[ÇÖZÜLDÜ] Kurulum Sonrası Ağ Ayarları Sorunu

Kurulum hakkında ve Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
Merhaba,

Wifi ile ağa çıkan iki ayrı cihazda, birinde LEAP diğerinde TUMBLEWEED kurmayı denedim.
ilki wifi dongle ile (sonrada bağlanan usb adaptör) bağlanıyor. Onda ağ kartı için RTLxxx isminde bir isim gösterdi ancak yapılandırmadı, bana bıraktı ve o ekranı kullanamadım. Kurmuştum da ama ağı kullanamadığım için başka dağıtıma geçtim.

Diğeri, kendi laptopum, dahili wifi kartı var. Tumbleweed live kde ile boot ettim. Şu anda da Live Suse'deyim ve onu kullanarak yazıyorum. Burada gördüğü ve tanıdığı bir ağ var. Ancak kur dediğimde benden ağı kartlarını yapılandırmamı istiyor (zaten çalışıyorken bunu neden istiyor bilmiyorum) ve yine yapamadım. Kurmadım da. Öyle bıraktım.

Yardım mümkün mü? :)
Selamlar. OpenSUSE'nin kendi "Wicked" isimli servisi bazen devreye giriyor, acaba kurulumdan sonra Wicked servisin mi yoksa KDE'nin/Gnome'un kendi ağ servisinin aktif olduğunu Yast'tan yoklayabilir misiniz? "Network Settings" kısmında olması gerekiyor.
Kurmuyorum.
Ağı buldum, kurdum, devam et diyene kadar kurmuyorum :)
Şu an live ile çalışıyorum.

Edit: Live sistemde Network Setup Method olarak Network manager aktif ve internete bağlı.
Güzel. Eğer kurulum yaparsanız durumu öğrenmek isterim.
Ağ konusunda tedirginim.
Bu yüzden Sonuç hakkında kesin öngörü sahibi olmadan kurmayacağım.
Tekrardan selamlar. Bu koşulda ne öğrenebiliriz, ne yapabiliriz bilmiyorum. Fikrinizde haklısınız, oturup şöyle geniş bir vakit bulmadan bu işlere girişmemek gerekiyor. Ama olur da bir gün kurmaya karar verirseniz diye bir fikir vereyim

OpenSUSE'de wpa_supplicant yüklü geliyor, bu yüzden eğer Yast ayarlarına girişmeden hızlı bir şekilde ağ bağlantısı kurabilirsiniz.

Terminalde şu komutu verin:

Kod: Tümünü seç

sudo wpa_supplicant -B -i arayüz -c <(wpa_passphrase ağadı şifre)
Arayüz: Muhtemelen wlan0'dır.
ağadı: Ağ ismi
şifre: Ağın şifresi

Bu şekilde eğer sürücüde bir kusur yoksa iyi kötü istediğiniz ağa bağlanırsınız.

Not: Adaptörle bağlandığınız için wlan0 yerine başka bir şey çıkabilir bahtınıza. "hwinfo --short" komutunun çıktısında network interfaces kısmından öğrenebilirsiniz. Örnek:

Resim

(Eth0 kablolu bağlantı ve lo loopback içindir.)

Ayrıca hwinfo --short komutu bir donanımın tanınıp tanınmadığını anlamak için gayet iyi bir çözüm. İsterseniz, live isodan çalışan sisteminizdeki "hwinfo --short" çıktısını buradan paylaşın ve ayrıca "lsusb" çıktısını da alabilirsek şahane olur. En azından ilgili çekirdek modülünü nasıl çalıştırabileceğinizi öğrenmiş oluruz.
Teşekkür ederim.
İlk kurulumda buraya bakarak yapacağım.
Merhaba Tekrar,

Söylediğiniz gibi network yönetimi "wicked service" olarak kaldığı için ağa bağlanamamışım, benden ağ kartını gördüğü halde ağ ayarlarını yapmamı istiyormuş.

Çözüm şu:
"YasT-->Network Settings" için de sol üstteki" Genel Seçenekler" sekmesinde "Ağ hazırlama metodu" var.
Burayı Wicked Service'den NetworkManager Service'e alıp kabul etmek gerekiyor.
Bundan sonra görev çubuğunda sağ altta wifi ağlarını buluyor ve istediğimize katılabiliyoruz.
Hiç kod yazmadan çözebildiğimiz için çok mutluyum :)

Tekrar teşekkürler.
Çok memnun oldum. :) Kullanıcıların başına çok gelir, ben de "Bu ne saçma şey ya" diyerek epey çektim zamanında. :)