Anket - Hangi Versiyonu ve Masaüstünü Birlikte Kullanıyoruz?

OpenSuSE veya Linux'un çalışma prensibi hakkında sorular alanı

Hangi versiyonu hangi masaüstü ile birlikte kullanıyorsunuz?

Tumbleweed & KDE
29%
2
Tumbleweed & Gnome
14%
1
Leap 15.1 & KDE
Oy yok
0
Leap 15.1 & Gnome
Oy yok
0
Leap 15 & KDE
Oy yok
0
Leap 15 & Gnome
14%
1
Diğer
29%
2
OpenSUSE Kullanmıyorum
14%
1

Konumuz çok net, openSUSE dağıtımının hangi versiyonunu ve onunla birlikte hangi masaüstünü kullandığımızı belirtiyoruz.

Güncel olabilmesi için verdiğiniz oyu değiştirebilirsiniz ancak sadece 1 adet seçim yapabilirsiniz. Böylece trendlere bağlı olarak forumun kitlesel bir şekilde ne kullandığını görebileceğiz. Yeni gelen ve hangisini kurmalıyım diye kara kara düşünen arkadaşları buraya yönlendirebiliriz.

Güncel tutarsak kafası karışık arkadaşlar için güzel bir kuş bakışı olabilir.

Anket dışında düşüncelerini belirtmek isteyenler:
Kolay okunaklı ve anlaşılır olması açısından sistematik olarak yazalım, formatımız aşağıdaki gibi olsun:

Kod: Tümünü seç

[b]Versiyon:[/b] Örn: Leap 15.1
[b]Masaüstü:[/b] Örn: KDE
[b]Neden?:[/b] Örn: İnce ayarlara izin vermesi ve büyük bir özelleştirme sunmasından dolayı tercih ediyorum.
[b]İkinci Tercihiniz?(Varsa):[/b] Örn Tumbleweed & Gnome
İlk taşı ben atayım. :)

Versiyon: Leap 15.1
Masaüstü: Gnome
Neden?: Gnome'un kulağıma eğilip şehvetli, kısıt bir ses ile birlikte Ateş seni çağırıyor.. Haaadii Özelleştirrrrr dememesinden ve bence görünüm olarak tatmin etmesinden dolayı tercih ediyorum. Leap'i ise tercih etmemin sebebi tamamiyle eski alışkanlıklar sürekli arkaplanda download/upload yapan bir makine olsun istemediğimden dolayı tercih ediyorum. Hem güncel hem taş gibi makine olsun istediğimden Leap 15.1 ve Gnome ikilisini kullanıyorum.
İkinci Tercihiniz?(Varsa): Tumbleweed & Gnome
Versiyon: Leap 15
Masaüstü:Gnome
Neden?: Normalde KDE üzerine çok direttim ama zamanla fark ettim ki KDE epey dikkatimi dağıtıyor. Her taraftan bir şey fışkırıyor. Tamam masaüstüne hakimim ama, masaüstüne hakim olmak aynı zamanda biraz daha dikkat demek. Gnome 3'ü başta çok yadırgadım ama sanırım kafamı derleyip topladığım, rahatsız etmeyen tek masaüstü bu sanırım. Leap olmasının nedeni de fazla aksamasın, yormasın, işimizi görelim diye.
İkinci Tercihiniz?(Varsa): KDE iyidir. Dağıtım olarak Fedora, Pisi ve Manjaro şu anlık tuttuğum, beğendiğim dağıtımlar. İşin özü çalışır halde olduğu sürece dağıtımın da masaüstünün de ne olduğunu önemi yok, nihayetinde işimizi görelim yeter.
Bu Verilere Göre Tavsiye Eder Misiniz? : Tavsiye etmesem niye kullanayım? "Slackware - derlenmiş DWM kullanıyorum rezil rüsva bir şey kurduğuma bin pişmanım sakın kurmayın" mi diyeyim? :D

Not: "Diğer" ve "OpenSUSE Kullanmıyorum" seçeneklerini ekledim izninizle. :)
Tarbetu yazdı:
13 Haz 2019, 13:35
[0]
Neden?: Normalde KDE üzerine çok direttim ama zamanla fark ettim ki KDE epey dikkatimi dağıtıyor. Her taraftan bir şey fışkırıyor. Gnome'u başta çok yadırgadım ama sanırım kafamı derleyip topladığım, rahatsız etmeyen tek masaüstü bu sanırım. Leap olmasının nedeni de fazla aksamasın, yormasın, işimizi görelim diye.

