[ÇÖZÜLDÜ] Bulanıklık Problemi

Kurulum hakkında ve Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
Merhaba,

Farenin olduğu belirli bir bölge hariç ekran bulanıklaşıyor. Okuyamadığım bir yer olduğunda fareyi yanına götürdüğümde okuyabiliyorum. Kısaca farenin olduğu bölge renderlanıyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Sanırım KDE kullanıyorsun? Efekt ayarlarını çok mu kurcaladın?

Sanıyorum ki bu durum bir çeşit scope (dürbün) efekti gibi, sadece bir noktaya odaklandırıyor? Bu durumda bir çeşit "Erişilebilirlik" ayarı da olabilir. Ne yaptığını hatırlıyor musun?
openSUSE Thumbleweed-KDE kullanıyorum.

Hiç bir ayar veya efekt ile kurcalama yapmadım. Nvidia sürücüsünü yast ile yükledikten sonra bu sefer Display And Monitor ayarında Compositor'de OpenGL 2.0 seçiliydi dedim 3 olsa ne olur? Birde oradan Animation speed ayarı ile oynadım sanırım ayarları kaydedince patladı.

Tamda dürbün gibi değil okunuyor ama çapaklı gözle sabah kalkmışsın gibi bi ovalama ihtiyacı hissettirmiyor değil :D
Çok fazla oynamaya gelmiyor OpenGL ayarlarıyla falan. Çalışıyorsa çok kurcalamasan iyi edersin. Ayarları deneme yanılma ile eski haline geri getirip suçluyu bulman lazım.

Not: Dürbün efektinden kastım sanki sadece minik bir kapı deliğinden bakarmış gibi bir görünüm mü veriyor?
Sorunumu çözdüm.

Bulanıklaşma sorunu yaşayıp fare hareketlerinize göre ekranınız işleniyorsa muhtelemen Nvidia-Settings uygulamasında FXAA ayarınız açıktır.
FXAA ayarını kapatın ve ayarlarınızı /etc/X11/xorg.conf yoluna kaydedin.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Sorununuz çözülecektir.

Hergün yeni bi bilgi :)

Nvidia ayarlarında sistemim daha akıcı daha pürüzsüz olsun diye FXAA'yı işaretleyerek ayarları kaydetmiştim.

Sonrasında Compositor üzerinde OpenGL 2.0'dan 3.1'e çıkartınca ayarlarım patladı. Sebebi OpenGL FXAA'yı desteklemiyormuş. Sürüm yükseltme yapınca tüm ekran çıktısı yeniden Nvidia ayarları ile birlikte Compositor'den geçince ben diyim bulanıklaştırma @eronis desin dürbün efekti/bozulması yaptı.

Ayarlarımı FXAA sonsuza kadar Disable olarak değiştirince Compositor üzerindede Sürüm değiştirmesi yapınca Restart/Logout yapmadan ekranımı sıfırladım. Artık bulanıklaştırma yok.

Şu sıra dijitalde çok fazla sorun çözüyorum, hayattaki sorunlarımda bir bir artıyor :d