Neden XFCE'yi seviyorum ve neden siz de sevmelisiniz?

KDE, Gnome, Xfce Gibi Masaüstleri Hakkında
- Bekle bir saniye? XFCE? Harbiden mi? Yıl olmuş 2019! 2GB'dan aşağı ram bulunduran bilgisayar kalmadı piyasada! Celeron işlemciler KDE Plasma'yı çok rahat çalıştırıyorken neden taş devrine dönüyoruz?

+ Çok güzel bir soru sordun sayın okurum. Ben de sana şöyle anlatayım; XFCE'nin geliştiricilerinin bize sunmayı amaçladığı masaüstünün:

1- Hızlı olması
2- Kararlı olması; kesinlikle grafik arayüzle ilgili bir sorun yaşamaması
3- Hafif ve modüler olması

amaçlanmıştır. Bu nedenle seçtiğiniz dağıtım ne olursa olsun, isterse Fedora Rawhide yada Arch Unstable kullanın, XFCE size sorun yaşatacak son yazılım olacaktır.

- KDE Plasma ve GNOME'un nesi var?

+ Onları da sevmeme rağmen iki masaüstü ortamının da hoş bulmadığım yanları var. Öncelikle GNOME'un boşta iken işlemcimi %10-20 aralarında sömürmesine veya ram'i doldurmasına sinir oluyorum. GNOME eklentileri ise ayrı bir dert. KDE ile sorunum ise daha çok estetik bir sorun. Diyelim ki sarı renk ağırlıklı bir arkaplan buldum. Buna uyacak bir KDE teması bulmam lazım. Ayrıca bu tema'ya çok yabancı düşmeyecek bir de GTK teması araştırmalıyım. Dolayısıyla KDE'de renk uyumu GNOME'a ve XFCE'ye göre çok daha zor. Çoğu uygulama GTK kullanıyor ve bu yüzden QT teması sadece masaüstünde ve KDE uygulamalarında kalıyor. Ayriyeten GTK ve QT temalarını ayarlarken bazı programlardaki yazıları okunmaz hale getirmeniz de muhtemel.

Bunların yanı sıra XFCE'de tek bir tema seçtik, bitti. Hafif ve kararlı. Tam yapması gereken işi yapıyor. Bence bu uğraşa değer verilmeli. XFCE 4.14 Ağustos ayında yayınlanacak ve bu sürümü görmek için sabırsızlanıyorum.

Linux masaüstleri ile ilgili görüşlerime katılıyor musunuz? Kendi görüşünüzü bildirmekten çekinmeyin :)
Linux'u tamamiyle iş olarak gördüğümden benim bakış açım bu konuda biraz farklı.

Biraz MacOS gibi olsun istiyorum. Şöyle özetleyebilirim herhalde:
Ey Linux! :) Madem oyun oynatamıyorsun, dosyaları kopyalarken, uygulama kurarken, yazılım geliştirirken gördüğüm sadece yazıdan ibaret olan ekranı; ufak icon, tema ve terminal renk dokunuşuyla hareketlendirip o soğuk gri cansız ekranı Windows'tan daha güzel bir görünüşe kavuştur.
Ayrıca GPU'yu ve CPU'yu zorlayacak bir kullanıma hiçbir zaman/çoğunlukla ulaşamayacağımdan köşede boşta yatacağına +%10 Gnome kullanabilir diye düşünüyorum çünkü bu alışkanlığın sonu yokmuş gibi geliyor. Bunun devamında Xfce de yetmeyebilir yav +100mb neden RAM kullanıyor derken bir bakmışız kendimizi sipsiyah terminal ekranında buluruz gibi geliyor.