[1]
Bu Verilere Göre Tavsiye Eder Misiniz? : Tavsiye etmesem niye kullanayım? "Slackware - derlenmiş DWM kullanıyorum rezil rüsva bir şey kurduğuma bin pişmanım sakın kurmayın" mi diyeyim? :D

[2]
Not: "Diğer" ve "OpenSUSE Kullanmıyorum" seçeneklerini ekledim izninizle. :)
[0]
Tamamiyle aynı sebeplerden tercih ediyoruz. Sanırım siz 15'i yükleyip 15.1'e terfi etmemişsiniz o kadar.
KDE'de bir yeri tutunca elimde kalıyor-sürükle&bırak durumuna geçip beni yoruyor deli ettiriyor resmen. :)

[1]
Aslında Neden? kısmında olası anlatılabilecek olumsuz bir durumda okuyucu için ipin ucu kaçabilir, kaçmasın diye ekleme gereği hissettim. :D Düşününce çokta gerekli değil/saçma. Kaldıralım onu yahuu :d

[2]
İyi yapmışsınız asıl dikta benmişim :d

Edit:
Düzenleme yapmak için sanırım bir süre var ve ben o süreyi aştım Tavsiye saçmalığı kısmını kaldıramadım. Hocam bi el atar mısınız? :)
Versiyon: Tumbleweed
Masaüstü: XFCE
Neden?: Hızlı, kararlı, yapması gereken işi yapıyor
İkinci Tercihiniz?(Varsa): Manjaro XFCE

"Tavsiye" kısmı kaldırılmıştır.
tyko yazdı:
13 Haz 2019, 13:44
[0]
Tamamiyle aynı sebeplerden tercih ediyoruz. Sanırım siz 15'i yükleyip 15.1'e terfi etmemişsiniz o kadar.
KDE'de bir yeri tutunca elimde kalıyor-sürükle&bırak durumuna geçip beni yoruyor deli ettiriyor resmen. :)

[1]
Aslında Neden? kısmında olası anlatılabilecek olumsuz bir durumda okuyucu için ipin ucu kaçabilir, kaçmasın diye ekleme gereği hissettim. :D Düşününce çokta gerekli değil/saçma. Kaldıralım onu yahuu :d

[2]

Edit:
Düzenleme yapmak için sanırım bir süre var ve ben o süreyi aştım Tavsiye saçmalığı kısmını kaldıramadım. Hocam bi el atar mısınız? :)
Kaldırdım. :) (@eronis ne konuyorsun yahu? Ben kaldırdım yazı yazarken damladın.) Aslında haklısınız da en iyisi fazla ayrıntı koymadan doğrudan yazarın kendisini ifade etmesine izin vermek. Nasıl olsa yazmak isteyen adam bir şekilde kendisini ifade eder. 15.1'e güncellemiyor olmamın nedeni biraz zaman geçmesini istemem. Kullananların yorumuna göre güncelleriz.

