Analiz - VPS Sağlayıcıları Hangi Dağıtımlara Destek Veriyor

İncelediğim VPS sağlayıcıları şunlar:
  • Digital Ocean
  • Linode
  • Google
  • Amazon Lightsail
Not: Sonuçlar 22.06.2019 tarihi itibariyle geçerlidir, firmaların ilerleyen zamanlarda dağıtım destekleri veya tercihleri değişebilir.

Detaylı Tablo

Resim

Hızlı Karşılaştırma Matrisi

1: Evet, sağlayıcı dağıtımı resmi olarak destekliyor.
0: Hayır, sağlayıcı dağıtımı resmi olarak desteklemiyor.

Resim

Sonuç:
  • Linode aralarında yeni ve eski dağıtımları sayı ve sürüm anlamında en çok desteği veren sunucu sağlayıcısı olarak gözüküyor.
  • Google, Debian'a Tensorflow(alanında en iyi yapay zeka kütüphanesi) ile birlikte yatırım yapıyor. TF'nin bir çok versiyonu Debian 9'a entegre edilmiş ve varsayılan olarak sunuluyor. Aynı zamanda Google'ın Ubuntu ve Debian desteği diğer sağlayıcılardan çok daha fazla gözüküyor.
  • Kişisel olarak; openSUSE'un Digital Ocean ve Google tarafından resmi olarak desteklenmemesi, Fedora'nın Google ve Amazon gibi firmalar tarafından desteklenmemesi beni üzdü. Bu iki dağıtım bundan daha fazlasını hakediyor diye düşünüyorum.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
OpenSUSE dünkü dağıtım değil, çok derin bir geçmişi var ve buradan gelen temele sahip. Şunu tarif edeyim, bugün Distrowatch'da MX Linux diye bir dağıtım var ilk sırada. OpenSUSE ise dokuzuncu. Peki on yıl sonra openSUSE'yi görebilir miyiz? On yıl önce vardı, muhtemelen de olacaktır ancak MXLinux'u göreceğimizi hiç sanmıyorum. Bu yüzden openSUSE'ye üzülmek, hayıflanmak pek doğru değil. Nihayetinde çatır çatır kullanıyoruz, gelecekte popülerleşmek için pek çok fırsata sahip olacak.

VPS meselesine gelirsek... Ben bunun SUSE'nin potansiyelini tam gösterdiğini zannetmiyorum. SUSE yakın zamana dek oldukça sorunlu yönetilen, saç baş yolduran tekniklere sahip bir projeydi. Novell'in elinden Allah'a şükür kurtulunca dağıtım kendisini topladı, iddialı bir dağıtım oldu. VPS projeleri genellikle kendisini kanıtlamış dağıtımları tercih eder, SUSE kendisini tamamen kanıtlamaya başlayınca iyi kötü bu projelere dahil olur. Leap - Tumbleweed olarak çatallanana kadar gördüğüm saçmalıkları (Hatta Leap 42.3'te bile epey sinirim bozulmuştu) bir ben bir de Allah bilir.
Tarbetu yazdı:
22 Haz 2019, 23:25
Bu yüzden openSUSE'ye üzülmek, hayıflanmak pek doğru değil. Nihayetinde çatır çatır kullanıyoruz, gelecekte popülerleşmek için pek çok fırsata sahip olacak.
Kesinlikle katılıyorum bakınız: :)
tyko yazdı:
22 Haz 2019, 21:37
  • Kişisel olarak; openSUSE'un Digital Ocean ve Google tarafından resmi olarak desteklenmemesi, Fedora'nın Google ve Amazon gibi firmalar tarafından desteklenmemesi beni üzdü. Bu iki dağıtım bundan daha fazlasını hakediyor diye düşünüyorum.

Tarbetu yazdı:
22 Haz 2019, 23:25
...Nihayetinde çatır çatır kullanıyoruz...
TW ciddi anlamda ilginç bir dağıtım bu özellikleri hızlı güncelleme almasından dolayı kazandığı besbelli. 2 hafta önceye kadar TW Gnome şuanda tecrübelediğim kadar hızlı değildi. Sağlam güncellemeler ile kendinden emin bir şekilde ilerleyişine devam ediyor. Umarım gelecekte sağlayıcılara Leap dışında TW içinde resmi destek gelir. Böyle giderse bu dağıtım uçar :)