Plasma 5.16'ya merhaba deyin

Resim

Aylar süren bir bekleyişin sonunda şu zamana kadarki en çok talep gören KDE sürümü, 5.16 sonunda yayınlandı!

Peki ne yenilikler var? Ne yok ki? Plasma 5.16 değişimler, gelişmeler ve biraz da tatlandırmalarla dolu güzel bir bütün oluşturmuş.

KDE geliştiricilerine göre "... Plasma'yı güzelleştirmek için çok sıkı çalıştık. Sonuçlar [...] daha istikrarlı bir kullanıcı deneyimi sağlayıp, aynı zamanda da Plasma kullanıcılarını bir çok yenilikle tanıştırdık."

Ve yayınladıkları ekran görüntülerine bakacak olursak, başarılı olduklarını söyleyebilirim!

Daha fazla mı detay duymak istiyorsunuz? Güzel, hadi başlayalım!

KDE Plasma 5.16 - Yeni özellikler
Yeni bildirim sistemi
Resim

KDE Plasma 5.16 tamamen sıfırdan yazılmış yep yeni bir bildirim sistemi ile geliyor.

Artık "Rahatsız etme" modu ve birbiriyle alakalı bildirimleri bir arada veren akıllı bir bildirim sistemimiz var. Ayrıca önemli bildirimleri (Bataryanız düşük) tam ekran uygulamalarda bile (isterseniz) görmeniz mümkün.

Dosya transferi menüsü yenilendi ve daha hoş bir görünüm kazandırıldı.

Yenilenmiş giriş ekranı
Resim

Plasma 5.16 geliştirilmiş giriş, kilit ve çıkış ekranları ile geliyor. Yeni ikonlar, etiketler ve hafif uçma efektleri eklenip giriş ekranının düzeni biraz değiştirildi.

Ek olarak, artık Plasma'da ekranı kilitlemek için bir klavye kısayolu var (Çoğu dağıtım bunu zaten CTRl + ALT + L ile yapıyordu): Super + L

Discover'da iyileştirmeler
Resim

KDE Discover uygulaması Plasma masaüstü üzerinde paket yönetim araçları arasında en iyisidir. Buna ek olarak 5.16 ile bir kaç yeni numara öğrendi.

Güncellemeler sayfasının "indiriliyor" ve "kuruluyor" diye iki ayrı bölümü var artık. Bir objenin kurulumu bittiğinde bu listeden yok oluyor.

Eğer güncellemek istemediğiniz bir uygulama güncelleme yapmaya başladıysa artık güncelleme sırasında çıkmaya zorlayabilirsiniz.

Ayrıca AppImage teknolojisi ve [ur]store.kde.org[/url] adresinden indirilen uygulamalar için daha iyi destek geliyor

Plasma 5.16'da yapılan diğer değişiklikler
  • Daha iyi tema kurulumu
    Modernleştirilmiş widget ayarları
    Dolphin klasörleri yeni sekmeler halinde açıyor, pencereler değil
    Renk seçici widget (Sürükle-bırak)
    Wallpaper slideshow geliştirmeleri
    Widget'lar temalara harika bir şekilde uyum sağlıyor
    Geliştirilmiş Kwin bulanıklaştırma efekti
    Bir uygulama sizi dinlediğinde araç çubuğunda mikrofon ikonu belirecek
    Plasma kasalarını doğrudan Dolphin ile kilitleyin/açın
    Yeniden tasarlanmış ve düzenlenmiş ayar sayfaları
    Ağlar widget'ı Wi-Fi ağlarını daha hızlı yeniliyor
    NetworkManager için WireGuard desteği
Plasma 5.16'nın changelog sayfası üzerinden yapılan değişiklere detayları ile bakabilirsiniz

Yeni Plasma'yı denediniz mi?
Güzel işler var. Rahatsız etme modunu ben bayağı bir aramıştım.