Esas mesele şu. Linux dünyasında o kadar çok seçenek var ki artık bir işletim sisteminden isteklerimiz iyice abartılmış halde. Üç dört tane masaüstü seçeneği sunuluyor, bir dünya dağıtımcı var ve aralarında seçim yaparken artık ne için seçtiğimizi bilmiyoruz. Hani Windows kullanırken sistem ramin %50'sine konuyor, kimin umurunda. Ama bir Linux forumunda girdiğim zaman "Abi Gentoo kurdum, yük bindirmesin diye SysV kullanıyorum, tty ekranından çalışıyorum şu an 50 MB ram tüketimim var. KDE çöp, bloatware" diyen garipleri görüyorum. Gerçi bu arkadaşlar yine iyi, ne istediğinin biraz farkında sayılır. Bazıları var birbirinin kopyası dağıtımları simge setiydi, uygulamaydı vırt zırt nedenlerle yükleyip kaldırıyor, artık ne arıyorsa. (Bizim bir arkadaş haftada beş dağıtım silip yüklüyordu. Mint, Elemantary, deepin, MX Linux derken bayağı turladı)

Uzun lafın kısası, eğer donanım ortalama bir donanımsa istediğiniz masaüstü - dağıtım kombinasyonunu deneyin sizi yarı yolda bırakmaz. Ha Tumbleweed, Arch (ve belki Fedora) gibi dağıtımlar biraz tehlikeli kabul, ama ha Leap olmuş ha Ubuntu olmuş ne kadar fark eder? Aradaki bir kaç ufak farka bakıyoruz işte, o farkların da kıymeti yoksa kullan bildiğini. :)
eronis yazdı:
13 Haz 2019, 13:54
Teşekkürler.
Tarbetu yazdı:
13 Haz 2019, 14:03
[0]
Kaldırdım. :) (@eronis ne konuyorsun yahu? Ben kaldırdım yazı yazarken damladın.)

[1]
Esas mesele şu. Linux dünyasında o kadar çok seçenek var ki artık bir işletim sisteminden isteklerimiz iyice abartılmış halde. Üç dört tane masaüstü seçeneği sunuluyor, bir dünya dağıtımcı var ve aralarında seçim yaparken artık ne için seçtiğimizi bilmiyoruz. Hani Windows kullanırken sistem ramin %50'sine konuyor, kimin umurunda. Ama bir Linux forumunda girdiğim zaman "Abi Gentoo kurdum, yük bindirmesin diye SysV kullanıyorum, tty ekranından çalışıyorum şu an 50 MB ram tüketimim var. KDE çöp, bloatware" diyen garipleri görüyorum. Gerçi bu arkadaşlar yine iyi, ne istediğinin biraz farkında sayılır. Bazıları var birbirinin kopyası dağıtımları simge setiydi, uygulamaydı vırt zırt nedenlerle yükleyip kaldırıyor, artık ne arıyorsa. (Bizim bir arkadaş haftada beş dağıtım silip yüklüyordu. Mint, Elemantary, deepin, MX Linux derken bayağı turladı)

[2]
Uzun lafın kısası, istediğiniz masaüstü - dağıtım kombinasyonunu deneyin sizi bir şey yolda bırakmaz. Ha Tumbleweed, Arch (ve belki Fedora) gibi dağıtımlar biraz tehlikeli kabul, ama ha Leap olmuş ha Ubuntu olmuş ne kadar fark eder? Aradaki bir kaç ufak farka bakıyoruz işte, o farkların da kıymeti yoksa kullan bildiğini. :)
[0]
Teşekkürler, Ahahah :d

[1]
Tamamiyle katılıyorum. Ayrıca o arkadaşın yeni beden bulmuş hali sanırım benim :d. Tabi benim o çaylaklığımdan bir göreyim sonra makalelerden ve Change Log'lardan takip ederim. Deneyimlemek tecrübe etmek her zaman başka bir tat verir düşüncesindeyim. Günün sonunda amelelik yapmış oluyorum :d

[2]
Ufak farklar paket yöneticisi alışkanlığı diye düşünüyorum. El alışkanlığından ve tutorial bulma rahatlığından dağıtımlar tercih ediliyor sanki. Özellikle günün sonunda server kurma niyetinde olduğumdan o kara ekran ile baş başa kalmak beni korkutuyor, önce masaüstü versiyonundan test ederim, tüm kurulumların optimize edilmiş komutlarını raporlarım, sunucuya geçtim mi kopyala-yapıştır ile sorunlarımı çözerim düşüncesindeyim. Şimdi benim gibi düşünen yeni yetmeler kitleler halinde işi biraz belirliyor gibi :d
Kısaca aradaki ufak farklar gün geliyor bazen önemli olabiliyor yeniler için.
tyko yazdı:
13 Haz 2019, 14:16
eronis yazdı:
13 Haz 2019, 13:54
Teşekkürler.
Tarbetu yazdı:
13 Haz 2019, 14:03
[0]
Kaldırdım. :) (@eronis ne konuyorsun yahu? Ben kaldırdım yazı yazarken damladın.)

