyileştirildi. HiDPI ekranlar artık otomatik olarak bulunuyor ve arayüz otomatik olarak bu monitöre göre ölçekleniyor.

Oyuncu ve tasarımcılar için
Web tarasırmcıları ve dijital pazarlamacılar yeni grafik araçlarından ve Mesa 3D Grafik Kütüphanesi'ndeki güncellemelerden yararlanabilirler. Ayrıca açık kaynak 3D Tasarım Yazılımı Blender gibi araçlar ile ilginç ve etkileyici animasyonlar yaratabilirler

Oyuncular, müzik severler ve podcast dinleyicileri ise HD-ses teknolojimizdeki gelişmelerden faydalanabilirler.

Leap 15.1'i indirmek için
viewtopic.php?f=21&t=30&p=43#p43

openSUSE Projesi Linux'un her yerde pazarlamasını yapan dünya çapında bir topluluktur. Dünyanın en iyi iki Linux dağıtımını bu proje yaptı; yuvarlanan sürüm olan Tumbleweed ve hibrit iş dağıtımı Leap. openSUSE topluluğu açık, saydam ve içten bir şeklide dağtıımı dünya çapında Özgür ve Açık kaynak yazılım topluluklarıyla çalışmaya devam ediyor. Proje onu kullanan topluluk tarafından kontrol ediliyor ve bireylerin verdiği katkılar, testler, yazılar, çeviriler, tasarımlar gibi minik şeylerle büyüyor. Proje çoık geniş bir alanı kapsıyor. Hem teknoloji, hem de katılımcılar anlamında. Bu katılımcılar çok farklı uzmanlık alanlarında, kültürlerde yaşayan insanlardan oluşuyor.

openSUSE hakkında daha fazla şey öğrenmek için opensuse.org
Kendilerini bugün yükledim.

Thumbleweed'e göre çok daha akıcı bir deneyim yaşadığımı söylebilirim.
Ayrıca Bluetooth cihaz yöneticisi kesinlikle Thumbleweed'ten iyi. Kesintisiz Bluetooth bağlantısını Manjaro'dan sonra kullanabildiğim ikinci bir dağıtım oldu. Şu basit işi becerebilen henüz 3. bir dağıtım bulamadığım/yapamadıkları için openSUSE kesinlikle kararlıdır benim gözümde. Daha önceki sürümlerde var mıydı yok muydu test etmediğim için bilemiyorum ancak 15.1'de bu problem yok eskiden olduysa da çözülmüş.

Nvidia sürücüleri çoğu yerde 418 sürümündeyken Thumbleweed ve Leap 15.1'de 430 sürümündeydi.
Bu da güzel haberlerden üçüncüsüydü benim için.

Yükseltme yapın veya Thumbleweed'ten dönün(Muhtemelen düzgün kuramadım). :)