Bunlara ek olarak işletim sistemi özelleştirilmesi harika bir şey ama Eyyy KDE ben o pazarın müşterisi değilim. O kadar ayarı kurcalayıp itopyamdaki masaüstünü tasarlasam ya şunun laciverti olsa nasıl olur derken kendimi o sonsuz döngüde bulabiliyorum bundan dolayı bana önceden ayarlanmış, kullanıma hazır ve estetik kaygı ile düzenlenmiş tema verip 1-2 ayarını değiştirebilmemi sağlayabilen yazılımları bu konu özelinde masaüstü ortamını/ortamlarını kafamı o boş işle doldurmamın önüne geçtiği için seviyorum.

KDE'de bir yere tıkladım mı masaüstü sürükle bırak durumuna geçiyor o zaman fıttırıyorum.

Bunların ışığında bana uygun masaüstü ortamı olarak Gnome kalıyor. Bilmiyorum ama çok hoş, inanılmaz basit bir tasarımı varmış gibi geliyor. Sanki ideal tasarım bu, üzerine gelen yenilikler salep üzerine leblebi. :d
eronis yazdı:
12 Haz 2019, 15:05
Öncelikle GNOME'un boşta iken işlemcimi %10-20 aralarında sömürmesine veya ram'i doldurmasına sinir oluyorum.
O kadar olduğunu bilmiyordum hemen kontrol etmek için bir kaç yazılım kurdum sonuçlar dediğiniz gibi çıkmadı.
Aşağıdaki görseli Ubuntu 19.04 dağıtımından aldım. Boşta sistem kullanımı %1 bile değil. Yazılımlar birbirini doğruluyor Idle(Boşta) kullanımları hemen hemen aynı.

Resim

Not: Önereceğiniz başka bir yazılımla tekrar kontrol edebilirim.

Edit:
Gnome iyidir @eronis hocam gelin, yaz sıcağında esen meltem gibidir eser püfür püfür. :)
Eskiden Linux'un RHEL ve Ubuntu'dan başka bir dağıtımı olmadığını düşündüğüm, bunlara Linux'un ilahı olarak baktığım zamanlarda Ubuntudan nefret ediyordum çünkü Unity mi Gnome 2 mi lanet olası bir yazılım/uygulama her ne ise onu kullanıyorlardı. Fare dona dona yazılımlar ve masaüstü çöke çöke kullanıyordum. Sanırım onların altından çok sular geçti bugün Ubuntu Gnome masaüstü ile benim hatırladığımdan çok uzak bir noktada. Sanırım burada alkışlanması gereken Gnome 3. Bu parabolik olarak ivmelenmiş başarı bu şekilde devam ederse Gnome 4'te çok daha iyi işler becerebilirler belkide düşük kaynak tüketimi ile karşımıza çıkarlar. Belli mi olur sizinde kalbinizi çelelerler :)
tyko yazdı:
12 Haz 2019, 18:13
Ey Linux! :) Madem oyun oynatamıyorsun, dosyaları kopyalarken, uygulama kurarken, yazılım geliştirirken gördüğüm sadece yazıdan ibaret olan ekranı; ufak icon, tema ve terminal renk dokunuşuyla hareketlendirip o soğuk gri cansız ekranı Windows'tan daha güzel bir görünüşe kavuştur.
Oyun oynatmıyor mu? O zaman ben ne oynuyorum?

Resim

Resime sığan oyunların alayı Linux'ta oynanıyor. Proton sağ olsun :) Şu zamanlar RE: Revelations'a bakıyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCS9tyd ... DBD5lIpiBw