[1]

[2]
Uzun lafın kısası, istediğiniz masaüstü - dağıtım kombinasyonunu deneyin sizi bir şey yolda bırakmaz. Ha Tumbleweed, Arch (ve belki Fedora) gibi dağıtımlar biraz tehlikeli kabul, ama ha Leap olmuş ha Ubuntu olmuş ne kadar fark eder? Aradaki bir kaç ufak farka bakıyoruz işte, o farkların da kıymeti yoksa kullan bildiğini. :)
[0]
Teşekkürler, Ahahah :d

[1]
Tamamiyle katılıyorum. Ayrıca o arkadaşın yeni beden bulmuş hali sanırım benim :d. Tabi benim o çaylaklığımdan bir göreyim sonra makalelerden ve Change Log'lardan takip ederim. Deneyimlemek tecrübe etmek her zaman başka bir tat verir düşüncesindeyim. Günün sonunda amelelik yapmış oluyorum :d

[2]
Ufak farklar paket yöneticisi alışkanlığı diye düşünüyorum. El alışkanlığından ve tutorial bulma rahatlığından dağıtımlar tercih ediliyor sanki. Özellikle günün sonunda server kurma niyetinde olduğumdan o kara ekran ile baş başa kalmak beni korkutuyor, önce masaüstü versiyonundan test ederim, tüm kurulumların optimize edilmiş komutlarını raporlarım, sunucuya geçtim mi kopyala-yapıştır ile sorunlarımı çözerim düşüncesindeyim. Şimdi benim gibi düşünen yeni yetmeler kitleler halinde işi biraz belirliyor gibi :d
Kısaca aradaki ufak farklar gün geliyor bazen önemli olabiliyor yeniler için.
Sorun değil. Yani nihayetinde dediğim doğru çıkıyor, arada ufak bir kaç farklılık varsa neden güvendiğimiz dağıtım yerine başka bir dağıtım kullanalım ki? Üstelik bu kadar önemliyse... Tabii böyle konuşunca kendi ayağımıza sıkmış oluyoruz ister istemez, insanların güvenip kullandığı Debian tabanlı dağıtımlar iken openSUSE güvenilir bir liman gibi durmuyor. :))
Tarbetu yazdı:
13 Haz 2019, 19:44
Sorun değil. Yani nihayetinde dediğim doğru çıkıyor, arada ufak bir kaç farklılık varsa neden güvendiğimiz dağıtım yerine başka bir dağıtım kullanalım ki? Üstelik bu kadar önemliyse... Tabii böyle konuşunca kendi ayağımıza sıkmış oluyoruz ister istemez, insanların güvenip kullandığı Debian tabanlı dağıtımlar iken openSUSE güvenilir bir liman gibi durmuyor. :))
Dedi sayın openSUSE Türkiye Forum'u kurucusu Admin :P
(openSUSE kullanmayın, vuruyoruz)
eronis yazdı:
13 Haz 2019, 19:58
Tarbetu yazdı:
13 Haz 2019, 19:44
Dedi sayın openSUSE Türkiye Forum'u kurucusu Admin :P
(openSUSE kullanmayın, vuruyoruz)
Dünyadaki tek openSUSE kullanıcısı ben olacağım. :D Ama openSUSE sağlam bir dağıtım, yani insanların fikrinden bağımsız olarak keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi. Garip gurup dağıtımlar sıra sıra dizilirken openSUSE'nin yabana atılacak yönü yok, insanın araştırıp kullanması kendisine fayda.
Versiyon: Fedora 30
Masaüstü: Cinnamon
Neden?: O sıralar stabil ve biraz da güncel paketler sunan bir dağıtıma ihtiyacım vardı. O sıralarda da Cinnamon'un 4.x'li versiyonları yayımlanmaya başlamıştı. Fedora aradığım dağıtımdı, Cinnamon'da yapılan son yenilikler de hoşuma gidince kararımı Fedora'nın Cinnamon spin'inde verdim. Fedora 29'u kurdum ve Fedora 30 çıkınca da büyük bir heyecanla güncelledim. Başıma henüz o kadar büyük bir olumsuz bir durum gelmedi. Sorunlar var ancak bence büyütülecek sorunlar değil. Zaten sorunsuz bir şekilde işlerimi yapabilsem yeter. Normal bir GNU/Linux kullanıcısıyım. Ben de eskiden sık bir şekilde dağıtım değiştiren bir kullanıcıydım. Bence zaman kaybından başka bir şey değil.
Tarbetu yazdı:
tyko yazdı:
13 Haz 2019, 13:44
[0]

