4.18 gayet önemli özellikler barındırıyor; uzun pil ömrü, Spectre düzeltmeleri, daha iyi güç yönetimi gibi.

Linux'un yaratıcısı olan Linus Torvalds, Linux çekirdeğinin yeni sürümünü duyurdu. Bu sürüm, sekiz farklı sürüm adayının arasından seçildi ve yayınlandı. Bu sürümdeki en kayda değer şey,
yüksek başarımlı bilgisayar kullanıcıları arasında oldukça tanınan dosyaları ölçmeye yarayan Lustre dosya sisteminin atlanması oldu.

Lustre'nin geliştiricileri, yazılımın bağımsız sürümünün üzerinde çalışmanın daha önemli olduğunu vurgulamıştı ve bu yazılım Linux ile tamamen bütünleşmemişti, bu yüzden bu sürüm Lustre'yi terk etti.

Speck128 ve Speck256 şifreleme düzenlerine (algoritmalarına) dair olan desteğin güçlendirilmesi de dikkate değer başka bir öğedir.

Speck, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilmiş olan ve güvenlik uzmanlarının NSA'nin bu şifreleme düzenlerine dair bütün detayları tamamen açıkladığından tam olarak emin değiller. Bu yüzden, NSA'in bu şifreleme düzenlerinde bir açık kapı bırakabileceğinden, bu şifreleme düzenlerini atlatabileceğinden şüphe ediliyor.

Başka bir yenilik ise, Qualcomm 845 yongalarına desteğin attırılmasıdır. Bu çiplerin pek çok telefonda kullanıldığına şahit olmuşsunuzdur, ancak bu yongalar telefonların dışında Microsoft'un önümüzdeki dönemlerdeki çıkacak olan yeni ARM bilgisayarlarında kullanılacak olan 850 tiplerine de uyarlanacak.

Bu bilgisayarlar 24 saat üstü pil ömrüne olduğu söyleniyor, Linux'un 845 için desteği ise Qualcomm'un kişisel bilgisayar işine girmesinde ve Windows - Linux ittifakının tekelinin sarsılmasında oldukça önemli bir adım olacaktır.

Bunun yanında, şöyle özelliklerden de bahsediliyor:
  • USB 3.2 ve USB-C için daha bir destek;
  • Kişisel bilgisayarlar ve sunucular için daha iyi bir başarım elde etmeye yarayacak güç yönetimi güncellemesi;
  • Linux hakkındaki desteği ile kayda geçmesi gereken Dell'in donanımları için Thunderbolt desteği
  • ARM işlemciler için Spectre etkilerinin hafifletilmesi
  • Çin'de oldukça rağbet gören ev yapımı bilgisayar sektörü için işlemciler üreten Zhaoxin ve Centaur x86 firmalarının x86 işlemcilerine destek
Bu yeni sürümün Linux heveslileri arasında epey ilgi göreceği gayet açık. Ancak altı yıllık destek alan "Uzun Vadeli Destek" (LTS) sürümü olan 4.14 şu an için en önemli sürüm. Pek çok Linux kullanıcısı ve Linux dağıtımı 4.14'ü kullanacaktır, 4.18 ise bu kayda değer yeniliklerine rağmen pek çok kullanıcı için biraz "teknik" kalacaktır.

Çevrilen site:
https://www.itnews.com.au/news/new-linu ... pto-500094

Leap kullanıcıları, bu çekirdek sürümüne sistemlerini güncellemek isterlerse şu rehberi okuyabilir:
viewtopic.php?f=13&t=77