[ÇÖZÜLDÜ] Sistemdeki Türkçe Karakter Sorunu

OpenSuSE için basit konular hakkında teknik destek alanı

Moderatör: tyko

OpenSuse Tumbleweed KDE 5 Plasma sisteminde Türkçe karakterleri görmüyor. Bu sistem üzerinde oluşturduğum dosyalarda Türkçe karakterleri "?" olarak gösterirken, örneğin Windows ile ortak kullandığım HDD alanındaki dosyları hiç açmıyor, "Unknown" olarak tanımlıyor. Nasıl düzeltebilirim?

System Locale ayarını ISO-8859-9 olarak değiştirip, reboot etmeme rağmen düzelmedi.
Resim

Bölgesel ayarlarım şekildeki gibi
Resim
Resimlerin malesef gözükmüyor. Ama kendi sistemimde bu sorunun olmadığını söylemek isterim. Resimi başka bir kaynağa yükler misin?

Resim
System Locale ayarını ISO-8859-9 olarak değiştirip, reboot etmeme rağmen düzelmedi.
Resim

Bölgesel ayarlarım şekildeki gibi
Resim

Sorun az önce çözüldü. Arşiv için sorudaki görüntüleri yükledim.

System Settings - Regional Settings - Formats Kısmından Region ayarını Türkiye yaptım ve reboot ettikten sonra karakterler düzgün görüntülendi. Ancak ben sistemi ingilizce kullanmak istediğim için bir de Language sekmesinden İngilizce dilini ekledim. Reboot sonrası hem ingilizce bir sistemim oldu hem de Türkçe karakter sorunum ortadan kalkmış oldu.
Daha önce hiç karşılaşmadığım bir sorundu yaşadığın. Çözüldüğünü duyduğuma sevindim :)