Kudretli Hizmetkar - openSUSE Türkiye Paketlerimiz

Kudretli Hizmetkar; bilgisi olmayan ve Linux'e yeni adım atmış openSUSE dağıtımını kullanan kullanıcılara yardım etmek, deneyimli kullanıcılar için ise işleri hızlandıran bir arşiv olmasını sağlamaya yönelik bir Batman'in Alfred Pennyworth, Iron Man'nin Edwin Jarvis'i gibi sizin yardımcınızdır hemde en kudretlisinden. :Dd

Bu başlık altında openSUSE üzerinde uygulamaların nasıl kurulduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Tabi burada tüm uygulamaları belirtemesekte sistemimizde kurulu olanları anlatsak işimizi görmeye yeter. Şimdi buralar dutluk, umarım bilgi deryası/yığını olur. Şimdiden rez alın. :)

*öhöm*

Yayınlama kurallarımız şunlardır:
  • Basit ve kısa komut dizileri, uzun komutlardan daha iyidir.
  • Flatpak ve Snap depoları düzgün çalışıyorsa, topluluk depolarından daha iyidir.
  • Resmi depolar; kısa komutlardan, topluluk depolarından, Flatpak ve Snap depolarından daha iyidir.
  • Benzer kurulumlar tekrar paylaşılamaz. (Kurulumu daha öncesinde izah edilmiş bir uygulamayı yukarıdaki kıstasları değerlendirdiğinizde ancak daha iyi olduğu zaman paylaşabilirsiniz. Paylaşmayı uygun gördüğünüz uygulama adının başına ve sonuna [***] kontrol edilmek üzere işaret bırakınız ve ilgili mesajı alıntılayınız. İşaretleme örneği: ***Google Chrome***)
Paylaşma formatımız şu şekildedir:
  • [Dağıtım adı]-[Kurulum yöntemi]-[Uygulama adı]
Kurulum yöntemi içerisine yazacaklarımız sadece şunlar olmalıdır:
  • Topluluk(Detay verilmesi gerekiyor ise parantez açıp belirtin.)
  • Snap
  • Flatpak
  • Resmi
Örn1: [openSUSE Leap 15.1]-[Resmi]-[Google Chrome]
Örn2: [openSUSE Tumbleweed]-[Topluluk]-[***MySQL***]

Forum yöneticileri bu çalışmaya hiç şüphesiz destek vereceklerdir. Ben bir tık daha fazlasını istiyorum(mecburi :)))).
Bir kitabın içindekiler sayfası gibi paylaşılmış uygulamaların ana başlığını bu mesajımın altındaki içindekiler yerine liste olarak ekleyebilir misiniz? Konu sayfalarca uzayıp giderse bir bakışta bu konuda paylaşılmış neler var neler yok diye rahatlıkla görebiliriz. Birde eğer başlığa tıklandığında o komutları paylaşan arkadaşa yönlendirme konulursa salep üzerine leblebi olur vesselam.

Şimdiden paylaşım ve detaylarındaki hassasiyetiniz için teşekkürler.
Heil openSUSE!

Kudretli Hizmetkar'larımız Şunları Paylaştılar
Chromium Tarayıcı
Google Chrome Tarayıcı
Opera Tarayıcı
Güzel fikir, şöyle sabitledim başlığı. Hadi hayırlı uğurlu olsun.
Tarbetu yazdı:
14 Haz 2019, 17:51
Güzel fikir, şöyle sabitledim başlığı. Hadi hayırlı uğurlu olsun.
Teşekkür ederim, hayırlı olsun. İlk paylaşımı ben yapayım o zaman. :)

[openSUSE Leap 15.1]-[Resmi]-[Chromium]
  • openSUSE paketlerinin olduğu resmi sayfayı tarayıcınız üzerinde açın.
  • Sayfanın biraz altında bulunan Show chromium for other distributions butonuna tıklayın.
  • Kullandığınız dağıtımın karşısında yer alan Download açılır sekmesine tıklayarak 64 Bit .rpm dosyasını indirin ve inen dosyaya çift tıklayarak kuruluma geçin.
  • YaST2 size neler kuracağını anlattığı sayfayı kabul edin ve kuruluma devam edin ardından tamamlayın.
Chromium inmiş olacak, tadını çıkarın.

[openSUSE Leap 15.1]-[Resmi]-[Google Chrome]

Kod: Tümünü seç

wget https://dl.google.com/linux/linux_signing_key.pub
sudo rpm --import linux_signing_key.pub
sudo zypper install google-chrome-stable
Google Chrome inmiş olacak, tadını çıkarın.
[Tüm Versiyonlar]-[Resmi]-[Opera Tarayıcı]

1. Opera'yı YaST aracısı veya şu link üzerinden resmi olarak indirin.
2. Çıkan dosyayı çift tıklayarak açın, bağımlılıkları ve gereklilikleri onaylayarak kurulumu hızlıca tamamlayın.