https://www.youtube.com/user/EtherealGaming1

Bu kanallar Linux gaming video'ları çekiyorlar misal.
tyko yazdı:
Gnome iyidir @eronis hocam gelin, yaz sıcağında esen meltem gibidir eser püfür püfür. :)
Burada ince bir espiri var sanki :D
tyko yazdı:
Eskiden Linux'un RHEL ve Ubuntu'dan başka bir dağıtımı olmadığını düşündüğüm, bunlara Linux'un ilahı olarak baktığım zamanlarda Ubuntudan nefret ediyordum çünkü Unity mi Gnome 2 mi lanet olası bir yazılım/uygulama her ne ise onu kullanıyorlardı. Fare dona dona yazılımlar ve masaüstü çöke çöke kullanıyordum. Sanırım onların altından çok sular geçti bugün Ubuntu Gnome masaüstü ile benim hatırladığımdan çok uzak bir noktada. Sanırım burada alkışlanması gereken Gnome 3. Bu parabolik olarak ivmelenmiş başarı bu şekilde devam ederse Gnome 4'te çok daha iyi işler becerebilirler belkide düşük kaynak tüketimi ile karşımıza çıkarlar. Belli mi olur sizinde kalbinizi çelelerler :)
Unity 7 kullanıyorlardı o zamanlar. Neden 7 diye sorma, hiçbir fikrim yok. Unity 6 diye bir şey duymadım ben. Neyse, GNOME ile ilgili asıl sıkıntım geliştiricileri aslında. Şu an doğru yoldalar, tamam da düne kadar bu herifler kullanıcıyı adam yerine koymayan, bizim "ne istediğimizi bilmediğimizi" söyleyen, yenilik olsun diye sürüm çıkaran ve yenilik olarak da en temel bileşenleri masaüstünden çıkararak performansı telafi etmeye çalışan adamlardı düne kadar. Bu adamların açıkça bir misyonu yok yada misyonlarını nasıl gerçekleştirecekleri konusunda fikirleri yok. XFCE ve KDE'nin ise görebildiğim bir misyonları var. Fark budur.

Bu arada not geçeyim, ben 2012'den beri GNOME fanboyu idim. Hatta Fedora 20 sürümündeki GNOME 3'ü (Daha ilk kez piyasada görülmeye başlamıştı, Ubuntu'ya falan henüz gelmemişti GNOME) seven sayılı kişiden birisiydim ve GNOME o zamanlar ha bire çöküyordu. Şu anki kararlılığının çeyreği yoktu.

eronis yazdı:
12 Haz 2019, 22:24
[1]:
Oyun oynatmıyor mu? O zaman ben ne oynuyorum?

[2]:
Resim
Resime sığan oyunların alayı Linux'ta oynanıyor. Proton sağ olsun :) Şu zamanlar RE: Revelations'a bakıyorum.

[3]:
Unity 7 kullanıyorlardı o zamanlar. Neden 7 diye sorma, hiçbir fikrim yok. Unity 6 diye bir şey duymadım ben. Neyse, GNOME ile ilgili asıl sıkıntım geliştiricileri aslında. Şu an doğru yoldalar, tamam da düne kadar bu herifler kullanıcıyı adam yerine koymayan, bizim "ne istediğimizi bilmediğimizi" söyleyen, yenilik olsun diye sürüm çıkaran ve yenilik olarak da en temel bileşenleri masaüstünden çıkararak performansı telafi etmeye çalışan adamlardı düne kadar. Bu adamların açıkça bir misyonu yok yada misyonlarını nasıl gerçekleştirecekleri konusunda fikirleri yok. XFCE ve KDE'nin ise görebildiğim bir misyonları var. Fark budur.

[4]:
Bu arada not geçeyim, ben 2012'den beri GNOME fanboyu idim. Hatta Fedora 20 sürümündeki GNOME 3'ü (Daha ilk kez piyasada görülmeye başlamıştı, Ubuntu'ya falan henüz gelmemişti GNOME) seven sayılı kişiden birisiydim ve GNOME o zamanlar ha bire çöküyordu. Şu anki kararlılığının çeyreği yoktu.
[1]:
Tabi ki oynuyorsunuz oradan kastettiğim asıl misyonu bence bu değil. Oynatıyorsa da bugün o büyük Steam(SteamOS) olmasa yine oynayamazdık onun zorlaması ve bu pazara hitap etmesiyle başladı her şey.