[1]

[2]

Edit:
Kaldırdım. :) (@eronis ne konuyorsun yahu? Ben kaldırdım yazı yazarken damladın.) Aslında haklısınız da en iyisi fazla ayrıntı koymadan doğrudan yazarın kendisini ifade etmesine izin vermek. Nasıl olsa yazmak isteyen adam bir şekilde kendisini ifade eder. 15.1'e güncellemiyor olmamın nedeni biraz zaman geçmesini istemem. Kullananların yorumuna göre güncelleriz.

Uzun lafın kısası, eğer donanım ortalama bir donanımsa istediğiniz masaüstü - dağıtım kombinasyonunu deneyin sizi yarı yolda bırakmaz. Ha Tumbleweed, Arch (ve belki Fedora) gibi dağıtımlar biraz tehlikeli kabul, ama ha Leap olmuş ha Ubuntu olmuş ne kadar fark eder? Aradaki bir kaç ufak farka bakıyoruz işte, o farkların da kıymeti yoksa kullan bildiğini. :)
Umarım @Tarbetu'nun dediği gibi Fedora biraz da olsa tehlikeli değildir çünkü sisteme çok alıştım. Belki de en uzun süreli kullandığım GNU/Linux dağıtımı bu. Bence en büyük avantajlarından birisi de Red Hat tarafından destekleniyor olması. Örneğin; Antergos sanırım artık geliştirilmiyor.
İkinci Tercihiniz?(Varsa): Yakın bir zamanda olmasa da BSD dağıtımı kurmak isterdim.
Türkçesever yazdı:
28 Tem 2019, 20:58
1- Umarım @tarbetu'nun dediği gibi Fedora biraz da olsa tehlikeli değildir çünkü sisteme çok alıştım.

2- Belki de en uzun süreli kullandığım GNU/Linux dağıtımı bu. Bence en büyük avantajlarından birisi de Red Hat tarafından destekleniyor olması. Örneğin; Antergos sanırım artık geliştirilmiyor.
İkinci Tercihiniz?(Varsa): Yakın bir zamanda olmasa da BSD dağıtımı kurmak isterdim.
1- Fedora bugün kernel geliştiricilerinin kullandığı favori dağıtımdır. Sence ne kadar tehlikeli olabilir? Rawhide bile günlük kullanım için ideal. Fedora Factory denen bir sürüm var, bu sürüme bulaşmadığın sürece Fedora GNU/Linux camiasının yıldızıdır aslında. Fedora Rawhide fazla bilinmez ama çok kararlıdır. Fedora 30 kullandığını görüyorum. Bazı ufak tefek çökmeler olabilir. Çökme deyince Windows'tan aklına gelip gözün korkmasın, minik sistem servislerinin hata verip kapanıp kendini yeniden başlatmasından bahsediyorum. Büyük bir bug bulamazsın ama ben yine de Fedora 30 mu son sürüm? Fedora 29 ile devam edip, F31 çıktığında 30'a geçmenin taraftarıyım. İş leading edge dağıtımlar olunca en son sürümün son rötuşları yapılmadan kullanmaya kalkmak pis ters tepebiliyor :)

