İlledelinux Debian System

Resim

Adını İlledelinux Debian System olarak belirlediğim farklı bir çalışma paylaşacağım.
Debian Buster tabanlı inşa ettiğim bu çalışma "Build your own system" yani kendi sistemini kendin yap anlayışına dayanıyor. Ancak kendi sistemini yaparken de yeni veya deneyimli bütün kullanıcılara kolaylık hedeflendi.
Bu çalışmada bütün seçenekler tamamen kullanıcıya bırakıldı.
İster paket seçimi isterse masaüstü seçimini kullanıcının kendisi belirleyecek.
Seçenekler resimde görüldüğü gibi uyarlamış olduğum iki adet pencereden yapılıyor.
Bunların biri istenen masaüstünü diğeri de istenen paketleri kurar ve işlemi tek tıkla yapar.
Her kullanıcıya lazım olabilecek temel paketler bulunuyor, Virtualbox'tan Nvidia sürücüye varana kadar bir çok paketi zorlanmadan tek tık ile kurmak mümkündür.
Buna göre yeni kullanıcılar, hiç bilmeyenler dahi kendi özel sistemini oluşturabilecek.
Bu nedenle mevcut oturum sadece Thunar, Mousepad ve Lxpanel'den ibarettir, sistemin temel bileşenleri dışında başka bir paket kurulu değil.
Hiç bir masaüstü kurmazsanız dahi resimde görülen Package Installer aracıyla mevcut oturumu (Openbox) kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Hem giriş seçeneklerinde hem canlı oturumda Debian'ın kendi kurucusu ile kurulum yapılıyor, bu nedenle canlı oturum için kullanıcı adı ve parola gerekmiyor.

Masaüstü ve paket tercihini kullanıcıya bıraktığım, ayrıca bunu oldukça kolaylaştırmaya çalıştığım farklı olan bu kalıbı denemenizi öneririm.
Yapımı neredeyse 6 ay gibi bir süreci kapsayan, ilk defa benim dışımda başka arkadaşların testlerinden geçen, kendi sistemini kendin yap amacı taşıyan bu çalışma hakkında görüş ve önerileriniz daha belirleyici olacaktır.

Buradan indirin.
https://sourceforge.net/projects/illedelinux/

Resim

Not: Bu tür paylaşımlar forum kuralına aykırı bulunuyorsa yönetici arkadaşlar başlığı kaldırabilir, zira forum düzeni önce gelir.
Teşekkürler.
Yok aykırı değil, aksine çok memnun olduk. Eğer ilgilenirseniz, opensusede kiwi gibi ISO hazırlamaya yönelik servisleri de anlatabiliriz. :)
Tarbetu yazdı:
16 Ara 2019, 20:34
Yok aykırı değil, aksine çok memnun olduk. Eğer ilgilenirseniz, opensusede kiwi gibi ISO hazırlamaya yönelik servisleri de anlatabiliriz. :)
Teşekkürler Tarbetu.

Opensuse hakkında pek bir bilgiye sahip değilim, sayenizde öğreneceğim, ayrıca yazılımcı değilim ama iyi bir araştırmacı ve çabuk kavrayan bir özelliğe sahibim.
Ayrıca yaptığım testler doğrultusunda şunu paylaşayım, Gecko dağıtımı bir çok masaüstü kalıbı paylaşmasına rağmen Opensuse'den çok geride, olgunlaşmamış, öylesine kaderine terk edilmiş gibi görünüyor.
Hafif ve kontrolü elinde tutan oturumları tercih eden biri olarak Opensuse ile anlaşamadığım tek nokta hafif oturumlara gerekli desteği vermemesi. Örneğin bir JWM yapayım dedim, Minimal kurulum seçeneklerinde JWM yok, kurulumdan sonra yine depoda bulamadım.
Defalarca Openbox denedim, onda da istenen ortamı sağlayamadı. Tabi Opensuse acemisi olmamın payı da var.
Neyse öylesine bir görüş belirteyim dedim, bu Opensuse'nin artılarını ve büyüklüğünü asla küçültmez, bunu da belirteyim.

Bir de Fedora için bir şey söyleyeyim, (Fedoracı eronis duymasın) o da bir paket kuracağın zaman onun atasını yedi sülalesini kurmaya çalışıyor. Maalesef Fedorada da hafif oturum deneylerim olumsuz sonuçlandı.
Tekrar teşekkürler Tarbetu, opensuse'yi iyice çözdükten sonra, elimden gelen ne ise yapmaya çalışacağım.
Rica ederim. Neyi ifade ettiğinizi anlıyorum ve gayet de hak veriyorum. Opensuse, diğer dağıtımlara göre pek katı bir tavır takınıyor ve bu dağıtımı denemek isteyen pek çok kişiye soğuk geliyor. Bunun karışılığında da iyi yapılandırılmış bir sistemle muhatap oluyoruz ama yine de linux dünyası daha esneklik talep ediyor.