Bu sonbaharda, 15 Ekim'de, başlayacak.

KDE Plasma 5.17 masaüstü ortamı üzerinde çalışmalar devam ediyor ve uzun süredir KDE geliştiricisi Nate Graham'ın bugün açıkladığı gibi birçok arayüz değişikliği olacak gibi görünüyor.

Yaklaşan KDE Plasma 5.17 masaüstü ortamında uygulanacak en güzel değişikliklerden biri; şimdi KDE Plasma masaüstünün çeşitli yönlerini yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için ayarlamayı kolaylaştıran modern bir görünüme sahip olan tamamen yenilenmiş bir Sistem Ayarları penceresidir.

Geliştirici Nate Graham, son haftalık raporunda "Bu tasarım; yapım aşamasında aylardır ve onu çıkarmak oldukça zor oldu." dedi. "Bu, Plasma 5.17 zaman dilimine inmeyi umduğumuz birkaç kullanıcı arabirimi değişikliğinden ilkidir ve umarım beğenirsiniz."

Modernize edilmiş sistem ayarlarının yanı sıra KDE Plasma 5.17; kullanıcıların görüntü slayt gösterisi duvar kâğıtlarının sırasını sıralamasına, gece rengi özelliğine"Manual" mod eklemesine izin verecek, böylece istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz, ayrıca DPI ve NumLock tuş durumunu SDDM giriş ekranına senkronize etme desteği.

Diğer değişiklikler; widget'lerin konumunu iyileştirmek için masaüstünde widget konumlandırma için yeniden yazılmış kontrolleri, widget'lerin ve handle'lerin dokunmatik ekranlardaki boyutlarını otomatik olarak artıracak şekilde yeniden boyutlandırma özelliğini ve ayrıca Plasma Discover paket yöneticisine yeni simgeleri içerecektir.

KDE Plazma 5.17, 15 Ekim 2019’da

Son olarak KDE Plasma 5.17 Masaüstü ortamı daha kullanıcı dostu bir Audio Volume widget'i vaat ediyor, kullanıcıların Day eklentisinin yeni Unsplash Duvar Kâğıtları Resmi için hangi kategoriyi kullanmak istediklerini seçmelerine izin verecek ve yeni yazı tipleri için uygulamaların yeniden başlatılması gerektiğinde kullanıcıları uyaracak.

KDE Plasma 5.17 masaüstü ortamının son sürümünün bu sonbaharda, 15 Ekim'de, sokağa çıkması bekleniyor. 19 Eylül'den itibaren halka açık beta testi için hazır olacak. Kaputun altında KDE Plasma 5.17; Qt 5.12 ve 5.13 kütüphanelerini, KDE Frameworks 5.63 ve KDE Applications 19.08 yazılım takımlarını kullanacak.

Kaynak: https://news.softpedia.com/news/kde-pla ... 6856.shtml