Hakkımızda

OpenSUSE Nedir? Nasıl okunur?

OpenSUSE her kullanıcının rahatlıkla kullanabilmesi için tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. OpenSUSE özgürdür, kişisel ve ticari kullanıma açıktır. İsmi “Open” (Açık, Opın diye okunur) ve SUSE kelimelerinin birleşimidir. SUSE, “Software und System-Entwicklung” kelimesinin baş harflerinden oluşur ve Türkçe “Sistem ve Yazılım Geliştirme” anlamına gelir. SUSE, Almanca bir kısaltma olduğu için Türkçe’de yazıldığı gibi okunmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bunun dışında “Susa”, “Suus”, hatta “Zuze” gibi telaffuzlar da kullanılmaktadır.

SUSE Linux Enterprise dağıtımı ise OpenSUSE’ye bağlı olmayan ticari bir markadır ve ürünleri tamamen özgürce kullanılamaz. Daha çok kurumsal yapılar için önerilir.

OpenSUSE, SLE’nin ücretsiz versiyonu değil, farklı bir gelişim izleyen ayrı bir projedir.

Leap ve Tumbleweed Arasındaki Farklar Nelerdir?

Leap: Türkçe sıçrama anlamına gelir ve “Liip” şeklinde telaffuz edilir. Ubuntu, Fedora gibi dağıtımlarda olduğu gibi belli periyotlarla yeni sürümler yayınlar ve nispeten yeni denebilecek kararlılığı kesinleşmiş paketlerden derlenir.

Tumbleweed: Türkçe yuvarlanan çalı anlamına gelir ve “Tambılviid” şeklinde telaffuz edilir. Arch, Manjaro gibi dağıtımlarda olduğu gibi “yuvarlanan sürüm” mantığı ile kendisinin sürdürür. Makine testi ile hataları saptanmış paketleri kullanır ve bu sayede en yeni paketler mümkün olabilecek en kararlı hâliyle sunulur.

Neden OpenSUSE Kullanmalıyım?

Öncelikle bu sorunun tam bir cevabı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Her dağıtımın belli türdeki kullanıcılara yönelik belli başlı faydaları vardır. Mesela şu an Distrowatch sıralamasındaki ilk dört dağıtımın üçü (Şu an için MX Linux, Debian, Manjaro ve Mint) bambaşka kullanıcılara hizmet etmekte. Bundan dolayı “Herkes openSUSE kullansın, herkes için openSUSE” demenin hiçbir anlamı yok.

Ancak openSUSE’nin diğer dağıtımlara göre belirgin bazı avantajları vardır; kolay yapılandırılabilir olması, içerdiği araçlar ve güncel paketlerine rağmen üst düzey kararlılığı diğer dağıtımlarda denk gelinemeyecek kuvvetli yönleridir. Eğer diğer Linux dağıtımlarına karşı dişli bir alternatif diyebiliriz.

Yeni bir Linux kullanıcısıyım, OpenSUSE kullanabilir miyim?

Evet, kullanabilirsiniz. OpenSUSE içerdiği araçlar sayesinde komut satırına ihtiyaç duymaksızın doğrudan sistemi yapılandırmanıza yardımcı olur. En kolay Linux dağıtımlarından birisi diyemeyiz belki ancak yine de kullanımı gayet basittir.

OpenSUSE Türkiye demek… Siz kimsiniz?

Biz Türkiye’de openSUSE’nin daha yaygın kullanılması gerektiğini düşünen bir grup insanız ve bunun için bu siteyi “17 Temmuz 2018” tarihinde gece saat “1:23″de açtık. Bu proje en başta hepimiz için heves verici bir iş olarak görünmüştü ancak zaman içimizden hemen hemen herkes ilgisini kaybettiğinden dolayı “Tarbetu” olarak büyük ölçekte tek başıma işi idare ediyorum. Yani bir topluluk projesi bile değil, birey projesi oldu. 🙂 Eğer bize katılmak, belge yollamak veya sitedeki kusurlardan bahsetmek isterseniz forumumuza ya da e-posta adresimize bildirebilirsiniz.