[2]:
Ben şuana kadar hep SteamOS'un desteklediği oyunları oynayabildim. Protondan haberim yoktu sanırım Steam ile birlikte çalıştırılıyor. Güzel bir olaya benziyor, kendileri acaba Blizzard oyunlarınıda destekliyorlar mı bilginiz var mı? Laf arasında sorayım istedim :) Sayfalarıda şu sanırım: https://www.protondb.com/

[3]:
Geçmişiyle haşır neşir olmadım bir yorum yapmam doğru olmaz. Teknoloji gelişiyor fanboyluk yapmaya gerek yok hangisi iyi ise geçmişiyle yargılamadan :P kullanmak lazım. Bozarlarsa atlarız öbürlerine, düzeltirlerse geliriz yine. :)
Belkide rakipleri onlardan daha kötüydü bir bilgim yok, şuanda rakipleri Xfce, KDE gayet iyi durumdalar. Kapital düzendeyiz :d hiç vizyonları yoksa bile ayakta kalabilmek için onlardan daha iyi olma zorunlulukları var.

[4]:
Gnome kullanımı için %10-%15 demiştiniz, bende %1 bile çıkmadı sanırım kararlılığının doruklarında :d

Gnome'u övüyor gibi gözüküyorum ama Gnome'un Bluetooth aracı ile acayip sorunum vardı az önce çözdüm meğer dağıtımların b*k yemesiymiş. Bazen şeytan ayrıntıda gizli olabiliyor ve haketmeyene kızabiliyoruz.
KDE ise bunu sanırım içine entegre etmiş zart diye bağlanıyor zurt diye kapatıyor, veeri nays yani :D, Gnome -1 puan aldı buradan :P

Sonuç bence hangisi iyi ise hangisi ihtiyaçlarımızı karşılıyorsa onu kullanmak. Mesela Fedora'cıydım kısa sürdü, şimdi Ubuntu'cu ve openSUSE'cuyum. :) Server'da http isteklerinde, build ve compile'da hangisi iyi ise ona geçeceğim. Tabi Ubuntu gıdıklamıyor değil hani :)).
tyko yazdı:
12 Haz 2019, 23:03
[1]:
Tabi ki oynuyorsunuz oradan kastettiğim asıl misyonu bence bu değil. Oynatıyorsa da bugün o büyük Steam(SteamOS) olmasa yine oynayamazdık onun zorlaması ve bu pazara hitap etmesiyle başladı her şey.

[2]:
Ben şuana kadar hep SteamOS'un desteklediği oyunları oynayabildim. Protondan haberim yoktu sanırım Steam ile birlikte çalıştırılıyor. Güzel bir olaya benziyor, kendileri acaba Blizzard oyunlarınıda destekliyorlar mı bilginiz var mı? Laf arasında sorayım istedim :) Sayfalarıda şu sanırım: https://www.protondb.com/

[3]:
Geçmişiyle haşır neşir olmadım bir yorum yapmam doğru olmaz. Teknoloji gelişiyor fanboyluk yapmaya gerek yok hangisi iyi ise geçmişiyle yargılamadan :P kullanmak lazım. Bozarlarsa atlarız öbürlerine, düzeltirlerse geliriz yine. :)
Belkide rakipleri onlardan daha kötüydü bir bilgim yok, şuanda rakipleri Xfce, KDE gayet iyi durumdalar. Kapital düzendeyiz :d hiç vizyonları yoksa bile ayakta kalabilmek için onlardan daha iyi olma zorunlulukları var.

