İlledelinux Ubuntu System

Resim

Ubuntu tabanlı, "Base System" türünde hazırlamış olduğum iso kalıbı kullanıma hazır.
Bu kalıp da "İlledelinux Debian System" gibi temel yazılımlar dışında paket seçimi kullanıcı tercihine bırakıldı. Ancak otuzun üzerinde uygulamalar uyarlanarak, hızlı kullanım için bir çoğu panelde "Özel Uygulamalar" adlı menü üzerinde toplandı.

Özel uygulamalar menüsü şunları içeriyor.

Resim

Yine panele eklemiş olduğum Özel uygulamalar menüsüne benzeyen bir başka menü de yirminin üzerinde yararlı özgür yazılım siteleri ve sosyal paylaşım sitelerine hızlıca ulaşmak için uyarladığım "Sosyal Uygulamalar" menüsü bulunuyor.

Resim

Altı yüze yakın yerel radyo.

Resim

Yüz yetmişin üzerinde yerel TV

Resim

Özellikle Ubuntu deposunda bulunmayan genel kullanımlı yazılımlara ağırlık verdiğim ve depo-sistem güncellemesi fonksiyonu eklediğim Paket Kur.

Resim

Farklı masaüstü tercih edenler için Desktop Kur.

Resim

Bunların hepsini ve daha fazlasını panelden tek tık ile kullanabilirsiniz.

Ayrıca dosya yöneticisinde sağ bağlam menüsüne uyarladığım özellikler şunlardır:

1- Bu dizinde Ara (herhangi bir ögeyi arar)
2- İso İnfo (iso dosyalarının hash bilgilerini doğrular)
3- Play (her türlü müzik-film dosyasını penceresiz oynatır)
4- Çalıştır (script-python dosyalarını çalıştırır)
5- Paketi Kur (deb paketleri kurar)
6- Paketi Kaldır (mevcut deb paketi kuruluysa kaldırır)
7- Duvar Kağıdı Olarak Ayarla (istenen resmi arkaplan yapar)
8- Masaüstüne Gönder (kısayol simgelerini masaüstüne gönderir)
9- Özel Uygulamalara Ekle (kısayol simgelerini panelde bulunan özel uygulamalar menüsüne ekler)

Sistemin ses şiddeti varsayılan olarak 40 desibele ayarlandı.
Ses kontrolünü Pulseaudio yönetiyor, istenirse paneldeki ses simgesinden Alsamixer'e geçirilebilir.
Pulseaudio'nun giriş seçeneklerinden sisteminize uygun olanı seçebilirsiniz.
Ayrıca İntel ses kartlarının olası kalp atışı sorunu için alsa-base eklendi.

Kurulum Ubuntu'nun kurucusu Ubiquity ile yapılıyor.

Bu çalışmada sistemin temel inşasına ve özelliklere ağırlık verildi, paket tercihi başta da değindiğim gibi kullanıcıya bırakıldı. Özellikle Paket Kur bu tercih noktasında çok işe yarayacak gibi görünüyor.
Tabi bunu geri dönüşlerle anlayabileceğiz.

İlledelinux Ubuntu System adlı iso kalıbını ve yüklü paketler listesini buradan indirin.

https://sourceforge.net/projects/illedelinux/

Kısa bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=UNkOkAXDa_4&feature=youtu.be

Bu kalıbı inceleyin, hatam, eksim varsa bildirin, önerilerde bulunun, eleştirin, çünkü bu kalıbın alt yapısı devam edecek, sürekli güncellenecek ve gelişecek.
Açıkçası çok güzel fikirler var, elinize emeğinize sağlık. Ama iki kuruş fazla olsun SUSE olsun. :)
Tarbetu yazdı:
12 Şub 2020, 20:59
Açıkçası çok güzel fikirler var, elinize emeğinize sağlık. Ama iki kuruş fazla olsun SUSE olsun. :)
Teşekkürler Tarbetu.

Sevgili Tarbetu, böyle "Base System" türünde bir çalışmayı SUSE'de yapamayız. Çünkü SUSE her şeyden önce standart olmaya çalışan bir dağıtımdır. Onun felsefesinin dışına çıktığımızda tökezleriz. Çünkü bu destek meselesi, belirli bir hedefin dışındakilere gereken destek yoksa istediğimizi tam olarak gerçekleştiremeyiz. Tabi imkansız değil ama çok zor.
Kendi sitemde de bu konulara değinmiyorum ama madem ki, yaramı deştin kısaca izah edeyim:)
Alt yapısından dağıtım yapmayı düşündüğüm çok dağıtım var, Devuan, SUSE, Nutyx, Mint, Fedora, ALT gibi ilk aklıma gelenler.
Bunlar benim nazarımda kendilerini kanıtlamış dağıtımlar, lakin benim anlayışımda hepsinde çeşitli engeller çıkıyor.
Örneğin Devuan ve Nutyx, sistemd kullanmıyorlar, bu da yapmak istediğim özel uygulamar için bir engel teşkil ediyor.
Mint, her şeyi Cinnamon oturumuna göre ayarladığı için ondan masaüstü olmayan bir oturum yapmak saçmalık oluyor.
Fedora, her şeyi çok uygun ama istediğin bir paketin sülalesini kurmadan bir paketi sade kurmana izin vermiyor.
Yani yıllardan beri binlerce dağıtım, on binlerce deneylerden sonra Debian, Ubuntu ve Arch tabanıyla ancak istediğim özgürlüğü bulup bir şeyler yapabiliyorum.
Bir de yazılımcı olmayışım maalesef bazı noktalarda beni durduruyor, örneğin Milis dağıtımına katkıda bulunmayı çok istediğim halde yapamıyorum. Gerçi arkadaşlar bu eksimin önemli olmadığını söylediler ama yine de kendimde yararlı olacak alt yapıyı göremiyorum.
Neyse şimdilik böyle gidiyoruz, sağlıkla kal.
illedelinux yazdı:
12 Şub 2020, 22:17
Tarbetu yazdı:
12 Şub 2020, 20:59
Teşekkürler Tarbetu.