2- Antergos "bir installer olarak" bitirildi. Zamanı gelince sadece pacman -Syyu yazan Antergos kullanıcıları gelen yeni güncelleme ile sistemlerindeki bütün Antergos depo ve paketlerinden kurtulup bir Arch kurulumuna sahip olacaklar. Yani dağıtımlarının ismi Arch diye düzelecek ve Antergos logosu kalkacak. O dakikadan sonra bu kullanıcıların bilgisayarı farklı çalışmaya mı başlayacak? Sorun yaşatacak mı? Format şart mı? Alakası yok. İsterlerse sistemi olduğu gibi kullanmaya devam ederler. Öte yandan Red Hat benim de favori şirketimdir. Fedora ise benim ilk dağıtımımdır. Kötü tercih yapmamışsın.
eronis yazdı:
28 Tem 2019, 23:06
Türkçesever yazdı:
28 Tem 2019, 20:58
1- Umarım @tarbetu'nun dediği gibi Fedora biraz da olsa tehlikeli değildir çünkü sisteme çok alıştım.

2- Belki de en uzun süreli kullandığım GNU/Linux dağıtımı bu. Bence en büyük avantajlarından birisi de Red Hat tarafından destekleniyor olması. Örneğin; Antergos sanırım artık geliştirilmiyor.
1- Fedora bugün kernel geliştiricilerinin kullandığı favori dağıtımdır. Sence ne kadar tehlikeli olabilir? Rawhide bile günlük kullanım için ideal. Fedora Factory denen bir sürüm var, bu sürüme bulaşmadığın sürece Fedora GNU/Linux camiasının yıldızıdır aslında. Fedora Rawhide fazla bilinmez ama çok kararlıdır. Fedora 30 kullandığını görüyorum. Bazı ufak tefek çökmeler olabilir. Çökme deyince Windows'tan aklına gelip gözün korkmasın, minik sistem servislerinin hata verip kapanıp kendini yeniden başlatmasından bahsediyorum. Büyük bir bug bulamazsın ama ben yine de Fedora 30 mu son sürüm? Fedora 29 ile devam edip, F31 çıktığında 30'a geçmenin taraftarıyım. İş leading edge dağıtımlar olunca en son sürümün son rötuşları yapılmadan kullanmaya kalkmak pis ters tepebiliyor :)

2- Antergos "bir installer olarak" bitirildi. Zamanı gelince sadece pacman -Syyu yazan Antergos kullanıcıları gelen yeni güncelleme ile sistemlerindeki bütün Antergos depo ve paketlerinden kurtulup bir Arch kurulumuna sahip olacaklar. Yani dağıtımlarının ismi Arch diye düzelecek ve Antergos logosu kalkacak. O dakikadan sonra bu kullanıcıların bilgisayarı farklı çalışmaya mı başlayacak? Sorun yaşatacak mı? Format şart mı? Alakası yok. İsterlerse sistemi olduğu gibi kullanmaya devam ederler. Öte yandan Red Hat benim de favori şirketimdir. Fedora ise benim ilk dağıtımımdır. Kötü tercih yapmamışsın.
Fedora 30 çıktıktan hemen sonra kurmuştum. Sorunsuz bir güncelleme olması beni şaşırtmıştı. Sistemi son zamanlarda pek kurcalamasam da güncellemeleri kurmayı seviyorum. Kurcaladığım zamanlarda sistemde sorunlar çıkabiliyor. Bence gereksiz yere kurcalamamak en doğrusu gibi duruyor.
Versiyon: Tumbleweed
Masaüstü: XFCE
Neden: Hızlı ve güncel
İkinci Tercihiniz (Varsa): Lubuntu