[4]:
Gnome kullanımı için %10-%15 demiştiniz, bende %1 bile çıkmadı sanırım kararlılığının doruklarında :d

Gnome'u övüyor gibi gözüküyorum ama Gnome'un Bluetooth aracı ile acayip sorunum vardı az önce çözdüm meğer dağıtımların b*k yemesiymiş. Bazen şeytan ayrıntıda gizli olabiliyor ve haketmeyene kızabiliyoruz.
KDE ise bunu sanırım içine entegre etmiş zart diye bağlanıyor zurt diye kapatıyor, veeri nays yani :D, Gnome -1 puan aldı buradan :P

Sonuç bence hangisi iyi ise hangisi ihtiyaçlarımızı karşılıyorsa onu kullanmak. Mesela Fedora'cıydım kısa sürdü, şimdi Ubuntu'cu ve openSUSE'cuyum. :) Server'da http isteklerinde, build ve compile'da hangisi iyi ise ona geçeceğim. Tabi Ubuntu gıdıklamıyor değil hani :)).
[1] Linux her amaç için kullanılabilir. Dağıtım farketmez. Sadece Valve değil, Linux artık oyun yapımcılarının da baya gözüne kestirdiği bir platforma dönüşüyor. Peki, Valve'nin bu konudaki katkısı yadsınamaz. Lakin sadece Steam platformu üzerinde değil gelişmemiz.

[2]
Lutris'i hiç duymadın sanırım?
https://lutris.net/

Starcraft, WOW, LOL, Guild Wars 2, Star Wars Old Republic, Tera Online, hangi online oyunu oynamak istiyordun? :)

[4]
Sistem monitörünü bütün çekirdekler üzerinde gözlemlersen ne demek istediğimi anlarsın. Sanırım iyi bir işlemcin var ama özellikle eski ve ucuz bilgisayarlarda çok sırıtıyor gereksiz işlemci kullanımı. Bunun yanı sıra GNOME kullanırken bilgisayarım ayağıma sıcak hava üflüyor. Yaz mevsimindeyiz, bir de ayaktan ısıtmaya ihtiyacım yok :P
Xfce taş baltadır, her an kullanılmaya hazırdır ve hiç sıkıntı çıkarmaz. Gnome ise minigundur. Kullanmak için biraz sabırlı olmak gerekir, pek çok tutukluk yapar, kimi hallerde ağır kalır ama kimse minigun varken taş balta kullanmaz.
Tarbetu yazdı:
12 Haz 2019, 23:45
Xfce taş baltadır, her an kullanılmaya hazırdır ve hiç sıkıntı çıkarmaz. Gnome ise minigundur. Kullanmak için biraz sabırlı olmak gerekir, pek çok tutukluk yapar, kimi hallerde ağır kalır ama kimse minigun varken taş balta kullanmaz.
Eğer yapılacak iş ağaç kesmekse kullanır ;)

Yada eğer bu manyaklardan bahsediyorsak bilmem :P

eronis yazdı:
12 Haz 2019, 23:33

[1]
Linux her amaç için kullanılabilir. Dağıtım farketmez. Sadece Valve değil, Linux artık oyun yapımcılarının da baya gözüne kestirdiği bir platforma dönüşüyor. Peki, Valve'nin bu konudaki katkısı yadsınamaz. Lakin sadece Steam platformu üzerinde değil gelişmemiz.

[2]
Lutris'i hiç duymadın sanırım?
https://lutris.net/

Starcraft, WOW, LOL, Guild Wars 2, Star Wars Old Republic, Tera Online, hangi online oyunu oynamak istiyordun? :)

[4]
Sistem monitörünü bütün çekirdekler üzerinde gözlemlersen ne demek istediğimi anlarsın. Sanırım iyi bir işlemcin var ama özellikle eski ve ucuz bilgisayarlarda çok sırıtıyor gereksiz işlemci kullanımı. Bunun yanı sıra GNOME kullanırken bilgisayarım ayağıma sıcak hava üflüyor. Yaz mevsimindeyiz, bir de ayaktan ısıtmaya ihtiyacım yok :P
[2]
Overwatch, Diablo 3, Starcraft 2 ve DotA2'ciyim bunları oynayabiliyorsam Win10'daki gibi sorun yok ama insanlar 5fps için gtx 1070'ten 1080'e çıktıkları şu dönemde sırf fantazi olsun diye Linux'te 10-15fps aşağı oynamak istemem fakat deneyeceğim tüm oyunları tek tek yükleyeceğim ve test edeceğim. :) Dota, 20-30 fps daha düşük oynatıyor.