Sevgili Tarbetu, böyle "Base System" türünde bir çalışmayı SUSE'de yapamayız. Çünkü SUSE her şeyden önce standart olmaya çalışan bir dağıtımdır. Onun felsefesinin dışına çıktığımızda tökezleriz. Çünkü bu destek meselesi, belirli bir hedefin dışındakilere gereken destek yoksa istediğimizi tam olarak gerçekleştiremeyiz. Tabi imkansız değil ama çok zor.
Kendi sitemde de bu konulara değinmiyorum ama madem ki, yaramı deştin kısaca izah edeyim:)
Alt yapısından dağıtım yapmayı düşündüğüm çok dağıtım var, Devuan, SUSE, Nutyx, Mint, Fedora, ALT gibi ilk aklıma gelenler.
Bunlar benim nazarımda kendilerini kanıtlamış dağıtımlar, lakin benim anlayışımda hepsinde çeşitli engeller çıkıyor.
Örneğin Devuan ve Nutyx, sistemd kullanmıyorlar, bu da yapmak istediğim özel uygulamar için bir engel teşkil ediyor.
Mint, her şeyi Cinnamon oturumuna göre ayarladığı için ondan masaüstü olmayan bir oturum yapmak saçmalık oluyor.
Fedora, her şeyi çok uygun ama istediğin bir paketin sülalesini kurmadan bir paketi sade kurmana izin vermiyor.
Yani yıllardan beri binlerce dağıtım, on binlerce deneylerden sonra Debian, Ubuntu ve Arch tabanıyla ancak istediğim özgürlüğü bulup bir şeyler yapabiliyorum.
Bir de yazılımcı olmayışım maalesef bazı noktalarda beni durduruyor, örneğin Milis dağıtımına katkıda bulunmayı çok istediğim halde yapamıyorum. Gerçi arkadaşlar bu eksimin önemli olmadığını söylediler ama yine de kendimde yararlı olacak alt yapıyı göremiyorum.
Neyse şimdilik böyle gidiyoruz, sağlıkla kal.
Hak vermiyor değilim. Genel olarak RPM dağıtımlarının hepsi üç aşağı beş yukarı çok sıkı bir paket yöneticisi yapılandırmasına sahip. Fedora, OpenSUSE, Mageia; hepsi benim hayranlıkla incelediğim ancak genel amacı belli bir çizgiyi geçmeyen dağıtımlar. Bunu daha OpenSUSE'nin kurulum ekranında görüyoruz; "KDE mi Gnome mu?". Peki ama, seçeneklerin çeşit çeşit olduğu şu Linux dünyasında bu seçeneklerin çok da ötesinde bambaşka projeler var. DWM gibi minimalist tercihlerden Deepin gibi çok kapsamlı projelere dek uzanan büyük bir yelpaze var. Ancak OpenSUSE bu çeşitliliği sağlayamıyor, sağlamak da istemiyor zira hedef kitlesi bambaşka bir kitle. Bu bir anlamda iyi, gereken emeği azaltıp esas amaca daha iyi odaklanabiliyorlar. O esas amaç da kararlı ve rayında işleyen bir sistem kurabilmek. Ama ki bu yapı sürekli değişen Linux dünyası için oldukça katı ve sert bir yapı.

Birisinin çıkıp OpenSUSE'nin altyapısı üzerinde farklı depolarla daha esnek bir şekilde yapılandırılmış bir taban kurabilmesi gerekiyor. Mevcut SUSE yönetiminin buna pek yanaşacağını zannetmiyorum ki böyle bir düşünce zaten ancak topluluk bazlı bir projede canlanabilir. Ama en azından böyle bir şeye girişecek bir arka kapı da yok değil. Kiwi mesela, OpenSUSE tabanlı yeni bir iso geliştirmek için oldukça kullanışlı bir araç. Buna benzer bir projeyi diğer RPM dağıtımlarında görmedim. Bizim eğer üşenmezse bizim Tolga (@eronis) nasıl kullanılacağı üzerine bir yazı hazırlayacak, eğer ilginizi çekerse incelersiniz. :)