AMD Ryzen 3000 PC'lerde kurulum sorunları düzeltildi.

Mageia projesi, AMD Ryzen 3000 serisi işlemcilere sahip bilgisayarlara sahip kullanıcılar tarafından bildirilen kurulum sorunlarını gidermek için en son Mageia 7 GNU/Linux işletim sistemine acil bir güncelleme yaptı.

AMD Ryzen 3000 serisi işlemcileri kullanan bilgisayarlara kurulum yapabilmek için gerekli tüm yamaları içeren Mageia 7.1 şimdi indirilebilir. Bu ayın başlarında gelen Mageia 7 sürümü; Mageia GNU/Linux'un kurulumunun başlangıcını başarısızlığa uğratan ve engelleyen yeni AMD Ryzen 3000 serisi sistemlerde iyi çalışmadı.

Donald Stewart sürüm duyurusunda "Yeni AMD Ryzen 3000 serisi CPU'ların piyasaya sürülmesinden hemen önce Mageia 7'nin zamanlaması iyi oynamadı. Yani bu yeni CPU’larda başlayan ve net install dışında herhangi bir kurulum yapılmasını önleyen bir sorun vardı." diye açıkladı.

Sisteminiz çalışıyorsa herhangi bir şey indirmenize gerek yoktur.

Mageia 7.1 GNU/Linux sürümü; systemd init sisteminin yalnızca sabit bir versiyonunun yanı sıra 11 Temmuz 2019'a kadar ana Mageia depolarından geçen güvenlik ve yazılım güncellemelerini içeren çok küçük bir sürümdür. Çekirdek paketler Mageia 7 GNU/Linux sürümündeki paketlerle aynıdır, bu nedenle sisteminiz iyi çalışıyorsa Mageia 7.1'i indirmenize gerek yoktur.

Bununla birlikte yeni AMD Ryzen 3000 serisi işlemcilerden biri tarafından desteklenen bir bilgisayarınız varsa ve Mageia 7 GNU/Linux'u yüklemeye çalışırken sorunlarla karşılaşıyorsanız Mageia 7.1 GNU/Linux sürümünü şu anda özgür yazılım portalımızdan veya resmî yansılarımızdan indirmelisiniz.

Kaynak: https://news.softpedia.com/news/mageia- ... 6814.shtml