[4]
İşlemci iyi sayılmaz. Attığım görselde gözükmüyor mu? Çekirdekler üzerinde gözlemlediğimde %1'in %10'u gnome gibi bir şey yapıyor. Yani aslında tüm sistemin sadece 0.1'i.
Tarbetu yazdı:
12 Haz 2019, 23:45
Yerinde ve güzel benzetme :)
eronis yazdı:
12 Haz 2019, 23:58
Yada eğer bu manyaklardan bahsediyorsak bilmem :P
Bu adamlar işi biliyor ya. :)
Merhaba,

Bence amaç uygulama çalıştırmaksa, derdi toplu masaüstü olsun fazlasına gerek yoksa, evet xfce. Bir uygulama açıldıktan sonra zaten onun arayüzü ile muhattap oluyorsunuz.
Zaten son zamanlarda pek çok şey web tabanlı hale geldi.

Amaç masaüstü deneyimi ise, yani göze hoş gelen menüler, ufak efektler ise bence KDE. Gnome'a göre daha hızlı bulduğumu da söyleyebilirim.
İki şeyini sevmiyorum;
ilki tek tıklama. Çift bence daha iyi. Eğer bunun bir ayarı varsa lütfen bana söyleyin.
ikincisi Qt. GTK ile hazırlanmış arayüzler bence daha güzel.
Bunun dışında hızından ve genel tarzından memnunum. Evet menülerde çok ayar var ama, oynamıyorum hiç. Var say ki gnome 2x kullanıyorsun :)

Gnome 3xi sevmiyorum. Kullanmayı sevdiğim masaüstü tarzı bu değil. Belki tablet tarzı bir tecrübede iyi olabilir benim için. Unity gibi. Onu da sevmemiştim zaten.
2x'in hayranıydım, ona devam etmemelerine üzüldüm.

Cinnamon da güzel görünüyor aslında. Fakat ağır sanki. KDE'deki hızı göremiyorum. Onda da Nemo ile sağ tık menüleri çok iyi. Bir iso'ya sağ tıklayıp direk boot usb yazdırabilirsiniz mesela. Çok fazla extention var. Bu mate'in güzel optimizasyonundan kaynaklanmış da olabilir tabi ama sonuç olarak var ve iyi :)

Şu an KDE'deyim. Umarım saçmalamaz, yüzümü kara çıkarmaz :)
Ekrem bey, yanlış hatırlamıyorsam KDEdeki ayar merkezinde fare ayarlarında çift tik ayarı olacaktı.
Tarbetu yazdı:
16 Haz 2019, 03:03
Ekrem bey, yanlış hatırlamıyorsam KDEdeki ayar merkezinde fare ayarlarında çift tik ayarı olacaktı.
ÇOK teşekkür ederim ya.
Bu ayardan sonra daha güzel oldu :)
ekremm yazdı:
17 Haz 2019, 14:50
Tarbetu yazdı:
16 Haz 2019, 03:03
ÇOK teşekkür ederim ya.
Bu ayardan sonra daha güzel oldu :)
Rica ederim. :)
Arch + Gnome(Wayland) kullanıyorum. İnanır mısınız hayatımda kullandığım en estetik ve en akıcı masaüstü deneyimini sağlıyor meret resmen bana. Windows bi 30 gblik bölümde duruyor oyunlarım için (Bazı oyunları malesef anti hile yüzünden oynayamıyorum). Benim işim veya alanım bilgisayarla alakalı değil benimkisi sırf fantazi. Elini kaptıran kolunu alamaz misali..
loradona yazdı:
27 Haz 2019, 18:40
Arch + Gnome(Wayland) kullanıyorum. İnanır mısınız hayatımda kullandığım en estetik ve en akıcı masaüstü deneyimini sağlıyor meret resmen bana. Windows bi 30 gblik bölümde duruyor oyunlarım için (Bazı oyunları malesef anti hile yüzünden oynayamıyorum). Benim işim veya alanım bilgisayarla alakalı değil benimkisi sırf fantazi. Elini kaptıran kolunu alamaz misali..
Zaten farkettiyseniz yazımda GNOME yada KDE'yi taşlamadım. Aksine ikisini de sevdiğimi söyledim. Zaten konunun başlığı da "sevmek" kelimesi içeriyor, "kullanmak" değil :) Arch GNOME'u yıllarca kullandım. GNOME 3.16 zamanında Arch ile kullanırdım çünkü eklentilere adam akıllı destek ve çoğu GNOME sorunu 3.16 ile bitmişti. Yine de GNOME eski laptop'umda çok kasıyordu ve o noktada Arch'ın minimal yapısının avantajını kullanmıştım. T5750 işlemcili bir 2008 laptop'unda (daha önce 2004 sanıyordum ama intel sitesinde herşey açık. T5750, 2008 yılının işlemcisi - Q1, 08). Arch GNOME güzeldir. Arch'ın kurulum bölümü biraz zor ama o zorluğu seviyorum. Özellikle yeni kullanıcılar için iyi bir öğrenme fırsatı oluyor :)
Sizde de KDE bir müddettir kasılarak çalışıyor mu?
Kapat diyorum çok bekleyerek kapatıyor, arka arkaya işlemler yaparken kasılıyor.

Farklı masaüstlerini deneyip en son LXDQT'den memnun kaldım. Onun da eksiği yok değil ama aradığım "tıkla-açılsın" hızı ve "tıkla-çık" hızı --gözümü rahatsız etmeden-- bunda var.

Bu arada bilinen masaüstü ortamlarını kurmak kolaymış, bilmiyordum :)
YaST güncelleme'yi açıp sol taraftan işaretli olmayan bir masaüstü ortamı seçmek yeterliymiş.
ekremm yazdı:
08 Tem 2019, 17:15
Sizde de KDE bir müddettir kasılarak çalışıyor mu?
Kapat diyorum çok bekleyerek kapatıyor, arka arkaya işlemler yaparken kasılıyor.

Farklı masaüstlerini deneyip en son LXDQT'den memnun kaldım. Onun da eksiği yok değil ama aradığım "tıkla-açılsın" hızı ve "tıkla-çık" hızı --gözümü rahatsız etmeden-- bunda var.

Bu arada bilinen masaüstü ortamlarını kurmak kolaymış, bilmiyordum :)
YaST güncelleme'yi açıp sol taraftan işaretli olmayan bir masaüstü ortamı seçmek yeterliymiş.
Tumbleweed kullanıyorsun sanıyorum? Durum buysa normal. Tumbleweed bir yuvarlanan sürümdür ve kullanıcıları her zaman son sürümü vermeye yönelik bir openSUSE dalıdır. 1 hafta sonra KDE'ye tekrar bak, düzelme görürsün yada görmezsin. Belki daha da kötüleşir, belli olmaz. Leap'i önermelerinin sebebi de bu. Kararlılık konusunda yavaş değişen bir dağıtıma daha çok güveniyor SUSE.
Yok hocam, bilakis LEAP kullanıyorum.
XFCE iyidir, taş gibidir ama KDE'ye girince alışkanlık yapıyor.
enerjist yazdı:
22 Tem 2019, 15:47
XFCE iyidir, taş gibidir ama KDE'ye girince alışkanlık yapıyor.
XFCE'ye hainlik ha? Cezası idam! :ROFL: :P
"Xfce modüler ise diğer masaüstü ortamları modüler değil mi?" diyesim geliyor. Bence şu anda kullanmasam da KDE bence gayet hafif. GTK tabanlı uygulamalarda da varsayılan olarak pek sorun yaşatmıyor.

Belki "kararlılık" bir avantajı olabilir.